TS-LKD pirmininkui Gabrieliui Landsbergiui
Generalinė prokuratūra 2014 m. lapkričio 3 d. nutarimu be paviešinimo nutraukė ikiteisminį tyrimą devyniose Sausio 13-osios bylos dalyse dėl TSRS agresijos prieš Lietuvos Respubliką aktų 1990 – 1991 m., t. y. valstybės perversmo organizavimo ir vykdymo, kolaborantų veiklos teisinio įvertinimo TSKP CK Vilniaus aukštosios partinės mokykloje, spaustuvės Maironio gatvėje Vilniuje užpuolime, dalies 1991 m. sausio 13-osios įvykių, „Ščit“ organizacijos ekspertų, padėjusių Lietuvai, sulaikymo, įvykių pasienyje ir mūsų jaunuolių grobimo nuo 1991-03-27 iki 1991-05-19 d., 1991 m. rugpjūčio 19-23 d. įvykių ir kt.
Signataras Zigmas Vaišvila, šioje ikiteisminio tyrimo byloje pripažintas ir nukentėjusiuoju, skundė šį ikiteisminio tyrimo bylos nutraukimą. Prezidentės iniciatyva pakeitus BK, 2011 m. kovo 31 d. atsirado teisinis pagrindas asmenis patraukti baudžiamojon atsakomybėn už visus tarptautinės teisės draudžiamus nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus, t. y. net ir už atskirus pavienius nežmoniško elgesio veiksmus, jei juos galima įvertinti kaip valstybės ar organizacijos oficialios ar faktinės politikos dideliu mastu arba sistemingai užpuldinėti civilius gyventojus rėmimą ar vykdymą, kad šiems nusikaltimams nėra senaties, o Prezidentės inicijuotos BK pataisos sudarė sąlygas iš naujo įvertinti ir tirti po nepriklausomybės atkūrimo padarytas nusikalstamas veikas.
Bylą paržiūrėjęs Vilniaus apygardos teismo teisėjas Stasys Lemežis 2015 m. balandžio 16 d. nutartimi nusprendė paaiškinti, kodėl tyrimas nutrauktas ir įtariamiesiems netaikyti LR BK straipsniai dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų, kuriems netaikoma senatis. Skirtingai nei aiškina Prezidentė, teisėjas mano, kad šios spaustuvės užpuolimas, kurį įvykdė TSRS vidaus kariuomenė, yra tik atskiras epizodas, o ne visų užsienio valstybės karinės agresijos įvykių visumos dalis. Teisėjas išaiškino, kad „įsiveržus būtent į Lietuvos Respublikos valstybinę leidybos įmonę „Spauda“, nebuvo žudoma.“
S. Lemežis pritaikė 1949 m. rugpjūčio 12 d. Ženevos konvenciją ir paaiškino, kad tarptautinės teisės saugomais asmenimis laikomi asmenys, aktyviai nedalyvaujantys karo veiksmuose: „Šiuo atveju, pareiškėjas (t. y. Zigmas Vaišvila - ekspertai.eu pastaba) su kitais asmenimis neleido patekti tik metalinius šalmus ir gumines lazdas turintiems kariškiams į spaustuvės patalpas, įspėjus nepasišalino iš spaustuvės, todėl nėra pagrindo daryti išvadai, kad jie aktyviai nedalyvavo konflikto veiksmuose.“ Taip pat jis konstatavo, kad: „Sutinkamai su Tarptautinio baudžiamojo teismo Romos statuto, priimto 1998 m. liepos 17 d., 8 str. a) p. iv p.p., draudžiama karo ataka yra, kai yra žinoma, kad tokia ataka taps atsitiktinės civilių žūties ar suluošinimo priežastimi, tačiau, kaip ir nustatyta, buvo naudojamos neturinčios atsitiktinai luošinti priemonės – guminės lazdos. Šiuo atveju, metaliniai šalmai ir guminės lazdos nepriskirtinos pažeidžiančioms tarptautines sutartis ar visuotinai pripažintus tarptautinius papročius karo priemonėmis, o žmonių išvedimas iš pastato jėga – uždraustu kariavimo būdu.“
Taigi teisėjas Stasys Lemežis Sausio 13-osios pasipriešinimo dalyvius laiko kaltais dėl to, kad nepakluso sovietų kariškių įsakymui, kad aktyviai dalyvavo konflikto veiksmuose, o TSRS vidaus kariuomenės įsiveržimas į spaustuvę nepriskirtinas prie karo atakų, nes ji naudojo tik gumines lazdas, o tai nėra draudžiama. Žmonių išvedimas jėga taip pat nėra uždraustas kariavimo būdas, taigi, jie kariavo teisėtai, neuždraustais būdais, o pasipriešinusieji patys kalti, kad įsitraukė į konfliktą.
Gerbiamas TS-LKD pirmininke, šiek tiek stebina, kad Jūsų partija iki šiol niekaip nereagavo į šį precedento neturintį teismo sprendimą, todėl prašome pareikšti savo nuomonę dėl Generalinės prokuratūros nutarimo nutraukti ikiteisminį tyrimą devyniose Sausio 13-osios bylos dalyse.
Prašome pareikšti nuomonę dėl teisėjo Stasio Lemežio išaiškinimo, kuriuo Sausio 13-osios įvykių dalyviai pripažįstami kaltais dėl pasipriešinimo TSRS vidaus kariuomenei, o jos veiksmai laikomi teisėtais pagal tarptautinius karo papročius.
ekspertai.eu
Susiję:
Nepriklausomos Lietuvos teismas: tie, kas trukdė TSRS kariškiams laisvai veikti ir nukentėjo – patys kalti