Šis pareiškimas buvo pateiktas šeštadienį Ariogaloje vykusio tremtinių, politinių kalinių ir Laisvės kovų dalyvių sąskrydžio vadovams. Tikėtasi, kad bus paskelbta rezoliucija sąskrydžio vardu, tačiau ši iniciatyva dėmesio nesulaukė, o padarytas tik daugelio nuostabą sukėlęs pareiškimas dėl priešrinkiminės situacijos, apie kurį galima pasakytyti ČIA, ČIA ir ČIA. Ekspertai.eu.
Dėl VSD, prokuratūros ir teismų valstybinės, teisinės, politinės ir istorinės sąmonės lūžio
2010 metų kovo 19 dieną pasipriešinimo okupacijai organizacijų darbo grupė Prezidentei, Seimo pirmininkei, Aukščiausiojo teismo pirmininkui ir Generaliniam prokurorui įteikė memorandumą ,,Dėl laisvės kovų prasmės ribos peržengimo“. Per tą laiką mes nepamatėme sprendimų, liudijančių suverenų valstybinį požiūrį, pagarbą teisei ir istorijai. Žlugdomas dorovinis idealistinis valstybės kūrimo pagrindas atsispindi atvirame abejingume ir vilkinime, vasališkame praeities vertiname. Pateikiame tik porą pavyzdžių.
1988 metais pasipriešinimo okupacijai dalyvio Algimanto Andreikos, savo auka pakėlusio tautinę drąsą ir badavimu sudrebinusio okupacinę sistemą, byla prokurorų Linos Urbonienės, Gedimino Bernatavičiaus, teisėjos Dianos Butrimienės buvo užblokuota, o Vilniaus apygardos teisėjos Alvyros Kvaraciejūtės 2009 metais nutraukta, nurodant, kad A. Andreikos suėmimas ir žiaurus sumušimas yra smulkmena, neva apkaltinimą budeliui būtų galima pareikšti tik tuo atveju, jeigu nukentėjusiajam, pavyzdžiui, būtų atėmę tarybinę rinkimų teisę arba uždraudę kreiptis į tarybinį teismą. Tai galima pavadinti cinizmu.
1947 metais Biržuose čekistų sudeginto partizano Alberto Kavaliausko 2001 metais Panevėžio apygardos teismo teisėjai Evaldas Vanagas, Pranas Šimkus ir Antanas Jarašius nepripažino partizanu, nes partizanai, jų nuomone, yra ,,paprastai didelė žmonių grupė“, o šiuo atveju sudegintas tik vienas, todėl tai esąs buitinio nužudymo atvejis, kuriam taikoma senatis.
Teisėjų taryba (pirmininkas Gintaras Kryževičius) į tokius dalykus žiūri pro pirštus ir nė vienas teisėjas neatsakė dėl akivaizdžiai okupacinio vertinimo ir karikatūrinių sprendimų, paneigiančių istorinę tiesą ir sveiko proto principą. Ką byloja vien faktas, kad partizano Adolfo Ramanausko žiaurus nužudymas ir aukštų KGB pareigūnų siautėjimas Lietuvoje buvo pastebėtas tik praėjus daugiau nei 20 metų nuo valstybės atkūrimo. Sisteminį bylų vilkinimą teismai šiandien pridengia diskusija dėl genocido įstatymo. Nenorima tokią veiką papildomai kvalifikuoti pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 100 straipsnį - ,,Tarptautinės teisės draudžiamas elgesys su žmonėmis“, kuris nenumato senaties.
2 metus ir 8 mėnesius besitęsianti provokacinė Eglės Kusaitės byla reiškia, kad Valstybės saugumo departamentas (Romualdas Vaišnoras), prokurorai (Justas Laucius, Mindaugas Dūda) remia Rusiją ir įtraukė Lietuvą į karą Čečėnijoje Rusijos pusėje. Tai yra nusikaltimo požymiai. Tik dėl informacijos, kurią Lietuva pateikė Rusijos FSB (468 puslapiai) 2011 metais Maskvoje du čečėnai nuteisti kalėti 2 ir 6 metus. 2011-iais prokuroras M. Dūda perdavė Rusijos FSB Lietuvos įmonės ,,Elneta“ 9 metų laikotarpio elektroninio pašto susirašinėjimą.
Tokia sulaužyta valstybinė sąmonė ministrui Remigijui Šimašiui leido padėti Baltarusijos KGB ir uoliai ginti Rusijos interesus E. Kusaitės byloje. Toliau eina kaip sviestu patepta. Vidaus reikalų ministerija (Raimundas Palaitis) 2012 metais suderino bendradarbiavimą su Rusija, dalyvaujant FSB. Susitarime numatytos bendros stažuotės, konsultacijos, kvalifikacijos kėlimas, bendri tyrimai, asmens duomenų perdavimas ir kt. Primintina, kad Didžioji Britanija po Aleksandro Litvinenkos nunuodijimo 2006 metais iki šiol yra oficialiai nutraukusi bendravimą su Rusija terorizmo klausimais.
Teisėjos Sonata Raupėnaitė-Lekerauskienė, Virginija Liudvinavičienė, paklusdamos prokurorų nuostatoms, iš esmės teikia pagalbą Rusijos FSB ir tenkina šios nusikalstamos organizacijos prašymus. Prokuroras Irmantas Mikelionis šią paramą įvardina kaip elgesį pagal ,,protingumo principą“. Mūsų kreipimasis į Valstybės gynimo tarybą dėl Rusijos FSB šeimininkavimo Lietuvoje liko be atgarsio. Kokiu ritmu plaka minėtų Lietuvos pareigūnų širdys? Pakankamas pagrindas nutraukti E. Kusaitės bylą yra jau vien bendravimas su nusikalstama Rusijos specialiąja tarnyba.
Smerkiame Aukščiausiojo Teismo pirmininko G. Kryževičiaus, generalinio prokuroro Dariaus Valio ir VSD generalinio direktoriaus Gedimino Grinos veikas kaip teisiškai, politiškai, morališkai ir istoriškai revizuojančias istoriją, liudijančias apie nuolankų patarnavimą Rusijos FSB ir situacijos nevaldymą. Jų vadovaujamos struktūros veikia sulaužyta valstybine sąmone, atitrūkusios nuo konceptualių Lietuvos valstybės suvereniteto ir moralės pagrindų, elgiasi formaliai, žaidžia procedūrų visagalybe, neįtikindamos savo veiksmais visuomenės.
Pirmyn eiti sunku, kai priekyje laukia teisingumo draiskalai. Valstybinės sąmonės lūžis reiškia pasitikėjimo valstybe nykimą ir jos slinktį žlugimo link. Laukiama, kol mes išmirsime, bet mes dar esame gyvi ir liudijame Lietuvai, o jai jau ,,mirę“ pareigūnai turi būti įvardinti, įvertinti ir privalo atsakyti, vardan laisvos ir nepriklausomos Lietuvos valstybės idėjos.
Algirdas Endriukaitis, Petras Gvazdauskas, Petras Musteikis, s. Nijolė Sadūnaitė
2012 metų rugpjūčio 7 diena
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]