2024 m. gruodžio 22 d.

 

„Tai beprotybė!“ – apie naują Valdovų rūmų pirkinį (I dalis)

36
Paskelbta: 2014-01-13 13:02 Autorius: Dr. Rasa Gečaitė | ekspertai.eu
Valdovų pirkinys „Fazioli“ beveik už 0,5 mln Lt atvyko 2013.11.08. AdRemMovers | facebook.com nuotr.
Valdovų pirkinys „Fazioli“ beveik už 0,5 mln Lt atvyko 2013.11.08. AdRemMovers | facebook.com nuotr.

Lyg ir nieko keista, kad atokių salų valdovai mėgsta pasipuikuoti savo žaisliukais „Lamborghini“, įžūlią prabangą demonstruojančiais automobiliais. Juk reikia kur nors investuoti juodojo aukso pumpuojamos naftos milijonus ir milijardus. Tačiau...

Bene skurdžiausioje Europos Sąjungos valstybėje klesti fantastiški Valdovų rūmai, kurių šeimininkams suteikta išskirtinė teisė švaistyti prasiskolinusios Lietuvos Respublikos visų skurdžių pinigus iš bendro iždo į kairę ir į dešinę. Net ne muziejaus įrangai ar prieštaringai brangiems valdovų eksponatams, o nesuvokiamai įžūliems koncertiniams „žaislams“.

Naujausią „žaisliuką“ už beveik 0,5 milijono litų, t. y. už 445 362 Lt, Valdovų rūmai įsigijo 2013 m. pabaigoje. Tai vienas brangiausių pasaulyje, bet toli gražu ne geriausias už tokią kainą, tik 1981 m. įsisteigusių naujų gamintojų, koncertinio fortepijono „Fazioli“ modelis F-278.

Nuodugnus tyrimas atskleidė sunkiai suvokiamus ir nepateisinamus lietuviškai valdoviškus sprendimus, akivaizdžiai švaistant skurdžios valstybės lėšas. Išaiškėjo, kad valdovams Lietuvoje nedera smulkintis. Ir viešųjų pirkimų atviro konkurso sąlygas reikia parengti taip, kad „pigių“ koncertinių fortepijonų nuo 100 000 iki 400 000 Lt jokie dalyviai nesumanytų siūlyti, o jei pabandytų, tai neatitiktų reikalavimų. Juk Lietuvoje senai įtvirtintos tradicijos, kad viešųjų pirkimų sąlygos yra paruošiamos vieninteliam galimam laimėtojui. Šiuo atveju buvo sudėtingiau, bet pavyko.

Kadangi Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų (toliau – NM LDK valdovų rūmai) viešųjų pirkimų supaprastinto atviro konkurso įsigyti koncertiniam fortepijonui dvi ataskaitos buvo paskelbtos Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos (toliau - CVP IS) tinklapyje tik 2013 m. gruodžio 30 d. ir 31 d. (ČIA Ind.16588 ir Ind.13558), o dar viena ataskaitos forma CVP IS iki šiol pažymėta „dar pildoma“ (ČIA Ind.5640), tad nuo 2014-01-03 teko apsišarvuoti kantrybe ir kantriai visą savaitę laukti svarbių atsakymų į pateiktus klausimus NM LDK valdovų rūmų direktoriui Vydui Dolinskui.

Per ilgą laukimo savaitę buvo puiki proga pakalbinti Kultūros ministerijos viceministrą, Nacionalinės filharmonijos, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos atstovus bei garsiausių pasaulio gamintojų koncertinių fortepijonų pardavimo įgaliotinius Lietuvoje. Apie lamborginiškus NM LDK valdovų rūmų užmojus ir palyginti su pagrindinių Lietuvos profesionalaus muzikos meno institucijų galimybėmis. Sužinota daugiau, nei norėta. Tikrovė apstulbino ir šokiravo.

Lietuvos valdovų garaže – lyg ir „Lamborghini“

Būtent naujuosius „Fazioli“ koncertinius fortepijonus pianistai pašaipiai praminė „Lamborghini“. Tik 1981 metais pianisto ir inžinieriaus Paolo Fazioli įsteigtose dirbtuvėse Italijoje, netoli Venecijos, pradėtus gaminti „Fazioli“ koncertinius fortepijonus garsiausi pasaulio pianistai vertina itin atsargiai. Jie per savo rečitalius prestižinėse koncertų salėse pageidauja nuo seno pripažintų garsių gamintojų koncertinių fortepijonų, tarp kurių neginčytinai karaliauja „Steinway“. Už „Fazioli“ kainą.

Tron Lamborghini Aventador HD vietoj „Fazioli“

Negailestingai, bet linksmai „Fazioli“ fortepijoną ir jo perspektyvas apibūdino kelis kartus iš smalsumo jį išbandęs ir internete palikęs savo komentarą pianistas 2008 metais.

„Grojau keliais „Fazioli“: jie yra lyg „Lamborghini“, greiti ir pašėlę, puikios išvaizdos. Tik jie yra labiau tarsi panelė, su kuria paflirtuoji prie baro, tačiau nėra toji, kurią vestumeis namo pas mamą."

Visai ne be reikalo apie beprotybę prabilo kalbintas ir sunkiai atsidusęs žinomas profesionalus Lietuvos muzikas. Jam visiškai pritariu. Nesuvokiamas sprendimas už beveik 0,5 mln. Lt pirkti naują „Fazioli“ muziejui, kai tiek pat kainuoja prestižinėse salėse besipuikuojantys garsūs pripažintų gamintojų koncertiniai fortepijonai.

Kita vertus, Valdovų rūmų muziejinėms erdvėms puikiausiai tiktų garsių pasaulyje gamintojų koncertiniai fortepijonai nuo 100 000 Lt iki 320 661 Lt. Kaip tik už tokias kainas Lietuvos muzikos ir teatro akademija (toliau – LMTA) per viešųjų pirkimų atvirą konkursą (ČIA) 2013 metais įsigijo tris koncertinius fortepijonus (ČIA Ind. 181), tarp jų „Petrof“ ir „Steinway“. Šiuos LMTA duomenis radau visiems prieinamame CVP IS tinklapyje.

Pakalbinta LMTA viešųjų pirkimų projekto vadovė Valerija Urbanovič, atsakinga už LMTA instrumentų pirkimą, maloniai patikslino, kad LMTA 2013 m. įsigijo 40 paprastų ir 3 koncertinius fortepijonus: du „Steinway“ ir vieną „Petrof“. Jeigu smalsu, tai tikslios jų pirkimo kainos yra paskelbtos viešame CVP IS tinklapyje

Valdovų rūmų muziejinio 0,5 mln. Lt pirkinio kontekste svarbus palyginimas, kad LMTA du „Steinway“ koncertinius fortepijonus nupirko už 498 318,75 Lt ir 320 661,56 Lt, o koncertinį „Petrof“ už 99 765,76 Lt, kuris puikiai tinka ir muziejaus kamerinei salei. Dar pasiteiravau V. Urbanovič dėl LMTA esamo jau bene 10 metų „Fazioli“, jo kainos ir pirkimo metų. Tačiau projekto vadovė paaiškino, kad šių duomenų nežino ir jų reikia gerokai paieškoti, nes ji pati dar nedirbo, kai LMTA įsigijo „Fazioli“. Tačiau įdomu, kad ruošianti profesionalius pianistus LMTA, kur rengiami ir svarbūs tarptautiniai konkursai bei garsių profesionalų rečitaliai, per dešimtmetį daugiau nepanoro įsigyti antro „Fazioli“. Nei koncertinio, nei darbinio. Lyg ir iškalbinga, ar ne?

Beje, Užutrakio dvaro rūmai įsigijo „Fazioli“ fortepijoną F212 už 280 000 Lt, kurį nuo 2013 m. jau turėjo progų išbandyti čia koncertuojantys profesionalūs pianistai. Jo pirkimui Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija 2012 m. paskelbė viešųjų pirkimų supaprastintą atvirą konkursą (ČIA Ind. 8486) ir pasirinko konkurso dalyvio pasiūlytą fortepijoną už 280 000 Lt (ČIA). Pagal italų gamintojų charakteristiką, „Fazioli“ F212 modelis, nuo šiol puošiantis Užutrakio rūmų koncertų salę, yra skirtas koncertuoti, taip pat ir įrašų studijai.

Kad neliktų jokių abejonių dėl NM LDK valdovų rūmų direkcijos požiūrio į skurdžios valstybės iždo švaistymą, išslaptinsiu, kad yra ir „Fazioli“ modelis F228. Pasak pačių italų gamintojų, jis yra „labai panašus savo dinamika ir mechanikos charakteristikomis į koncertinį F278“. Be to, F228 „yra puikus vidutinio dydžio koncertų salėms“ ir „idealus instrumentas kamerinei muzikai ar solo repertuarui“. Tačiau jis kur kas mažiau kainuoja nei Valdovų rūmų F278. Bėda valdovams. Tačiau sunkiai suvokiama.

Išrinktą „Fazioli“ M. Rubackytė inauguravo savo koncerte 2013.12.30 d. AdRemMovers | facebook.com nuotr.

Nebent Valdovų rūmų sprendimą reikėtų vertinti korupciniu atžvilgiu. Arba ir dėl pianistės prof. Mūzos Rubackytės žavesio. Kaip tik šis žavesys prieš keletą metų sujungė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją,  kur prieš dešimtmetį  atsirado „Fazioli“, UAB „Piano LT“ (ČIA), nuo 2009 m. oficialų „Fazioli“ atstovą Lietuvoje,  ir dabar NM LDK valdovų rūmus su italu Paolo Fazioli. Pas kurį į Italiją, po sėkmingai laimėto 2013 m. viešųjų pirkimų atviro konkurso Valdovų rūmuose, pianistė M. Rubackytė kaip tik ir vyko išrinkti tinkamo valdovams lamborginiško „Fazioli“. Turbūt kaip konkurso ekspertė ir „Fazioli“ konsultantė, jau daugelį metų pažįstanti Paolo Fazioli. Be abejonės, koncertinio fortepijono inauguracijos koncerte, kuris įvyko 2013 gruodžio 30 d. Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje salėje, skambino pati M. Rubackytė.

Valdoviškas antausis Nacionalinei filharmonijai

O kokius koncertinius fortepijonus turi Lietuvos nacionalinė filharmonija (toliau – LNF) , kurioje vyksta svarbiausi Lietuvoje koncertai, tarptautiniai pianistų festivaliai ir konkursai bei garsiausių pasaulyje pianistų rečitaliai?

Atsakymai iš LNF į pateiktus klausimus šokiravo. Išaiškėjo, kad per dešimtmetį nuo 2003 m. iki 2014 m., tiksliau, 2004-aisiais LNF įsigijo vienintelį koncertinį fortepijoną „Steinway“, kuris kainavo... 100 000 Lt mažiau nei įsigytas NM LDK valdovų rūmų lamborginiškas „Fazioli“. Negana to, net iki 2016 m. LNF neturi jokių galimybių įsigyti jokio naujo koncertinio fortepijono. Lietuvos nacionalinė filharmonija! Ir tai dar ne visi šokiruojantys faktai.  

Į visus rūpimus klausimus atsakymus maloniai atsiuntė LNF atstovė spaudai Skirmantė Valiulytė.

Rasa Gečaitė: Ar Nacionalinė filharmonija yra įsigijusi (nupirkusi) „Fazioli“ fortepijoną (-us), kokio modelio, už kokią kainą ir kada?

Skirmantė Valiulytė: Jūsų minimo gamintojo instrumentų Filharmonija nėra įsigijusi.

Kiek ir kokių fortepijonų Nacionalinė filharmonija yra įsigijusi nuo 2003 iki 2013 metų bei už kokią kainą?

– 2004 m. Filharmonija įsigijo naują koncertinį fortepijoną iš „Steinway and Sons“ gamyklos atstovės Lietuvoje UAB „Organum“ už 349.890 Lt

Ar šiuo metu Nacionalinei filharmonijai reikia naujo koncertinio fortepijono ir gal net konkretaus modelio?

– Instrumentų bazės atnaujinimui lėšų reikia nuolatos. Šiuo metu prioritetų sąrašo viršuje yra pučiamieji ir mažieji styginiai instrumentai bei timpanai. Esant galimybei, naujo koncertinio fortepijono įsigijimas būtų labai prasminga investicija, tačiau vykdant Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimus nei vienam gamintojui pirmenybė, parengiant diskriminuojančias konkurso sąlygas, nebūtų teikiama.

 – Kiek pagal savo metinį biudžetą Nacionalinė filharmonija galėtų skirti lėšų koncertiniam fortepijonui įsigyti bei kokio modelio pageidautų, jeigu galėtų rinktis nevaržoma dėl lėšų stokos?

 – 2014–2016 m. laikotarpiu skirti lėšų koncertinio fortepijono įsigijimui Filharmonija neturės galimybių. Nesant piniginių resursų ribojimo, Filharmonija rinktųsi ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą, konkurso sąlygose nustatydama pačius aukščiausius reikalavimus kokybiniams instrumento parametrams.

Koks yra brangiausiai nupirktas fortepijonas Nacionalinėje filharmonijoje ir kada?

– 2004 m. įsigytas „Steinway“ fortepijonas.

Ar Nacionalinė filharmonija galėtų pagal savo metinį biudžetą įsigyti koncertinį fortepijoną už 445 tūkst. Litų? Ir ar tokiu atveju pasirinktų Fazioli fortepijoną?

– 2014–2016 m. laikotarpiu skirti lėšų koncertinio fortepijono įsigijimui Filharmonija neturės galimybių.

Ar įsigyti naujiems instrumentams Nacionalinė filharmonija turi iš anksto papildomai šiems pirkiniams prašyti biudžetinių lėšų iš Kultūros ministerijos? Gal kiekvienais metais yra numatyta konkreti suma įsigyti naujiems instrumentais ir kokia ji yra?

– Naujų instrumentų įsigijimui Kultūros ministerija lėšų neskiria, todėl jų bazės atnaujinimui ieškomi kiti lėšų šaltiniai – veiklos pajamos bei ES biudžeto pinigai. 2013 m. balandžio mėn. Filharmonija Kultūros ministerijai pateikė lėšų poreikio naujų instrumentų įsigijimo iš ES biudžeto lėšų projektą ir šiuo metu laukiame atsakymo. Iš veiklos pajamų lėšos naujų instrumentų įsigijimui bus skiriamos atsižvelgiant į finansinius veiklos rezultatus.

Brangusis „Fazioli“ kyla į Valdovų rūmus. AdRemMovers | facebook.com nuotr.

Štai taip. Jokių galimybių nuo 2005 m. iki 2016 m. įsigyti naują koncertinį fortepijoną LNF neturi. Kultūros ministerija lėšų neskiria. Nors LNF jau beveik prieš metus Kultūros ministerijai pateikė projektą dėl naujų instrumentų įsigijimo ne iš Lietuvos bendro iždo, o iš ES biudžeto. Atsakymo dar nėra. Belieka nukreipti žvilgsnį į Lietuvos Respublikos kultūros ministeriją.

Kultūros ministerijai neįdomu, o gal... atvirkščiai?

LNF „Steinway“ – už  349.890 Lt, o Valdovų rūmų „Fazioli“ – už 445 362 Lt. Ar jūsų neapima absurdo jausmas? Ir nerimas, kad Lietuvos profesionalios kultūros tikrovė peržengė bet kokias sveiko proto ribas. Tokius įtarimus tik sustiprina gauti atsakymai iš Kultūros ministerijos į pateiktus klausimus.

Kreipiausi tiesiai į Kultūros viceministrą Darių Mažintą, kuris atsakingas už profesionalųjį meną, taip pat jis yra profesionalus koncertuojantis pianistas. Rūpėjo sulaukti atsakymų dėl daugybės neaiškumų apie NM LDK valdovų rūmų įsigytą „Fazioli“ fortepijoną beveik už 0,5 mln Lt. Gauti atsakymai neguodžia dėl daugelio dalykų.

Išaiškėjo, kad būtent Kultūros ministerija palaimino „Fazioli“ pirkimą NM LDK valdovų rūmams. Pasak viceministro, „šio ilgalaikio turto įsigijimas buvo vykdomas per valstybės investicinį projektą, kuriam pritarė Kultūros ministerija“. Deja, Lietuvos nacionalinė filharmonija nuo 2013 m. balandžio mėnesio iki šiol nesulaukė jokio atsakymo iš Kultūros ministerijos dėl parengto projekto įsigyti instrumentų iš ES biudžeto lėšų.

Po Kultūros viceministro D. Mažinto gautų atsakymų, tiesą pasakius, klausimų tik padaugėjo.

Rasa Gečaitė: Ar su Kultūros ministerija Valdovų rūmų administracija bei Mūza Rubackytė derino Fazioli fortepijono įsigijimą  2013 metais (instrumento firmą ir kainą)?

Darius Mažintas: Ne, nes teisės aktuose nenumatyta prievolė derinti perkamo turto „firmos“ su Kultūros ministerija. Kaina, tiekėjas, konkretus modelis nustatomi įstatymų numatyta tvarka viešojo pirkimo procedūrų metu.

Kaip viceministras, atsakingas už profesionalųjį meną, ar žinojote apie Fazioli fortepijono įsigijimą Valdovų rūmų reikmėms 2013 m. ir gal asmeniškai dalyvavote, konsultavote, prižiūrėjote šio instrumento įsigijimą?

– Šio ilgalaikio turto įsigijimas buvo vykdomas per valstybės investicinį projektą, kuriam pritarė Kultūros ministerija. Pavaldžių įstaigų veiklos priežiūra atliekama LR teisės aktuose nustatyta tvarka. Asmeniškai viceministrai nedalyvauja, nekonsultuoja, neprižiūri ilgalaikio turto įsigijimo procesų.

Ar buvo reikalingas Kultūros ministro leidimas įsigyti brangų Fazioli fortepijoną Valdovų rūmams, nurodant konkrečią pirkinio sąmatą, ar buvo toks leidimas išduotas įsakymo forma, kada bei kur jis buvo viešai paskelbtas?

– Valstybės investicinių projektų rengimo, derinimo, vykdymo tvarka nurodyta LR teisės aktuose. Jos šiuo atveju ir buvo laikomasi.

Ar Jums yra žinoma tiksli  Valdovų rūmams įsigyto Fazioli fortepijono kaina ir visa šio pirkinio sąmata ( su transportavimu, draudimu etc). Ar galite šią kainą ir visą sąmatą paskelbti?

– Kaina žinoma, nes ji skelbiama viešai CVP informacinėje sistemoje ir prieinama bet kuriuo metu visiems tuo besidomintiems.

 Kurios dar meno bei kultūros institucijos, be Valdovų rūmų, yra įsigijusios Fazioli fortepijonus Lietuvoje ir už kokią kainą? 

– Viceministrai nedalyvauja, nekonsultuoja ir neskaičiuoja, kiek kas Lietuvoje turi fortepijonų.

Kaip profesionalus pianistas ir Kultūros viceministras profesionaliam menui, ar pritariate dėl Facioli fortepijono pirkimo Valdovų rūmams bei kokį fortepijoną Jūs patartumėte įsigyti kaip geriausią ir už kokią kainą?

– Geri instrumentai kainuoja daug; kaip profesionalus pianistas, tai puikiai žinau, tačiau kiekviena institucija sprendimus priima pagal savo kompetenciją.

Kiek iš viso 2013 m. Valdovų rūmams buvo skirta asignavimų per Kultūros ministeriją ir iš jų kokios lėšos atskirai buvo skirtos statyboms, muziejaus įrangai, darbuotojų atlyginimų fondui, eksponatų įsigijimui bei specialiems pirkiniams (muzikos instrumentams) ir pan.

– Valdovų rūmų muziejus statybų nevykdo – tam lėšas gauna „Vilniaus pilių direkcija“, kuri ir vykdo visus su statybomis susijusius darbus. Kultūros ministerija neskirsto lėšų nacionaliniams muziejams, nes jų veiklai kasmet numatomi asignavimai bendrame valstybės biudžeto projekte, kuris visuomet skelbiamas viešai.

Lietuvos valdovų „Lamborghini“ garažo ypatybės

Ka gi, Lietuvos kultūra išties įvairiaspalvė. Nesakysiu primityvi. Juk lietuviškai valdoviški muziejai sugeba įpirkti lamborginiškus koncertinius fortepijonus beveik už 0,5 mln. Lt. Ar čia primityvumas?

„Fazioli“ pirmosios atvykimo akimirkos prie Valdovų rūmų. AdRemMovers | facebook.com nuotr.

Gal reikėtų Lietuvos nacionalinę filharmoniją perkraustyti į Valdovų rūmus? Nes dabar eilinis pilietis jau žino, kad LNF yra kur kas skurdesnė už prabangius valdoviškų užmojų rūmus. Be to, NM LDK valdovų rūmus rūpestingai globoja Kultūros ministerija, laimindama investicinius projektus įsigyti lamborginiškų „Fazioli“ fortepijonų už 445 362 Lt. Kur jau ten lygintis LNF su savo 2004 metais įsigytu kažkokiu „Steinway“ tik už 349.890 Lt. Tiesiog juokinga.

O gal ir Kultūros ministerijai verta persikraustyti į Valdovų rūmus? Vietos daug, aplinka graži, net brangusis investicinis „Fazioli“ yra. O ir pats miesto centras. Na, tik gal politiškai nesaugu. Nes persikrausčius, gal kas nutars imti ir panaikinti apskritai Kultūros ministeriją. Sakykim, prijungti prie NM LDK valdovų rūmų, o tada įvyks reorganizacija. Po kurios atsirastų visa apimantis pavadinimas NM LDK kultūros valdovų rūmai. Įspūdingai skambėtų.

Antroje dalyje – NM LDK valdovų rūmų direkcijos atsakymai į jiems pateiktus klausimus, įdomūs pokalbiai su garsiausių pasaulyje koncertinių fortepijonų gamintojų atstovais Lietuvoje, keli pastebėjimai apie viešųjų pirkimų supaprastintų atvirų konkursų ekonomiškiausius sprendimus ir...

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
36. jo
(2014-02-23 22:22:23)
(151.27.97.168) Parašė:

baikit myzt i kelnes, eikit uzsiimti kazkuom, galu gale darbu, o ne kitu pinigus skaiciuoti, na nupirko gera brangu daikta, ir gerai, nebereikes pirkti kitus 50 metu



35. toks aukstis
(2014-01-19 17:22:32)
(78.60.26.137) Parašė:

o ant pakelejo zmones be saugos dirzu, cia kaip visada pas mus kokia valdzia tokia tvarka



34. kjh
(2014-01-19 15:55:17)
(78.60.234.203) Parašė:

O ko dar laukete is velniu?



33. Čia jums visiems
(2014-01-19 12:59:13)
(78.57.152.174) Parašė:

uz tai , kad neisileidote "mokytojo"praeiti paskutine kelione per Katedra.



32. darko
(2014-01-17 16:39:59)
(212.117.8.70) Parašė:

i juoda sarasa atsakingus velnius



31. Absurdas
(2014-01-17 10:07:21)
(84.15.183.115) Parašė:

Pyktis ima



30. Noriu
(2014-01-16 23:23:41)
(188.69.199.203) Parašė:

lamborghini. Tikro. Žvėris.. aistringas žaisliukas, reikės pataupyti. O su makaronišku fazioli galės vilniaus kaimiečiai pasigirti prieš kauno kaimiečius, bus džiaugsmo muliažo dėžutėje..



29. Na puikios
(2014-01-16 14:46:39)
(78.61.214.72) Parašė:

vagims salygos. Kaip i velnio kiaura maisa ten pinigai byra ir prapuola. Gal jie rusi koki jau pristabeliavo velniai raguoti.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 



Naujausi