„WikiLeaks“ paviešino 2008 m. vasario 14 d. dokumentą, kuris įrodo, kad Lietuva jau seniai vykdo visus JAV nurodymus ir toliau, kaip pažymima dokumente, „išlieka viena lojaliausių šalių Jungtinėms Valstijoms“.
Dokumentą įslaptinęs buvo tuometinis JAV ambasadorius Lietuvoje (2006–2009 m.) Džonas Klaudas (John Cloud). Jo biografijoje vikipedijoje rašoma, kad Dž. Klaudas 1975 m. Konektikuto universitete baigė bakalauro studijas, 1977 m. Džordžo Vašingtono universitete apsigynė tarptautinių santykių magistro laipsnį. 1988 m. pradėjo dirbti JAV Valstybės departamente, Bulgarijos ir Albanijos skyriuje. 1991–1995 m. buvo ekonomikos patarėjas JAV ambasadoje Bonoje. 1996–1999 m. buvo misijos vadovo pavaduotojas ambasadoje Varšuvoje, vėliu – JAV atstovybėje prie ES. 2001–2003 m. dirbo JAV nacionalinio saugumo tarybos užsienio ekonomikos reikalų direktoriumi. 2003 m. tapo JAV ambasadoriaus Berlyne pavaduotoju, 2005 m. vasario – rugsėjo mėn. vadovavo misijai. 2006 m. liepos 18 d. – 2009 m. liepos 7 d. Dž. Klaudas buvo JAV ambasadorius Lietuvoje. Vėliau dirbo profesoriumi JAV karinio jūrų laivyno koledže.
„Wikileaks“ paviešintame Dž. Klaudo dokumente yra 19 punktų (visą tekstą angliškai galima skaityti ČIA), tad pateikiame esminių teiginių santrauką.
„Prieš metus sukūrėme planą, kaip Lietuvos vyriausybę įtraukti strategiškai, kad ji palaikytų pagrindinius JAV tikslus, ypač mobilizuojant vyriausybę palaikyti Globalųjį Karą prieš Terorą ir skiepyti demokratiją buvusioje Tarybų Sąjungoje. Su premjero Gedimino Kirkilo vyriausybe (...) ketiname progresuoti ir vykdyti savo planą, kuris abiejų šalių buvo suderintas 2008-aisiais. (...)
Mums pavyko įtikinti Lietuvą, kad vėl nusiųstų savo būrį į Iraką ir tęstų savo karių misijas Afganistane. Lietuva efektyviai tęsia mūsų demokratijos diegimo darbą Baltarusijoje, Ukrainoje, Gruzijoje ir Moldavijoje. Mes nuolat darome spaudimą vyriausybei, kad pajudintų sudėtingus antiholokaustinius reikalus ir pagerintų investicijų klimatą. Ambasadorius pernai susitiko su visais ministrais, dažnai konsultuojasi su pagrindiniais sprendimų priėmėjais, tarp kurių yra prezidentas Adamkus, premjeras Kirkilas, užsienio reikalų ministras Vaitiekūnas ir krašto apsaugos ministras Olekas. (...)
Lietuva globaliojo saugumo ir demokratijos plėtros srityse visada palaikė JAV poziciją. (...) Norėdami, kad ir ateinanti Lietuvos lyderių karta darytų tą patį, turime daryti spaudimą ateinančiais metais ir vėliau. (...)
Svarbiausia – kad Lietuva kuo labiau prisidėtų prie globalios taikos ir saugumo. (...)
Prezidentas Adamkus artimai konsultavosi su mumis, nes jis asmeniškai dirbo su naujųjų demokratijų lyderiais buvusioje sovietinėje erdvėje, ypač Gruzijoje, Moldovoje ir Ukrainoje. (...)
Pernai mums pavyko nugesinti kai kurių žmonių (Algirdo Paleckio – red. past.) pastangas, kad Lietuva pripažintų Kubą. Šiemet mes toliau drąsinsime Lietuvą kalbėti apie demokratiją ir žmogaus teises Artimuosiuose Rytuose, Birmoje, Kuboje ar bet kur kitur. (...)
2007 m. įvyko reikšmingas progresas, kai ėmėmės skatinti Lietuvos teisėsaugą. FTB ir kitos agentūros suaktyvino čia savo veiklą. (...)
Išvados (19 punktas). Lietuva išlieka viena lojaliausių šalių Jungtinėms Valstijoms ir palaiko daugelį dalykų, kurie mums rūpi. Pavojingiausiose pasaulio vietose Lietuva petys petin yra su Amerika. (...)“
Šaltinis: wikileaks.org
Keli susiję:
R. Juknevičienė prašė JAV neuždaryti Gvantanamo ir Lietuvos vardu siūlėsi priimti jo kalinius
„WikiLeaks“: JAV, V. Ušackas, D. Grybauskaitė ir Rusija
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]