2025 m. sausio 3 d.

 

Atominė ABC

22
Paskelbta: 2012-07-25 02:32 Autorius: ekspertai.eu
Vargas
Vargas

Norėdami padėti prezidentei Daliai Grybauskaitei, kuri priminė Andriaus Kubiliaus vyriausybei pareigą suteikti visuomenei prieš referendumą šiek tiek informacijos apie būsimąją atominę elektrinę, ekspertai.eu pradeda švietėjišką projektą Atominė ABC.

Juk negerai, jei atomiškai neišprususi tauta nesupras kilnių savo vadovų intencijų ir taps Lietuvai priešiškų užsienio specialiųjų tarnybų aukomis, kaip perspėjo budrus VSD. Tad laikas likviduoti politinį neraštingumą, apie kurį vienas iki šiol nepalaidotas veikėjas kalbėjo dar tais laikais, kai kreiseris davė ženklą kukurūzų sodinimu pasibaigusiam šturmui ir niekas net nenujautė, kad po daugelio metų tame pačiame mieste politinės ekonomikos žinių semsis būsimoji Lietuvos prezidentė, pažinimo troškulį derinusi su darbu kailių fabrike „Rot-Front“.

Pirmasis Atominės ABC klausimas skirtas Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos nariams.

2008-2012 metų rinkimų programoje jie teigė, kad optimalus būsimos atominės elektrinės bloko galingumas yra apie 800 MW, jis „atitinka tarptautinės atominės energijos agentūros IAEA nustatytą maksimalaus galingumo sąlygą, yra pagrįstas ekspertų atliktais Baltijos elektros perdavimo sistemos stabilumo sąlygų įvertinimais“. Didesnio galingumo blokas, kaip tada aiškino konservatoriai, keltų grėsmę nacionaliniam saugumui, nes pririštų Lietuvą prie Rusijos energetikos sistemos. Todėl jie žadėjo rinkėjams „tvirtai ir be išlygų“ reikalauti, kad būtų statomi ne galingesni nei 800 MW blokai. Kitoks sprendimas būtų nusikalstamas Lietuvos saugumui.

Dabar ketinama statyti 1350 MW galingumo reaktorių.

Kokios priežastys privertė konservatorius taip drastiškai pakeisti požiūrį į valstybės interesų išdavystę? Ar pasikeitė tarptautinės atominės energijos agentūros IAEA nustatyta maksimalaus galingumo sąlyga? Kokie ekspertai tada įvertino „sistemos stabilumo sąlygas“? Kokie ekspertai konsultavo dabar? Kuo šie ekspertai geresni už anuos?

Turėdami vilties, kad parlamentarai parems prezidentės kvietimą šviesti visuomenę, šiuos klausimus ekspertai.eu išsiuntė TS-LKD nariams, balsavusiems už Visagino atominės elektrinės statybą reglamentuojančius įstatymus: A. Bilotaitei, V. Stundžiui, R. Žilinskui, Č. V. Stankevičiui, E. Jurkevičiui, S. Šedbarui, A. Ramanauskaitei-Skokauskienei, A. Vidžiūnui, V. V. Margevičienei, P. Žeimiui, V. Bacevičiui, N. Puteikiui, I. Degutienei, A. Matului, K. Starkevičiui, A. Kubiliui, P. Saudargui, L. Sabučiui, E. Pupiniui, J. Razmai, K. Kuzminskui, E. Zingeriui, A. Kazulėnui, V. M. Čigriejienei, A. Ažubaliui, M. Adomėnui, V. Matuzui, D. Jankauskui, J. Urbanavičiui, R. Juknevičienei, K. Masiuliui, A. Anušauskui, E. Vareikiui, P. Luomanui, V. Aleknaitei-Abramikienei, R. Rutkelytei, A. Dumčiui, S. Pečeliūnui, D. Bekintienei, J. Dautartui, R. J. Dagiui.

Kol laukiame atsakymų, siūlome skaitytojams du kovingus fragmentus iš 2008-2012 metų TS-LKD rinkimų programos skyrių apie energetiką ir aplinkosaugą.

