Tarptautinės žmogaus teisių federacijos viceprezidento ir Baltarusijos valdžios uždaryto žmogaus teisių centro „Vesna“ vadovo, 2011 m. lapkričio 24 d. nuteisto ir įkalinto Alesio Beliackio knygą „Baltarusijos įšventintieji“ („Асьвечаныя Беларушчынай”) draudžiama įvežti į Baltarusiją.
Knyga buvo išleista Lietuvoje. Ji 455 puslapių: literatūrologinės esė, kurių dalis kitados buvo spausdinta laikraštyje „Literatura i mastactva“, žurnaluose „Nioman“ ir „Maladosc“, dalis yra autorinių leidinių pratarmės, pavyzdžiui, apie Francišką Alechnovičių. Dalį knygos A. Beliackis parašė būdamas kalėjime. Tie kūriniai susiję ir su kitais literatais, rašiusiais kalėjime, – A. Beliackis net įvedė terminą „kalėjimo literatūra“.
Priminsime, kad įkalintas valdžios uždrausto žmogaus teisių centro „Vesna“ vadovas A. Beliackis – vienas iš trijų Vaclavo Havelo žmogaus teisių premijos nominantų.
Kaip savo tinklalapyje praneša žmogaus teisių centras „Vesna“, sausio pradžioje centro tarybos narė Tatjana Reviako gavo Ašmenos muitinės viršininko pavaduotojo laišką apie ekspertizės rezultatus. Ekspertų komisijos išvadas muitinei pateikė Grodno srities vykdomojo komiteto ideologinio darbo, kultūros ir jaunimo reikalų vyriausioji valdyba. Paties ekspertizės teksto T. Reviako negavo, nors ir buvo prašiusi.
Žmogaus teisių gynėjai pažymi, kad tai jau antroji A. Beliackio knygos ekspertizė.
Pirmosios ekspertizės išvada: A. Beliackio knyga „gali pakenkti Baltarusijos įvaizdžiui“. Ekspertus skyrė Grodno srities vykdomasis komitetas, ekspertizę atliko Grodno universiteto Baltarusijos istorijos katedros docentas Vladimiras Jegoryčevas ir Teisės fakulteto Baudžiamosios teisės ir kriminologijos katedros vadovas Vadimas Chiliuta. Beje, V. Chiliuta buvo vienas iš ekspertų, kurie pripažino fotografijų albumą Belarus Press Photo 2011 ekstremistiniu.
Pakartotinės ekspertizės išvados kol kas nežinomos. Tačiau, kaip nurodoma muitinės pranešime, dviejų ekspertizių išvadoje ir remiantis muitinės normatyvais, T. Reviako būtina per 10 darbo dienų prisistatyti į Ašmenos muitinę ir įforminti 40 knygos egzempliorių reeksporto į Lietuvą procedūrą.
Tuos egzempliorius muitininkai atėmė 2013 m. liepos pradžioje pasienio punkte „Kamennij Log“, kai jie buvo įvežami į Baltarusiją. Vėliau juos perdavė ekspertizei dėl ekstremizmo.
Įdomu, kad A. Beliackio knyga buvo išsiuntinėta Baltarusijos bibliotekoms, – nė viena biblioteka tos knygos neatsisakė. Kol kas nežinoma, koks likimas laukia šių leidinių po ekspertizės išvadų.
Artimiausiu metu žmogaus teisių gynėja ketina teisme apskųsti ekspertizės skyrimo procedūrą, nes Grodno srities vykdomojo komiteto ideologai neturi tokiai veiklai įgaliojimų. Ašmenos muitinei teisminio tyrimo laikotarpiu bus pasiūlyta sustabdyti knygos reeksportą.
A. Beliackis buvo areštuotas 2011 m. rugpjūčio 4 dieną ir už itin didelių pajamų nuslėpimą nuteistas ketveriems su puse metų laisvės atėmimo sustiprinto režimo kolonijoje, konfiskuojant turtą. Baudžiamojo proceso pagrindu tapo užsienio bankuose esančios sąskaitos, kurios buvo naudojamos žmogaus teisių veiklai vykdyti. Baltarusijoje nebuvo galimybės atidaryti sąskaitos, nes „Vesna“ dirba nelegaliai – valdžia ne kartą yra atsisakiusi įregistruoti organizaciją oficialiai. Teismas taip pat neatsižvelgė, kad žala, kurią A. Beliackis neva padarė valstybei, buvo visiškai atlyginta iš savanoriškų piliečių aukų. Žmogaus teisių gynėjas atlieka bausmę Bobruisko kolonijoje Nr. 2; jis yra oficialiai pripažintas sąžinės kaliniu.
Parengė Alicija Žukauskaitė
Šaltiniai: news.tut.by, news.tut.by/society/
Susiję:
Filmas apie Lietuvos išduotą disidentą Alesį Beliackį
A. Sanikovas: J. Paleckis dalyvauja purviname žaidime
Kaip Baltarusijos režimas naudojasi europiečių pinigais
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu