Lietuvos Respublikos Seimo Kontrolieriui Romui Valentukevičiui
Lietuvos Respublikos Seimo Žmogaus teisių komiteto Pirmininkui Arminui Lydekai
ATVIRAS SKUNDAS DĖL TOLIAU VYKDOMŲ PSICHINIŲ LIGONIŲ TEISIŲ PAŽEIDIMŲ
2012 m. rugsėjo 24 d., Vilnius
Gerbiamas LR Seimo Kontrolieriau, Gerbiamas LR Seimo Žmogaus teisių komiteto Pirmininke,
Kreipiamės į Jūs, norėdami atkreipti dėmesį į Lietuvoje sunaikintą pagrindinę vaistų klinikiniuose tyrimuose dalyvaujančių pacientų apsaugos grandį – klinikinių tyrimų inspekcijas. Manome, kad psichikos ligonių teisės klinikinių tyrimų metu šiuo metu yra nesaugomos, todėl jie negali būti atliekami.
Klinikinius tyrimus kontroliuoja Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VVKT). Iki 2011 metų pabaigos VVKT su šia funkcija gerai tvarkėsi ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų – atlikdavo inspekcijas, kai Europos vaistų agentūrai kildavo klausimų dėl už Europos Sąjungos ribų atliktų klinikinių tyrimų.
Deja, pastaruoju metu visi klinikinių tyrimų inspektoriai buvo atleisti. Susidorojimas prasidėjo po to, kai 2010 metų kovo mėnesį atlikę inspekciją jie nustatė grubių tyrėjos L. Dembinskienės pažeidimų klinikinių tyrimo centre Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre (Vasaros g. 5), kuriam vadovauja sveikatos apsaugos ministro R. Šukio patarėjas. Tarp įtariamų pažeidimų buvo psichinių ligonių įtraukimas į tyrimus be jų sutikimo ir net vieno tiriamojo savižudybė dėl tyrėjos klaidų.
Po šios inspekcijos Specialiųjų tyrimų tarnyba pradėjo ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje dėl neteisėtų eksperimentų su žmogumi, o VVKT viršininkas G. Barcys inicijavo skubų konfidencialumo sutarčių (kurias vėliau teko panaikinti po publikacijos „Lietuvos ryte“ ir Jūsų atlikto tyrimo) rengimą, bent 10 tarnybinių patikrinimų prieš klinikinių tyrimų inspektorius ir netrukus įvykdė reorganizaciją, panaikindamas visų inspektorių, prieš kuriuos buvo pradėjęs tarnybinius patikrinimus, pareigybes.
Kaip reikalauja sveikatos apsaugos ministro įsakymas, VVKT privalėjo patikrinti visus prasižengusių tyrėjų atliekamus klinikinius tyrimus, bet to nepadarė, nes, kaip minėta, G. Barcys su sveikatos apsaugos ministro R. Šukio pritarimu atleido visus inspektorius. Vietoje atleistų aukštos kvalifikacijos inspektorių G. Barcys priėmė vieną, neturinčią nei mokslinio laipsnio, nei klinikinių tyrimų tikrinimų patirties, nei medicininio išsilavinimo, t. y. net nežinančią, kaip atrodo dokumentai, kuriuos turės tikrinti.
Aukščiau aprašyti įvykiai kelia ypač didelį susirūpinimą, nes prasidėjo patikrinus klinikinį tyrimą, kuriame dalyvavo psichikos ligoniai, o dar nepasimiršo sovietmečio nusikaltimai psichiatrijos srityje. Prasižengusios tyrėjos vyras A. Dembinskas sovietmečiu, būdamas LTSR sveikatos apsaugos ministerijos vyriausiuoju psichiatru, pasirašė KGB apmokėtą ekspertizę, dėl kurios Lietuvos Helsinkio grupės narys A. Statkevičius turėjo 7 metus kalėti sovietų psichiatrijos ligoninėse, kur disidentai nuo neteisingo požiūrio į sovietinę santvarką buvo „gydomi“ žvėriškomis stiprių vaistų injekcijomis. „Priimant dėmesin jo veiklos socialinį pavojingumą ir recidyviškumą, reikalingas priverstinis gydymas specialaus tipo psichiatrinėje ligoninėje“, - nurodė A. Dembinskas su kolegomis. Kaip liudija 1980 metų gegužės 28 dienos buhalterinis dokumentas, ekspertams A. Dembinskui, J. Šiurkui, J. Andriuškevičienei ir L. Radavičiui KGB sumokėjo 123 rublius ir 16 kapeikų. „Mane uždarė izoliatoriuje. Kai atvažiavo aplankyti dukterys, aš jų paprašiau kreiptis į ligoninės vyriausiąjį gydytoją, kad perkeltų iš izoliatoriaus į kitą skyrių. Pasimatymą iš karto nutraukė. Dukterys verkė. Skyriaus vedėjas Pčelovodov labai užpyko ir kankinimo tikslu paskyrė du kartus per dieną aminazino injekcijas ", - prisiminė „gydymą“ Černiachovske A. Statkevičius.
Šių ir kitų gydytojų nuopelnai laužant disidentų likimus liko neįvertinti. Dabar kai kurie iš šių asmenų, parsidavusių KGB už 123 rublius ir 16 kapeikų, tęsia savo veiklą ir net atlieka vaistų klinikinius tyrimus, kartais įtraukdami į juos psichikos ligonius be jų sutikimo (Konstitucijos 21 straipsnis nurodo, kad su žmogumi be jo žinios ir laisvo sutikimo negali būti atliekami moksliniai ar medicinos bandymai) ir nebijodami, kad tai bus atskleista.
Dėl to prašytume ištirti, ar susiklosčius tokiai situacijai nėra pažeidžiamos žmogaus teisės.
Pagarbiai,
Petras Cidzikas, nukentėjęs nuo piktnaudžiavimo psichiatrija sovietmečiu
Disidentė s. Nijolė Sadūnaitė
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]