Žalioji valstietė Agnė Širinskienė spalio 25 d. teikė įstatymo projektą, kad referendume norint pakeisti Konstitucijos skirsnį, pakaktų jog tam pritartų daugiau nei pusė referendume dalyvausiu piliečių bet ne mažiau nei du penktadaliai įrašytų į rinkėjų sąrašus.
Dabar įstatyme įtvirtinta, kad pirmo Konstitucijos skirsnio nuostatas galima keisti, tik jeigu tam pritaria daugiau kaip pusė visų rinkimų teisę turinčių piliečių.
Šios politikės siūlomos pataisos reikalingos tam, kad sėkmingai įvyktų referendumas dėl taip vadinamos antros pilietybės. Referendumo sėkmės atveju, mūsų šalies piliečių galima būtų priskaičiuoti daug daugiau, o Lietuva taptų dar globalesnė.
Tiesa, šios siūlomos konstitucinės pataisos sulaukė nemažai kritikos iš įvairiausių pakraipų politikų.
Pati A. Širinskienė teigia, kad jos siūlomi pakeitimai neturėtų kelti pavojaus valstybei.
Tačiau argumentai, kuriuos pasitelkė žalioji valstietė, švelniai tariant keisti ir nelabai suprantami.
„Ta tikrai neįveikiama aukšta kartelė buvo sukurta tuo metu, kada Lietuvoje buvo okupacinė kariuomenė ir tikrai buvo norima apsaugoti tiek sostinę, tiek gimtąją kalbą, tiek suvereniteto klausimus. Dabar, mano manymu, vis dėlto geopolitinė situacija pasikeistusi ir aš tikrai labai abejoju, kad su nuleista, kažkiek pažeminta kartele tikrai Lietuvoje tiek tėvynės išdavikų atsirastų, kurie balsuotų, kad sostinė yra Varšuva ar Maskva ir padarytų tokį pasirinkimą“, - teigia Širinskienė.
Pirma.
Ne paslaptis, bet nepriklausomybės pradžioje A. Širinskienė (gimė 1975 m.) dar nebuvo suaugęs žmogus, o buvo paauglė.
Gal todėl nežino, kad tais laikais Lietuvai su visais lietuviais nebuvo baisios jokios kartelės ir nebuvo baisi jokia okupacinė armija.
Žmonės rinkdavosi į šimtatūkstntinius mitingus, stovėjo Baltijos kely, aktyviai dalyvavo rinkimuose ir nušlavė buvusią valdžią.
O štai, pavyzdžiui, iš karto po kruvinų Sausio įvykių, 1991 metų vasario 9 dienos visuotinėje apklausoje dėl Lietuvos Nepriklausomybės iš dalyvavusių 84,43 proc. turinčių teisę balsuoti rinkėjų net 90,47 proc. balsavo „taip“. Ir po šios apklausos Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba priėmė konstitucinį įstatymą „Dėl Lietuvos valstybės“, beje, tebegaliojantį ir šiandien.
Tad šiandien kalbėti apie nepriklausomybės pradžioje kažkokias neįveikiamas karteles yra tiesiog absoliuti nesąmonė ir primityvi spekuliacija.
Taip pat Lietuvos politikams nereikėtų kalbėti ir apie geopolitiką. Tiesiog iš viso apie tai jiems nereikia net užsiminti.
Nes visas Lietuvos politikų geopolitinis suvokimas maždaug toks: „rusai puola“, NATO mus apgins, Europos Sąjunga pasaulio centras, o JAV – pagrindinis strateginis partneris, kuris irgi mus apgins, kai jau rusai pagaliau puls. Daugiau Lietuvos politikams apie geopolitiką žinoti nieko ir nereikia.
Antra.
Sugretinti strateginę partnerę Varšuvą su priešiška teroristine Maskva... Stipru. Na, čia jau net ekspertai.eu susilaikys nuo komentarų.