Socialdemokratų lyderiui Algirdui Butkevičiui paskelbus, kad prie formuojamos valdančiosios koalicijos jungiasi ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA), piliečiams gali kilti pagrįstų abejonių, kad šis įspūdingas darinys, kurio nariai Seime sudarys vadinamąją konstitucinę daugumą, yra ne kas kita, kaip sukčiavimo rezultatas.
Mat iki šiol liko neatsakyta į svarbų klausimą, kurį pseudo-demokratinėje rinkimų fiestoje dalyvavę politikai apeina rūpestingai it katinai, pridirbę į miltus.
Nei prezidentė Dalia Grybauskaitė, nei Seimas taip ir nepaklausė Konstitucinio teismo, ar teisėtai parlamento rinkimuose dalyvavo trys partijos - Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA), Rusų aljansas ir Liaudies partija.
Kaip jau rašėme publikacijoje “V. Tomaševskis meluoja, o VRK leido prorusiškoms jėgoms dalyvauti rinkimuose lengvatinėmis sąlygomis”, šių trijų savarankiškų politinių jėgų atstovai sudarė bendrą rinkiminį sąrašą, kuris viešojoje erdvėje atvirai vadintas koalicija.
Kaip atrodė šis junginys, sukurtas viešu minėtų partijų lyderių Valdemaro Tomaševskio, Irinos Rozovos ir Vaidoto Prunskaus susitarimu, galima pamatyti čia.
Tačiau nors po LLRA vėliava į Seimą žygiavo gausus būrys asmenų, priklausančių Rusų aljansui (Irina Rozowa, Tamara Łochankina, Wiaczesław Karmanow, Władimir Własow, Dmitrij Gnieuszew, Aleksandr Fiodorow, Margarita Słauto) ir Liaudies partijai (Vaidotas Prunskus, Rimantas Kumpis, Rita Renkauskienė, Alma Bagdonavičienė, Laimutė Burbienė), oficialiai ši koalicija įregistruota nebuvo.
Todėl jai taikyti tokie reikalavimai, tarsi tai būtų viena partija: kad patektų į Seimą, šiam dariniui užteko peržengti 5, o ne 7 procentų barjerą, kurį turi įveikti koalicija.
Akivaizdu, kad tai turėjo esminių pasekmių rinkimų rezultatams: po LLRA iškaba sutelktos pajėgos, surinkusios 5,83 procento balsų, daugiamandatėje apygardoje gavo 5 mandatus.
Jei būtų įregistruota koalicija, hibridinis LLRA sąrašas į Seimą visai nebūtų patekęs, nes negavo 7 procentų balsų, tad parlamente būtų ne 8, o tik 3 LLRA atstovai, laimėję vienmandatėse apygardose, ir apie jokį LLRA dalyvavimą valdančiojoje koalicijoje nebūtų nė kalbos.
Metodą, kuriuo LLRA galimai neteisėtai gavo 5 vietas parlamente, prof. Vytautas Landsbergis pavadino politine šuleryste, o apžvalgininkas Ramūnas Bogdanas nurodė, kad šiai jėgai dėl nežinomų priežasčių padaryta išimtis, netaikant 43 ir 89 Seimo rinkimų įstatymo straipsnių nuostatų.
Deja, nė vienam iš politikų, turinčių galimybę ginčyti rinkimų rezultatus, nepasirodė svarbu gauti teisinį įvertinimą, ar tie 5 mandatai, sudarę galimybę LLRA tapti valdančiosios koalicijos dalimi ir pretenduoti į 2 ministerijas, yra įgyti teisėtai.
Tačiau būtų tikrai negerai, jei ateinačius ketverius metus Lietuvos piliečiai jaustųsi neteisėtai valdomi sukčių, todėl ekspertai.eu kreipiasi į labai ilgametį Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininką Zenoną Vaigauską, kad bent jis, prieš palikdamas šį atsakingą postą, išsklaidytų visus įtarimus:
- pone Z. Vaigauskai, Jūsų vadovaujama VRK leido trims politinėms partijoms - Lietuvos lenkų rinkimų akcijai (LLRA), Rusų aljansui ir Liaudies partijai – dalyvauti rinkimuose vienu sąrašu, bet nesudarius koalicijos, t. y. tokiomis sąlygomis, tarsi tai būtų viena partija. Ar tokia, anot V. Landsbergio, šulerystė yra legalus sukčiavimo būdas (pagal principą “vsio zakonno”, t. y. kalti, kaip “mūsyse” įprasta, netobuli įstatymai), ar vis dėlto neteisėtas?
- jei minėtas sukčiavimo metodas, kai “3” prilyginama “1”, yra visiškai teisėtas, prašytume nurodyti Seimo rinkimų įstatymo nuostatas, kurios leidžia trims partijoms dalyvauti rinkimuose vienu sąrašu, neįregistravus koalicijos. T. y., išvardinkite konkrečias teisės aktų nuostatas, kuriomis remdamasis leidote trims partijoms dalyvauti rinkimuose po viena LLRA iškaba.
- taip pat prašytume labai aiškiai nurodyti, ko reikia (visas sąlygas ir aplinkybes), kad kelioms bendrą sąrašą sudariusioms partijoms būtų suteikta privilegija neregistruoti koalicijos ir taip išvengti būtinybės surinkti 7 procentus balsų, kad patektų į Seimą. Juk būtų labai neteisinga, jei šiuo išradimu naudotųsi tik LLRA - apie tai reikia skelbti kuo plačiau, kad visoms politinėms jėgoms galimybės sukčiauti būtų sudarytos vienodos.
- jei šulerystė, apie kurią kalbame, vis dėlto yra neteisėta, prašytume nurodyti priežastis, kurios sutrukdė Jums įžvelgti skirtumą tarp “3” ir “1”.
Atsakymus prašytume pateikti per įstatymais numatytą laiką, o jei galite, dar greičiau, kad piliečiai, kuriuos netrukus valdys su LLRA pagalba sudaryta konstitucinė dauguma, bent žinotų, kokiais metodais - įteisintais, pagal principą "vor v zakone", ar neteisėtais - yra apmulkinti.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]