2024 m. lapkričio 21 d.

 

Algimanto Kezio didmiesčio architektonika. Nelietuviška fotografija

1
Paskelbta: 2013-10-14 10:05 Autorius: ekspertai.eu

Lietuvos fotografijos kontekste Algimanto Kezio kūryba ryškiai išsiskiria, yra kitokia, netgi svetima „lietuviškajai“ vaizdavimo tradicijai

Ir vėl šis nuostabus Čikagos lietuvis ir jo išskirtinių fotografijų paroda Vilniuje! Spalio mėnesį Vilniaus galerija „Kunstkamera“ kviečia susipažinti su miestovaizdžio architektūrinės fotografijos paroda „Algimantas Kezys. Architektonika“, kuri pristato vieno ryškiausių išeivijos menininkų  filosofo ir teologo Algimanto Kezio (gim. 1928 m.) kūrybą.
 
Lietuvos fotografijos kontekste A. Kezio kūryba ryškiai išsiskiria, yra kitokia, netgi svetima „lietuviškajai“ vaizdavimo tradicijai. Pasak menotyrininkės Simonos Makselienės, „ji neturi sąlyčio taškų nei su tradicine Lietuvos fotografijos mokykla, nei su vadinamosios „nuobodulio estetikos“ fotografijoje adeptais, nei su reportažinės ar reklamos/mados fotografijos plėtotojais. Tačiau pasaulinės fotografijos istorijos mastu A. Kezys, be abejo, nėra vienišas“.
 
A. Keziui būdingas platus akiratis. Jis kritikų apibūdinamas kaip poetas ir realistas, romantikas ir abstrakcionistas, ir netgi savojo laiko istorijos liudytojas. Pasak A. Rudzevičienės, „miestovaizdžius jis paverčia mitologine arena, kurioje archetipinių ir modernios civilizacijos ženklų sintezė sukuria emocinę ir intelektualią įtampą“. Parodoje „Architektonika“ pristatoma keturiasdešimt nespalvotų sidabro bromido architektūrinių fotografijų, apimančių XX a. 7–10 deš. laikotarpį.
 
Susitapatinimas su urbanistine aplinka, dramatiški formų kontrastai, šviesos ir šešėlių kontūrai, kampuoti, aštrūs ir plastiški, laisvi architektūrinių elementų motyvai sudaro A. Kezio fotografijų estetiką.
 
„A. Kezys veikiau yra santūrus, nešališkas gyvenimo stebėtojas negu jo dalyvis. Nei abejingas, nei pasiduodantis, jis nekelia savęs virš gyvenimo, bet stovi atskirai, nuošaliau. Jo fotografijose retai kada pasirodo žmonės, nebent kaip formalūs dizaino elementai, kartkartėmis – kaip vienišo žmogaus sudėtingame pasaulyje išraiška“, – tvirtina Viktorija Matranga.
 
A. Kezys gimė 1928 m. Lietuvoje. Pasitraukęs į Vakarus dar prieš sovietams okupuojant Lietuvą, jis 1950 m. atvyko į Jungtines Valstijas studijuoti, nusprendęs tapti jėzuitų kunigu. 1956 m. gavo filosofijos magistro laipsnį Lojolos universitete Čikagoje ir buvo paskirtas į lietuviškąją Tėvų jėzuitų arkivyskupiją, kur tarnavo savo tautiečiams Čikagoje ir kituose Jungtinių Valstijų miestuose. Dirbdamas Čikagoje, jis įkūrė Lietuvių fotobiblioteką ir Lietuvių bibliotekos leidyklą, leidžiančią literatūrą etninėmis temomis. Nuo 1974 iki 1977 m. A. Kezys vadovavo Lietuvių jaunimo centrui Čikagoje, o 1980 m. įkūrė meno galeriją. Galerija, įsikūrusi šiaurinėje Čikagos dalyje, siekia tenkinti pasaulinės lietuvių bendruomenės interesus.
         
Nuo 1964 m.  A. Kezys pradėjo rengti personalines fotografijų parodas Čikagos Čiurlionio galerijoje ir kitose lietuvių kolonijose. Jo, kaip fotografijos menininko, talentas buvo pripažintas jau 1965 m., kai buvo pakviestas surengti pirmąją savo parodą garsiajame Čikagos meno institute. Nuo tada jis eksponavo savo kūrinius daugelyje Šiaurės ir Pietų Amerikos bei Europos muziejų, 2000 m. dalyvavo parodoje Vašingtone. Jo darbai publikuoti garsiuose žurnaluose ir architektūros knygose abipus Atlanto.
 
Amerikoje išleido kelis puikiai įvertintus fotoalbumus. „Cityscapes“ („Dangoraižiai“) –  fotografijos iš 46 miestų JAV, Meksikoje, Kanadoje, Europoje ir Japonijoje. „Chicago / Kezys“ (1994) – albumas suskirstytas skyriais: „Architektūros menas“, „Parkai, aikštės ir viešos vietos“, „Urbanistiniai stebėjimai“ ir „Naujas žvilgsnis“. Albumas „Kezys. A Retrospective“ (1995) – 30 metų meninio fotografavimo retrospektyvos panorama. „Woman“ (1997) – du tomai, skirti moterų portretams. Ir daug kitų knygų ir albumų ne tik JAV, bet ir Lietuvoje.
 
A. Kezio fotografijos yra saugomos Modernaus meno muziejuje Niujorke (MoMa), Metropoliteno meno muziejuje Niujorke, Prancūzijos nacionalinėje bibliotekoje Paryžiuje, taip pat Los Andželo meno muziejaus, Karnegio instituto Pitsburge, Pensilvanijoje, ir Čikagos meno instituto nuolatiniuose rinkiniuose.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. Rasa
(2013-10-14 10:20:48)
(62.212.203.5) Parašė:

Tiesiog puiku. Labai geros fotografijos. Ir nuostabus Algimantas Kezys, ypatingas asmuo.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras