Nors kai kurie ekspertai sako, kad birželio 23-iosios referendumas sureikšminamas, esu linkęs manyti, jog Jungtinė Karalystė išeis iš ES. Ir tai bus diena, kurios daugelis nepamirš dar ilgai, ir ne tik Lietuvoje. Gal net pabaigos pradžia (Europos Sąjungos) arba naujų krizių paketo pradžia.
Tarp daugybės įvairių komentarų internete, „kaip bus“, „kas gresia“ ir pan. man už akių užkliuvo žmogaus, kuris, nors ir priešingai vertinamas, yra gana stipri figūra pasaulyje. Tai – Džordžas Sorošas (George Soros). Žinomas spekuliantas valiuta pažvelgė į „Brexit“ kaip senas spekuliantas, ko ir reikėjo tikėtis. Jis prisiminė 1992 m. rugsėjo 16 d., kai Jungtinėje Karalystėje įvyko tai, kas jau kiek primiršta – Juodasis trečiadienis. Tądien įvykusi britų ekonomikos ir politikos krizė nutiko dėl spekuliantų valiuta, kurių spaudimas privertė konservatorių (kaip ir dabar) vyriausybę išimti svarą iš ERM (Europos keitimo mechanizmo). Dž. Sorošas tuomet per spekuliacines operacijas uždirbo bent milijardą dolerių, o Jungtinės Karalystės iždas neteko bent 3,4 mlrd. svarų.
Dėl Juodojo trečiadienio pasekmių pakilo palūkanų normos, įvyko recesija, žlugo nekilnojamojo turto rinka, užsidarė daugelis įmonių. Kelerius metus svaro kaina buvo nukritusi, kol tik 1995 m. pavasarį ėmė atsigauti.
Prieš didžiąją britams ir visam pasauliui dieną Dž. Sorošas įspėjo: paliksite ES, įvyks Juodasis penktadienis, kuris bus daug baisesnis nei Juodasis trečiadienis. Visi tapsite labiau nuskurdę, sakė didysis spekuliantas. Jis akcentavo, kad „Brexit“ palies kiekvienus namus, nes svaro vertė smarkiai kris.
Tačiau neskubėkime tikėti senu spekuliantu: daugelis ekonomistų mano visai kitaip ir jo teiginius vertina kaip meteorologų ar astrologų prognozes.
Vis dėlto nepamirškime Ciuricho gnomų (taip žargonu vadinami Šveicarijos bankininkai, kurių finansinės paslaugos ypač įslaptintos; Ciurichas – komercinis Šveicarijos centras). Jie praturtėjo ir milžinišką įtaką patyrė, kai krizė dėl svaro kilo toje pačioje Jungtinėje Karalystėje dar 1964 m. lapkritį. Ciuricho gnomai, pasak Dž. Sorošo, buvo aukščiausio lygio spekuliantai, kurie svaro devalvavimo metu itin daug pasipelnė iš Jungtinės Karalystės.
Ar tikėti „atsivertusiu“ spekuliantu? Istorija moko mokytis iš jos klaidų. „Brexit“ gali būti dar vienas Trojos arklys, kuriame sėdi gnomai.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]