2025 m. sausio 12 d.

 

Dainius Žalimas: Lietuvos rinkimų sistema sunkiai dera su Konstitucijos logika

25
Paskelbta: 2019-10-02 14:34 Autorius: ekspertai.eu
D. Žalimas.
D. Žalimas.

Rinkimų sistemos pasirinkimo problematika, piliečių dalyvavimo įstatymų leidyboje svarba, žiniasklaidos nepriklausomumo užtikrinimas, teisėkūros standartai šiandieninėje Lenkijoje, Katalonijos (Ispanija) regiono parlamento narių kalinimo teisėtumas – tai tik kelios temos, kurias Vilniuje vyksiančiame tarptautiniame kongrese nagrinės konstitucinių teismų teisėjai ir teisės mokslininkai iš daugiau kaip 25 valstybių.

Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas drauge su Rėgensburgo universiteto (Vokietija) profesoriumi Raineriu Arnoldu spalio 4–5 dienomis Vilniuje rengia XXII tarptautinį Europos ir lyginamosios konstitucinės teisės kongresą „Demokratijos samprata ir konstitucinė justicija“.

Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo teigimu, šis kongresas unikalus visų pirma dėl to, kad jame praktiškai, remiantis konkrečiais pavyzdžiais nagrinėjamos šių dienų Europos aktualijos.

„Viena aktualių temų – problemos, kylančios įvairiose šalyse dėl nustatytų abejotinų rinkimų sistemų. Konkretus pavyzdys – Lietuva. Mūsų mišrioji rinkimų sistema kelia abejonių, sakyčiau, ji net sunkiai dera su Konstitucijos logika. Viena vertus, kaip konstatavo Konstitucinis Teismas, Seimas turi diskreciją pasirinkti rinkimų sistemą. Kita vertus, kaip taip pat ne kartą yra konstatavęs Konstitucinis Teismas, pagal Konstituciją Seimo nario – visos Tautos atstovo statusas reiškia, kad Seimo narys negali atstovauti kuriai nors teritorinei bendruomenei ar rinkimų apygardai, o privalo atstovauti visai Tautai. Taigi akivaizdu, kad praktikoje vienmandatėse apygardose išrinkti Seimo nariai tampa rinkimų sistemos įkaitais, susidurdami su priešprieša tarp konstitucinės parlamentaro priedermės atstovauti visai Tautai ir būtinybės ginti teritorinių bendruomenių ar apygardos rinkėjų interesus. Kitaip tariant, kone pusė Seimo narių susiduria su rizika pažeisti priesaiką, kai, pavyzdžiui, tvirtinant biudžetą teikia siūlymus ar yra prašomi tarpininkauti dėl finansavimo jų apygardoje esantiems objektams skyrimo ar padidinimo“, – sako Konstitucinio Teismo pirmininkas.

Proporcinė rinkimų sistema, D. Žalimo teigimu, geriau atitiktų pliuralistinės demokratijos sampratą, teisingiau atspindėtų visuomenės nuotaikas ir išspręstų daugelį dabar rinkimų praktikoje kylančių problemų.

„Manau, metas būtų pripažinti tai, kas akivaizdu: atsisakius rinkimų vienmandatėse apygardose, palikus vien proporcinę rinkimų į Seimą sistemą ir teisę atiduoti pirmumo balsus, visi Seimo nariai būtų renkami visų Lietuvos piliečių, kad ir kur jie gyventų, ir visų rinkėjų balsai būtų vienodai svarbūs. Dabar, balsuojant apygardose, nelaimėjusį kandidatą parėmusių rinkėjų balsai faktiškai dingsta, jiems, galima sakyti, neatstovaujama. Taigi proporcinė rinkimų sistema, mano manymu, būtų logiškiausia, labiausiai atitinkanti Seimo narių, kaip visos Tautos atstovų, statusą ir savaime pašalintų vieną iš galimų Seimo narių interesų konfliktų. Be to, neliktų mažo rinkėjų aktyvumo problemos pakartotiniuose Seimo rinkimuose atsilaisvinus Seimo nario vietai, dabar nesiekiančio net 20 procentų, nereikėtų steigti ir rinkimų apygardų vien užsienyje gyvenantiems lietuviams“, – sako D. Žalimas.

Galiausiai proporcinę rinkimų sistemą, kaip geresnę, užtikrinančią sąžiningesnius rinkimus, rekomenduoja ir Europos Tarybos komisija „Demokratija per teisę“ (Venecijos komisija), tokia sistema įtvirtinta daugelyje Europos šalių arba prie tokios jos pereina.

Europos ir lyginamosios konstitucinės teisės kongresai, rengiami profesoriaus R. Arnoldo iniciatyva, pasižymi unikaliu formatu. Dvidešimt antrą kartą vyksiančio kongreso esmė – ne pristatyti skirtingų šalių konstitucinių teismų jurisprudenciją ir teisės mokslininkų įžvalgas, bet iškelti problemas ir ieškoti jų sprendimo būdų, pasitikrinti siūlomų sprendimų pagrįstumą.

Vilniuje vyksiančiame XXII tarptautiniame Europos ir lyginamosios konstitucinės teisės kongrese „Demokratijos samprata ir konstitucinė justicija“ dalyvaus beveik devyniasdešimt konstitucinių teismų teisėjų ir konstitucinės teisės mokslininkų iš Belgijos, Brazilijos, Čekijos, Ispanijos, Italijos, JAV, Kroatijos, Kosovo, Lenkijos, Liuksemburgo, Moldovos, Peru, Portugalijos, Prancūzijos, Rumunijos, Sakartvelo, Slovakijos, Slovėnijos, Švedijos, Vokietijos ir kitų šalių. Tai didžiausias Konstitucinio Teismo organizuojamas tarptautinis renginys po 2017 metų, kuriais taip pat Vilniuje buvo surengtas Pasaulio konstitucinės justicijos konferencijos IV kongresas, jame dalyvavo daugiau kaip 400 atstovų iš 91-os įvairių pasaulio valstybių konstitucinės justicijos institucijos.  

XXII tarptautinis Europos ir lyginamosios konstitucinės teisės kongresas 2019 m. spalio 4–5 d. vyks Vilniuje, Arkangelo konferencijų ir meno centre.

Šaltinis: lrkt.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
25. StasysG
(2019-10-05 14:21:14)
(89.116.0.43) Parašė:

26-tam. Klystate. Žmonėms vietose gali ir privalo padėti savivaldybės, kurios yra renkamos vietinių žmonių. Pagal įstatymus, kurius parengia ir patvirtina Seimas. Tačiau pasakos yra, kad Seimo narys vietose kažką gali padaryti. Jis tik gali paryškinti vieną ar kitą problemą, bet vis tiek kreipiasi į savivaldybę. Žalimas teisus. Estijos ir Latvijos patyrimas akivaizdus.



24. Tik vienmandates apygardas
(2019-10-05 11:48:13)
(78.62.209.180) Parašė:

Tikroji demokratija yra tai, kai žmonės renka žmogų, kurį pažįsta ir pasitiki.Juk kiekvienas kandidatas yra iš kur nors kilęs ir gali padėti , arba-ne savo vietovės žmonėms. Žalimo demokratija yra privalomas partiečių rinkimas.Juk JAV ir Vokietijoje renkami kandidatai nuo valstijų arba žemių. Geriau būtų patylėjęs.Teisėjams įstatymas draudžia politikuoti.



23. StasysG
(2019-10-04 18:18:12)
(89.116.0.43) Parašė:

Išlindo yla iš maišo: "A.Širinskienė teigia, jog D.Žalimui derėjo susilaikyti nuo rinkimų sistemos kritikos, bet jis taip nemano" daugiau: w w w.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/a-sirinskiene-teigia-jog-d-zalimui-derejo-susilaikyti-nuo-rinkimu-sistemos-kritikos-bet-jis-taip-nemano-56-1212258?copied"



22. >22. Trigrašis
(2019-10-03 18:42:49)
(104.244.72.221) Parašė:

Konstitucijoje nera parasyta "vienas rinkejas vienas balsas", o parasyta "renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu." kas reiskia, kad kiekvienas rinkejas turi po tiek pat balsu, o tai ne vienas, o visi po lygiai. O del dvigubos pilietybes, jei ekspertai mano, kad tai neteisnga jokie plebicitai jiems niekada netrukde apie tai rasyti.



21. manau
(2019-10-03 09:16:08)
(86.38.234.166) Parašė:

Geriausias variantas-išvis nerengti jokių rinkimų, bus pigiau. Juk partinius sąrašus sudaro pačios partijos, tai partijos ir paskiria savo žmones į seimą. O partijų rinkimas -tai jau nebe tautos valios išreiškimas, o juodo katino ieškojimas tamsiame kambaryje. Tokius rinkimus negalima laikyti proporciniais. Proporciniai rinkimai tai tokie, kada renkamų seimo narių skaičius proporcingas rinkėjų skaičiui. O partiniai sąrašai-tai blefas, partijos neatstovauja žmonių, jos atstovauja savo ideologiją ir interesus. Beje ir vienos partijos nariai turi skirtingas pažiūras, taigi jie niekada neatstovaus tautai-Žalimai, jūs kvailys.



20. Trigrašis
(2019-10-03 08:25:28)
(178.16.34.170) Parašė:

Nesu teisės profas,todėl negaliu teigti,kiek teisus,ar neteisus Ramanauskas,bet Lietuvos R. Konstitucijoje parašyta,kad vienas rinkėjas turi VIENĄ balsą.Dabar renkant į Seimą,aš turiu 7 balsus.Vieną už vienmandatininką,antras,-už partiją,ir 5 balsai reitinguojant tos partijos sąrašą.Čia tikroji bėda.O dėl dviejų(ar daugiau)pilietybių,tai ir teisingai,kad Ekspertai nieko neberašo.Įvyko referendumas,kaip tauta nusprendė,taip ir turi būti.Nėra ko tuščiai eskaluoti tą temą.



19. -20. Pagal Zalima,
(2019-10-03 08:14:17)
(82.140.180.134) Parašė:

Žinoma, taip. O ką? Abejojat tuo? Jūs ne patriJotas...:D)))



18. Pagal Zalima,
(2019-10-03 06:50:30)
(76.224.238.41) Parašė:

Seime turi sedeti ,tik sarasiniai,ir tik konservatoriu partijos atstovai ....



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras