2024 m. gruodžio 25 d.

 

5 Europos lyderiai. L. Mies van der Rohe fondo architektūros naujienos

1
Paskelbta: 2013-02-06 11:42 Autorius: Liudas Pastanga / pilotas.lt

Europos Komisija ir Ludwigo Mies van der Rohe fondas ką tik paskelbė penkis finalininkus, kurie ir varžysis dėl šių metų Europos Sąjungos (ES) šiuolaikinės architektūros apdovanojimo, dar vadinamo L. Mies van der Rohe apdovanojimu. Konkurse dalyvauja 335 architektūros objektai iš 37 Europos šalių.

L. Mies van der Rohe fondas praneša, kad šių metų laureatas ir specialaus Jaunojo architekto apdovanojimo laimėtojas bus paskelbti gegužę, o apdovanojimų įteikimo iškilmės vyks birželio 6-ąją kaip visada - L. Mies van der Rohe paviljone Barselonoje.

Šių metų konkursas šiek tiek skiriasi nuo ankstesniųjų, nes jam pateikta daugiau viešųjų erdvių projektų ir socialinių objektų. Gal tai krizės krečiamos Europos požymis, o gal ir didesnio dėmesnio sulaukianti ne prabangos architektūra.

Krizė koreguoja architektūrines Europos panoramas

„Norėčiau pasveikinti visų konkursui nominuotų darbų kūrėjus ir ypač konkurso finalininkus. Europos architektūroje gausu talentingų kūrėjų. Drauge akivaizdu, kad dėl ekonomikos nuosmukio architektūros sektorius susiduria su didelėmis problemomis. Europos Komisija ir L. Mies van der Rohe fondas yra įsipareigoję remti šį sektorių, kuris ne tik prisideda prie ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo, bet ir yra svarbus grožio ir visuomenės sanglaudos variklis. Šie apdovanojimai bus teikiami ir pagal būsimą programą „Kūrybiška Europa“, taigi architektūros sektorius bus remiamas ir toliau“, – finalininkų paskelbimo proga kalbėjo už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimą atsakinga Europos Komisijos narė Androulla Vassiliou.

Svarbu pabrėžti, kad nuo 1987-ųjų savarankiškai modernios architektūros apdovanojimus teikęs L. Mies van der Rohe fondas ilgainiui buvo integruotas į Europos Komisijos programas ir jau kelerius metus fondo geriausios architektūros rinkimai vadinami ES Šiuolaikinės architektūros apdovanojimais.

Finale - penki viešojo sektoriaus statiniai

Europa pagrįstai gali didžiuotis savo viešojo sektoriaus statiniais ir tai dar kartą patvirtina 2013-ųjų L. Mies van der Rohe konkurso finalas. Čia – rotušė, koncertų salė, senelių namai ir dvi miesto viešosios erdvės. Visi išskirtinės architektūros kūriniai gimė architektūros konkursuose, kuriuose, be jokios abejonės, esminis vertinimo kriterijus nebuvo pigiausia projekto kaina.

MIESTO ROTUŠĖ, Gentas (Belgija), solidžiomis ir kiek rūstokomis formomis bei medžiagomis sukūrė rimtą, tačiau ir pakankamai jaukią viešąją erdvę tankiame ir jautriame miesto centro istoriniame audinyje. Architektai: „Robbrecht en Daem architecten“ ir „Marie-José Van Hee architecten“.

MIESTO PARKAS "SUPERKILEN", Kopenhaga (Danija) – žaismingas, besikeičiantis ir aktyvus. Tiek formų, tiek funkcijų, tiek optimistinės spalvininkystės požiūriu. Architektai: „BIG Bjarke Ingels Group“ ir „Topotek1“ bei „Superflex“.

KONCERTŲ IR KONFERENCIJŲ CENTRAS "HARPA", Reikjavikas (Islandija), tarsi užbaigė monumentalų ciklą – skandinaviškos kultūros atgręžimo į svarbiausią regionui – vandens stichiją. Architektai: „Batteríid Architects“ ir „Henning Larsen Architects“ bei „Studio Olafur Eliasson“.

SENJORŲ REZIDENCIJA, Alkaser do Salis (Portugalija), stebina ne tik architektūros sprendinių elegancija ir rafinuotu skoniu, bet ir valstybės dėmesiu gyvenimo saulėlydį pasitinkantiems savo piliečiams. Architektai: „Aires Mateus Arquitectos“.

MIESTO VIEŠOJI ERDVĖ "METROPOL PARASOL", Sevilija (Ispanija), be abejo, žinoma daugeliui besidominčių Europos architektūra. Architektas Juergenas Mayeris H., prieš dešimtmetį pelnęs šio fondo apdovanojimą Jaunajam architektui, sėkmingai realizuoja vieną efektingą statinį po kito. Klijuotos medienos „parasonikai“ ispaniško karščio alinamai miesto aikštei – be abejonės, taiklus ir įspūdingas opusas.

Projektus siūlo ir organizacijos, ir ekspertai

Konkurso vertinimo komisijai šiemet pirmininkavo "sausasis olandas“ Wielas Aretsas. Be jo, komisijoje taip pat dirbo Niujorko moderniojo meno muziejaus (MoMA) šiuolaikinės architektūros kuratorius Pedro Gadanho, „Ensamble Studio“ (Madridas) architektas Antónas García-Abrilis, firmos „Sauerbruch Hutton Architects“ (Berlynas) architektė Louisa Hutton, Danijos architektūros centro (DAC) vadovas Kentas Martinussenas, Pompidu centro (Paryžius) Architektūros ir dizaino skyriaus vadovas Frédéricas Migaryou, žurnalo „Architektura-murator“ (Varšuva) redaktorė Ewa Porębska ir L.Mies van der Rohe fondo vadovė ir atrankos komisijos sekretorė Giovanna Carnevali.

ES programos „Kultūra“ ir L.Mies van der Rohe fondo lėšomis bendrai finansuojamas 60 000 eurų apdovanojimas – prestižiškiausias Europos architektūros apdovanojimas. Jis teikiamas kas antrus metus už per tą laiką realizuotus objektus. Šių metų konkursas – jau tryliktasis.

Objektus konkursui siūlo nepriklausomi Europos moderniosios architektūros ekspertai, Europos architektų taryboms priklausančios asociacijos, nacionalinės architektų sąjungos ir patariamasis konkurso komitetas.

Europos turnyre - net septyni lietuviški projektai

Lietuvai šių metų svarbiausiame Europos architektūros turnyre atstovavo 7 objektai. Svencelės jėgos aitvarų ir burlenčių centrą ("Andre Baldi Architecture Urbanism") ir namą Braškių gatvėje ("G.Natkevičius ir partneriai") pasiūlė nepriklausomas L. Mies van der Rohe ekspertas Audrys Karalius, o Kėdainių krematoriumą ("G. Natkevičius ir partneriai"), „Žalgirio“ areną Kaune (E. Miliūno studija), gaisrinę Vilniuje ("Laimos ir Ginto projektai"), Vilniaus universiteto biblioteką (Paleko Arch studija) ir kūrybines dirbtuves „Beepart“ Vilniuje (Simonas Liuga ir Andrius Ciplijauskas) moderniosios architektūros turnyrui rekomendavo Lietuvos architektų sąjunga.

Kol kas per neilgą geriausios Europos architektūros rinkimų istoriją nė vienam lietuviškam projektui nepavyko prasibrauti į finalo penketuką, tačiau tikėtina, kad iš gausios šiųmetės lietuviškos rinktinės bent vienas kitas, įveikęs milžinišką 335 projektų konkurenciją, pateks į oficialią L.Mies van der Rohe konkursantų parodą ir katalogą.

Tai būtų nemenkas laimėjimas, nes fondui rūpinantis paroda aplanko pagrindinius Europos architektūros centrus ir muziejus. Jos dalyviai gausiai kviečiami publikuotis įvairiausiuose Europos ir pasaulio architektūros leidiniuose.

Beje, šiemet pirmą kartą L. Mies van der Rohe 2013 rinktinė paroda aplankys ir Lietuvą. Ji bus eksponuojama Kauno architektūros festivalyje.

Parengta pagal Ludwigo Mies van der Rohe fondo ir PILOTAS.LT informaciją.

www.pilotas.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. senjoru rezidencija
(2013-02-06 14:33:59)
(77.90.124.239) Parašė:

panasi i kedainiu krematoriuma.matyt autorius tas pats...



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras