Pirmiausia, kas tai yra okupantas šiame tekste? Okupantas tai tas, kas neteisėtai užgrobia valdžią. Gal kas norėtų įrodyti kitaip? Tam teks paneigti tarptautinę teisę, LR Konstituciją ir Konstitucinio Teismo išaiškinimų ir nutarimų tekstus. Galite pastudijuoti „ULTIMATUMAS Semui dėl LR teisinių pagrindų griovimo“. O užgrobimo metodai šiais „gudriais“ laikais gali būti tikrai ne vien karinėmis priemonėmis, o gali būti „rinkimais“, ekonomiškai, finansiškai arba kombinuotai. Okupacijai gali būti panaudoti kolaborantai, užslaptinti svetimų šalių agentai na ir t.t. Jeigu gerai „sukonstruoti“ rinkimų įstatymai, tai žvejojamos žuvelės „rinkėjai“ patys sulenda į tą bučių. Po to patys save kaltina ir yra kaltinami, kad nemoka žvejoti, kai tuo tarpu yra patys žvejojami. Teisės kelias siauras - nusikaltimų vieškelis platus. Kuriuo keliu žygiuosime? Zenono Vaigausko pacituota lietuvių patarlė sako paprastą dalyką: kieno vežime sėdi, to ir giesmę giedi. Tai jei okupanto vežime sėdi, tai taip ir balsus skaičiuoja?
Taigi nesena Lietuvos nepriklausomybės byla. Vienmandatėse išrinkti asmenys į AT ėmė ir paskelbė Nepriklausomybę. Išsprūdo Lietuva iš to brudo - okupacijos. Nereikia galvoti, kad buvęs okupantas yra koks nors žioplas sutvėrimas ir neužsinorės revanšo, valdyti Lietuvą kitų būdu, parodyti Lietuvai „iš kur kojos dygsta“. Ir suplanavo sėkmingą valdžios užgrobimo diversiją per Seimo rinkimų įstatymą, kurį padarė antikonstituciniu, kad visiems parodyti kieno čia galia. Valdžia Lietuvoje tapo antikonstitucinė, okupantas užgrobė valdžią neteisėtai ir ją išlaiko jau ketvirtį amžiaus. Sėkminga valdžios užgrobimo operacija, svaiginanti sėkmė. Visa tai galima suprasti tik tada, kada 11 kartų paragini Seimą, Vyriausybę, Prezidentę paklusti LR Konstitucijos nuostatoms, kurioms jie prisiekia pradėdami eiti pareigas. O jie tyli, lyg nieko nebūtų įvykę. Jei tai būtų ne okupacinė valdžia, tai jau po pirmo paraginimo 2016.04.13 (žiūr. straipsnį „Eilinį kartą antikonstituciniai rinkimai - valdžia nelegitimi“) būtų kuo skubiausiai Seime pakeistas LR Seimo rinkimų įstatymas taip, kad neprieštarautų Konstitucijai, kurią jie prisiekia vykdyti. Visi tie dalykai jau senai būtų užmiršti. Tai toji 2016.04.13 data tik iš pirmo žvilgsnio atrodo svarbi, o iš tikro Seimas jau iki to laiko ir daug kartų puikiai žinojo, kad Seimo rinkimai yra antikonstituciniai, nes LR Konstitucinis teismas tai aiškiai paskutnį kartą išaiškino savo 2015 m. spalio 20 d. Nr. KT27-N16/2015 nutarime, kuriame su ypatingu kruopštumu atskleidė LR Konstitucijos lygios rinkimų teisės turinį taip „vienas rinkėjas – vienas balsas“. Tai kas analizuoja to nutarimo tekstą, tas aiškiai mato, kad viena lygios rinkimų teisės turinio dalis dėl lygių rinkimų apygardų buvo įgyvendinta per mėnesį, o kita dalis dėl „vienas rinkėjas – vienas balsas“ iš viso buvo nesiruošiama įgyvendinti. O tai ir yra pati svarbiausia LR Konstitucijos lygios rinkimų teisės sudedamoji dalis. Kai tai, kas svarbiausia yra praleidžiama, tai nepasikeičia ir viso Seimo rinkimų įstatymo turinys, tas kas buvo neteisėta ir lieka neteisėta ir pagal tokį antikonstitucinį Seimo rinkimų įstatymą išrinkta valžia kaip buvo neteisėta, okupacinė, taip ir liks neteisėta, okupacinė. Tai yra valdžia užgrobiama antikonstitucinio Seimo rinkimų įstatymo pagalba yra okupacinė, neteisėta, nelegitimi, o tie kas padeda tai atlikti ir išlaikyti ją žinodami yra kolaborantai. Kas nori pamankštinti savo vaizduotę, tegu sulygina buvusią neteisėtą sovietinę valdžią su dabartine neteisėta taip pat. Kas vadovauja Seimui, Vyrausybei ir iš kokios kompartinės mokyklos yra JE Prezidentė? Ar taip pat kgb yra slapta organizacija, kaip ir anksčiau? Berods užslaptinta dar 75 metams? Galvokite.
Negalima taip paprastai galvoti, kad okupantas naudodamas „gudrią“ technologiją ėmė ir sugalvojo tik vieną landą, vieną būdą kaip išlaikyti okupacinę valdžią. Todėl įvertindamas okupanto gudrumą leidausi į dar vieną kelionę Seimo rinkimų įstatymo vingiais siekdamas ištirti ar yra įstatyminė landa, galimybė realizuoti senai visiems žinomą ir Josifui Stalinui yra priskiriamą posakį: „Nesvarbu kaip kas balsuoja, svarbu kas balsus skaičiuoja“. Tai jei čia būtų tik šio vieno Seimo rinkimų įstatymo problema, tai dar dar, tačiau okupantas siekia sau naudos įvairiapusiškai ir daugybė įstatymų ne tik gali turėti, bet ir turi specifines landas okupanto tikslams pasiekti. Reikia būti budriems.
Tyrimo tikslas yra nustatyti, ar Lietuvos rinkėjas, konkrečiai rinkimų apylinkių nariai ir stebėtojai turi galimybę nustatyti Seimo rinkimų rezultatų tikrumą. O tas būtų įmanoma, jeigu visų apylinkių balsų skaičiavimo protokolai būtų publikuoti internete ir būtų prieinami visiems Lietuvos gyventojams. Tai yra atsirastų grįžtamas ryšys tarp to kas skaičiuojama Vyriausioje rinkimų komisijoje ir kokie rinkimų rezultatai buvo gauti konkrečioje rinkimų apylinkėje. Kiekvienas rinkimų apylinkės stebėtojas ir komisijos narys turėtų galimybę sutikrinti rinkimų rezultatus, nes turi teisę pagal Seimo rinkimų įstatymo 79 str. 6 dalies paskutinį sakinį „Protokolų išrašai arba kopijos rinkimų stebėtojams ir rinkimų komisijos nariams pateikiami jų prašymu.“ gauti rinkimų apylinkės balsų skaičiavimo protokolų išrašus arba kopijas. Atsirastų gerokai didesnis pasitikėjimas rinkimų rezultatais.
Šio tyrimo tikslu studijavau LR Seimo rinkimų įstatymo 79 straipsnį „Rinkimų apylinkės balsų skaičiavimo protokolai.“, 82 straipsnį. „Balsų skaičiavimas apygardos rinkimų komisijoje.“, 84 straipsnį. „Stebėtojų dalyvavimas skaičiuojant balsus ir nustatant rinkimų rezultatus“, 85 straipsnį „Išankstinių rinkimų rezultatų skelbimas“, 86 straipsnį „Skundai dėl rinkimų komisijų sprendimų, priimtų pasibaigus balsavimui“, 87 straipsnį „Rinkimų apygardos balsų skaičiavimo protokolai“, 88 straipsnį „Rinkimų rezultatų nustatymas vienmandatėse rinkimų apygardose“, 89 straipsnį „Rinkimų rezultatų nustatymas daugiamandatėje rinkimų apygardoje“, 93 straipsnį „Rinkimų galutinių rezultatų nustatymas ir paskelbimas“ ir 95 straipsnį „Paklausimas dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo“.
Kiekvienas gali pasitikrinti. Nesuradau niekur įstatyminės nuostatos įpareigojančios Vyriausiąją rinkimų komisiją internetu viešai skelbti visų rinkimų apylinkių balsų skaičiavimo protokolus. O tai reiškia, kad iš tikro egzistuoja landa, galimybė manipuliuoti rinkimų rezultatais, t.y. realizuoti tą okupantui naudingą Seimo rinkimų įstatymo savybę „Nesvarbu kaip kas balsuoja, svarbu kas balsus skaičiuoja“. Ir kas galėtų paneigti, kad taip ir nedaroma, kai kompiuteriai “užlužta” ar dar kitaip?
Kartu šiuose aukščiau išvardintuose Seimo rinkimų įstatymo straipsniuose aptikau įdomių dalykų. Kaip antai, „protokolų išrašai arba kopijos rinkimų stebėtojams ir rinkimų komisijos nariams pateikiami jų prašymu“. Ne kiekvienas stebėtojas yra drąsus pareikalauti tokio protokolo, todėl įstatyme turėtų būti privalomai, pasirašytinai rinkimų apylinkės balsų skaičiavimo protokolai įteikiami rinkimų stebėtojams ir komisijos nariams. Tai tada nekiltų kažkokių nereikalingų emocijų, kad kažkas kažkuo nepasitiki ir pasirengę tikrinti.
Labai jau įtartinai atrodo tai, kad pagal 85 str. „Išankstinių rinkimų rezultatų skelbimas“ yra uzurpavusi Vyriausioji rinkimų komisija, kai apylinkių rinkimų balsų skaičiavimo protokolai nėra viešai prieinami žiniasklaidai ir visiems rinkimų stebėtojams ir apylinkių komisijų nariams. Tik jų pagalba galima tikėtis, kad rinkimų rezultatų apskaičiavimui yra panaudojami tikri duomenys, nes jie visi gali būti grįžtamo ryšio būdu patikrinti komisijų narių ir stebėtojų. Kol to nėra, tol nėra ir to tikrumo, kad skelbiami rinkimų rezultatai nėra iškreipti.
Gana įdomiai atrodo 86 straipsnio „Skundai dėl rinkimų komisijų sprendimų, priimtų pasibaigus balsavimui“ paskutinis sakinys: „Tokiais atvejais Seimas ar Respublikos Prezidentas ne vėliau kaip per 48 valandas kreipiasi į Konstitucinį Teismą su paklausimu dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo.“ Įdomumas čia atsiranda todėl, kad Seimui ar Respublikos Prezidentui įstatymu yra nurodoma dėl ko jis gali kreiptis į Konstitucinį Teismą su paklausimu, t.y. „dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo“. Tai reiškia, kad Seimui ar Respublikos Prezidentui negalima kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl pačio Seimo rinkimų įstatymo atitikimo LR Konstitucijai. Tai čia vertėtų žvilgtelėti į LR Konstitucijos 106 str. 5 dalį „Prašyti Konstitucinio Teismo išvados gali Seimas, o dėl Seimo rinkimų ir tarptautinių sutarčių – ir Respublikos Prezidentas.“. Kaip matome LR Konstitucija neapriboja nei Seimo nei Respublikos Prezidento dėl prašomos išvados turinio, dėl kurio jie gali kreiptis Konstitucinio teismo išvados. Papildomi apribojimai LR prezidentui dėl prašymo Konstitucinio Teismo išvados yra įvesti Seimo rinkimų įstatymo 95 str. Paklausimas dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo „1. Su paklausimu, ar nebuvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas rengiant ir vykdant rinkimus konkrečioje rinkimų apygardoje, į Konstitucinį Teismą gali kreiptis Lietuvos Respublikos Seimas, taip pat Respublikos Prezidentas ne vėliau kaip per 3 dienas po to, kai oficialiai paskelbiami rinkimų galutiniai rezultatai toje rinkimų apygardoje arba Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimas dėl laisvos Seimo nario vietos atsiradimo ar užėmimo.“
Kas leido įstatymų leidėjui Seimui susiaurinti LR Konstitucijos galias suteiktas Respublikos Prezidentui? Tai šioje vietoje vėl papildomai Seimo rinkimų įstatymas prieštarauja LR Konstitucijai. Čia tenka mandagiai priminti, kad JE LR Prezidentė buvo informuota apie LR Seimo rinkimų įstatymo grubų neatitikimą LR Konstitucijai (JE metinis pranešimas yra NUSIKALTIMAS PRIEŠ VALSTYBĘ), tačiau nesiėmė jokių priemonių Konstitucijos pažeidimus operatyviai pašalinti, kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl išvados, tuom ivykdydama nusikaltimą prieš Valstybę. JE Prezidentė Dalia Grybauskaitė neįvykdė savo konstitucinės pareigos, sulaužė savo priesaiką. To viena iš priežasčių, kad vėl einama į antikonstitucinius Seimo rinkimus, vėl valdžia užgrobiama antikonstituciniu būdu ir okupantas kontroliuoja situaciją dėl JE Prezidentės Dalios Grybauskaitės neveiklumo, o tikriau tylaus veikimo prieš Valstybę, būdu.
Pagal 89 str. matome, kad okupacinė valdžia jau taip žemai nuleido rinkėjų aktyvumo kartelę, kad įstatymu įtvirtino tokią nuostatą „1. Daugiamandatėje rinkimų apygardoje rinkimai laikomi įvykusiais, jeigu juose dalyvavo daugiau kaip vienas ketvirtadalis visų rinkėjų.“. Supranta, kad LR piliečiai oi kaip nemėgsta tų partinių antikonstitucinių sąrašų, o jų rezultatai būtent ir vyrauja Seime jau 24 metus. Taigi niekaip negalima pasakyti, kad antikonstitucinė valdžia nėra gudri, tačiau pagal Konstituciją pasielgti nenori nors tu ką, antivalstybinė veikla į kraują įaugo.
Tą faktą, kad Vyriausioji rinkimų komisija nė nesiruošia skelbti visų rinkimų apylinkių balsų skaičiavimo protokolų įrodo Seimo rinkimų įstatymo 93 str. 2d. paskutinis sakinys: „Rinkimų galutinius rezultatus Vyriausioji rinkimų komisija skelbia savo interneto svetainėje.“
Taigi išvadoje galime teigti, kad okupantas yra pasirengęs balsų skaičiavimo aferai. Ar tai bus daroma ar ne, priklauso nuo aplinkybių. Būtina pareikalauti, kad visų rinkimų apylinkių balsų skaičiavimo protokolai būtų publikuojami viešai Vyriausiosios rinkimų komisijos puslapyje.
Susiję:
Ar antikonstituciniai Seimo rinkimai turi įtakos tam, kad Lietuva yra viena labiausiai atsilikusių Europos šalių?