Pirmasis:

„Branduolinės energetikos naudojimo atnaujinimas Lietuvoje leistų sumažinti priklausomybę nuo dujinio kuro, kurio poreikiai šilumos ir elektros energijos gamybai po Ignalinos AE II bloko uždarymo labai padidės. Tačiau netinkamai suplanuotas naujosios AE projektas gali pakenkti nacionaliniam saugumui.

Ar naujoji elektrinė padės pasiekti Lietuvos strateginį tikslą – energetinės sistemos integraciją į Europos sistemas, ar jai pakenks, priklausys nuo to, kokia elektrinė bus statoma.

Lietuvos elektros energetikos sistema į Europos UCTE sistemą galės būti visavertiškai integruota tik tokiu atveju, jeigu jos atskiro reaktoriaus (generavimo bloko) galingumas bus optimalus ir proporcingas palyginus nedidelei Baltijos elektros energijos perdavimo sistemai. Lietuvos nacionalinėje energetikos strategijoje numatytas naujos atominės elektrinės atskiro bloko optimalus, apie 800 MW, galingumas atitinka tarptautinės atominės energijos agentūros IAEA nustatytą maksimalaus galingumo sąlygą, yra pagrįstas ekspertų atliktais Baltijos elektros perdavimo sistemos stabilumo sąlygų įvertinimais.

Nėra jokių objektyvių kliūčių – nei techninių, nei ekonominių, nei jokių kitokių kliūčių – statyti atominę elektrinę su optimalaus dydžio reaktoriais.

Tik tokia atominė elektrinė galės užtikrinti Lietuvos-Baltijos elektros perdavimo sistemos savarankišką stabilų darbą, jos integraciją į sinchroniškai veikiančią europinę UCTE elektros perdavimo valdymo sistemą bei realią Lietuvos elektros energetikos nepriklausomybę nuo Rusijos sistemos, elektros energijos mainus su pastarąja palaikant per įrengtus perdavimo linijų srovės keitiklius.

Naujoji elektrinė turėtų turėti daugiau, bet optimalios galios reaktorių. Pirmiausia gali būti statomi du optimalaus dydžio reaktoriai, o ne vienas dvigubai didesnis. Atsižvelgiant į tai, kad pirmoji naujosios AE eilė su dviem optimalios galios reaktoriais (2 x 800 MW) tegalės būti pastatyta 2016-2018 m., būtina nagrinėti galimybę po to statyti jau naujos kartos mažo galingumo reaktorius, kurių pramoninę gamybą Japonijos firmos planuoja iki tol įsisavinti. Dabartinei Vyriausybei elektros energetikos viešojo sektoriaus kontrolę perdavus privačių interesų grupių įtakojamiems LEO LT valdymo organams, kol nebus vėl atkurta reali ir patikima valstybės kontrolė, išlieka padidėjusi Lietuvos elektros energetikos sektoriaus integracijos į Rusijos energetiką grėsmė dėl dviejų pagrindinių rizikos veiksnių: 1) dėl galimo naujos atominės elektrinės didelės galios reaktorių pasirinkimo; 2) dėl nepanaikintos galimybės energetikos objektuose dalyvauti esminius europinės ir transatlantinėsintegracijos kriterijus neatitinkantiems subjektams. Reaktoriaus galios dydžio pasirinkimą laikydami ne techniniu, bet strateginiu nacionalinio saugumo sprendimu, tvirtai ir be išlygų reikalausime, kad, pasirenkant reaktoriaus gamintoją, būtų besąlygiškai laikomasi optimalaus Baltijos perdavimo sistemai AE atskiro bloko galingumo sąlygos.

Tam, kad būtų užkardytas riziką keliančių subjektų dalyvavimas įgyvendinant strateginę reikšmę turinčius energetikos projektus ar galimybė įsigytie nergetikos įmonių ir įrenginių akcijų, sieksime neatidėliotinai įtvirtinti įstatymuose ne formalų, bet esminį šių kriterijų turinį. Įmonių ar kitų institucijų atitikimą europinės ir transatlantinės integracijos kriterijams nepakanka apibrėžti teritoriniu principu, nes nemažai Rytų energetinės integracinės erdvėssubjektų jau veikia ES ir NATO šalyse. Todėl įstatyme turės būti numatyta, kad klausimą, ar ūkio subjektas atitinka minėtiems kriterijams, Lietuva sprendžia vienašališkai pagal jo ir jo partnerių interesus bei ilgalaikę veiklą ES ir NATO šalyse, pagal ketinimus bei galimybes įnešti realų indėlį į Lietuvos integraciją euroatlantinėse energetikos struktūrose.

Priešinsimės visiems galimiems mėginimams „apeiti“ nuo minėtų rizikos veiksnių apsaugančias sąlygas, tokius mėginimus traktuosime kaip nusikalstamas prieš Lietuvos saugumą pastangas, kuriomis siekiama vėl bent pusei amžiaus įstumti ją į naują energetinę priklausomybę nuo Rusijos.

Lietuvos energetinis saugumas ilgesnėje perspektyvoje gali būti užtikrintas per gilesnę ES energetinę integraciją. Lietuva turi būti labai aktyvi formuojant ES energetikos politiką. Dalyvaudama formuojant Europos Sąjungos energetikos strategiją Lietuva turi atkakliai siekti tikrai bendros energetikos politikos, grindžiamos ne tik Sąjungos narių tarpusavio solidarumu,bet ir transatlantiniu solidarumu, pasireiškiančiu energetinei sąjungai būdingu bendru veikimu. Bet kurios valstybės narės patiriama energijos tiekimo sutrikimo problema turi būti traktuojama kaip bendra Sąjungos problema ir sprendžiama solidariai. Lietuvos interesus atitinka kūrimas tokios konkurencingos Europos Sąjungos energijos rinkos, kurioje negalėtų dominuoti vertikaliai integruotos monopolijos, ypač šaliųišteklių tiekėjų monopolijos. Lietuva turi nuosekliai siūlyti ir remti veiksmus, kurie skirti ES energijos tiekimo infrastruktūrai vys-tyti, ypač trūkstamų regioninių ir tarpregioninių jungčių projektams, taip pat energijos išteklių tiekimo diversifikavimui plėtoti būtinų vamzdynų iš Vidurinės Azijos ir Kaspijos jūros baseino projektams įgyvendinti.“

Ne mažiau įdomus ir skyrius „Aplinkosauga“, kuriame pažadėta:

„Iki 2010 reikalausime nugriauti visus neteisėtai pastatytus statinius (tarp jų  ir  tvoras), esančius per arti vandens telkinių – taip  ne tik pažeidžiama  vandens ir pakrančių juostos apsauga, bet ir apribojamos visuomenės galimybės naudotis viešais gamtos turtais.“

Na bet 2010-ieji jau praėjo, be to, juk būtų tikras nusikaltimas botelius, kuriuos nepaisydama Aukščiausiojo teismo sprendimo A. Kubiliaus vyriausybė nusprendė įteisinti, lyginti su kokia nors tvora.

Daugiau įdomybių galite paieškoti čia.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
22. Arvydas
(2012-08-15 10:14:53)
(89.117.107.241) Parašė:

Perskaičiau 2009-2012 m. konservatorių programą. Geresnių anekdotų nesu matęs. Geriausias būdas atmušti rinkėjams norą balsuoti už sistemines partijas - kadencijos pabaigoje viešinti jų kadencijos pradžios programas. Visos vienodos ,visos vienodai nerealios, visos nekonkrečios, visos sukurptos žmonių mulkinimui.



21. BronTutis
(2012-08-14 09:21:30)
(193.219.68.82) Parašė:

Tik nereikia mūsų dūrinti ! Problema yra galios rezervo dislokavimo vieta. Statant du blokus po 800 MW yra teigiama, kad vienu metu gali dėl įvairios priežasties sustoti tik vienas blokas. Šiuo atveju, elektrinės sistemos dinaminio stabilumo palaikymui prireiktų tik 800 MW aktyviosios galios rezervo, kurį užtikrintų Kruonio HAE bei kitos vien Lietuvoje dirbančios elektrinės ir dar elektriniai ryšiai su Europa. Gi 1350 MW blokui rezervą reikėtų pirkti iš Europos arba Rusijos ar(ir) Baltarusijos. Elektros tiekimo iš Europos linijų tam laikui dar gali nebūti. Lieka- pagalba ir priklausomybė nuo Rytų. Arba tektų įšaldyti pinigėlius ir generuoti 60% instaliuotos galios, kurią draugiškai pasidalinus pagal sutartą proporciją su brangiais kompanionais Lietuvai tektų vos apie 200 MW ir visos atliekos ir skolos, kaip dovana vaikaičiams, kurie tai supratę puls mus atkasinėti iš kapų palaikų sudeginimui ir pelenų subėrimui į Drūkšių ežerą.



20. tik nuomone
(2012-07-26 23:15:28)
(78.57.239.216) Parašė:

besmegianem kurie uz 1300mg vatu atomine,patariu VISUS SAVO ELEKTOS PRETAISUS KURIE 220V IJUNGTI I SROVE 380v srove,geriau veks.



19. >16.
(2012-07-26 22:15:02)
(5.20.221.86) Parašė:

Nereikia karščiuotis. Dabar Lietuva importuoja apie 60 proc. elektros energijos iš monopolisto Rytuose. Ševaldinas su Brazausku buvo to paties monopolisto dalis. Kai atsiras jungtys su ES energetine sistema ir visiškai prisijungsime prie ES energetinės sistemos VAE nebebus jokia monopolistė. Galėsi pirkti energiją Europos biržose iš kitų energijos gamintojų. Kuo pigiau. Iš esmės, jei nebūtų jau esamos AE infrastruktūros, tai ir aš abejočiau naujos AE tikslingumu. Bet ji yra ir nepasinaudoti ja būtų "griekas". Be to, yra ir saugumo aspektas. Kas beatsitiktų už Lietuvos ribų, turėti energijos šaltinį savų įstatymų valdomoje teritorijoje visada yra pliusas. Dėl "atkatų". Negirdėjau, kad TS nariai gautų "atkatus" už AE. Galiu įsivaizduoti, kad kažkur ofšoriniuose bankuose guli Kubiliaus slapyvardžiu pinigai, kurie neparodyti jo turto ir pajamų deklaracijoje. Bet tai tik vaizduotės klausimas. Nieko konkretaus. Taip bet kurį politiką galima įtarti. O dėl "šumbanfiurerių" teismo tai visiškai sutinku. Jie, spėju, ir bus nubausti Seimo (Naujabergio) rinkimų rezultatais.



18. Z
(2012-07-26 17:37:25)
(84.32.122.22) Parašė:

TSLKD + SOCDEMAI= tas pats mėšlas.



17. pilietė
(2012-07-26 15:04:58)
(158.129.202.57) Parašė:

"Iki 2010 reikalausime nugriauti visus neteisėtai pastatytus statinius (tarp jų ir tvoras), esančius per arti vandens telkinių – taip ne tik pažeidžiama ..." Taigi ne tik pažeidžiama... pvz Molėtų rajone kiek tokių tvorų tvorelių stovi paežerėse, bet tai ką čia, palyginus su boteliais, kuriuos taip siekiama išsaugoti, kad net ir TEISMO SPRENDIMO NEREIKIA NEI SKUBIAI NEI LĖTAI VYKDYTI



16. to 11
(2012-07-26 14:33:29)
(78.63.250.155) Parašė:

Akivaizdu, politikams iš TS atkatinisd medus, o Atominė - monopolistinis kainų balnas Lietuviams ant amžių,. Apie garliava - pripazink, reikia šumbanfiurerius teisti Naujabergyje. Stebėtinas TS atkaklumas - naikina patys save ir dėl ko? Na 11 -pasakyk, dėl ko, negi dėl atkatinio medaus?



15. E..Litas :)
(2012-07-26 13:36:21)
(88.222.189.60) Parašė:

Kol kas mūsų renkamam E-litui svarbūs ne MES, o LITAS . Tik ar dar ilgai? Net ir žodis savivaldybė iš daugelio lūpų nuskamba, kaip SAVAVALDYBĖ :)



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras