Prie paskelbtos Valstybinio audito ataskaitos dėl Kultūros ministerijoje atlikto finansinio audito rezultatų yra pridėtos fotografijos su Valstybiniame Jaunimo teatre įsigytų baldų pavyzdžiais ir jų rinkos kainomis.
Pasižiūrėjęs į šias foto net ir neturėdamas didesnės patirties baldų pramonėje žmogus įtartų, kad vagystės šiame teatre buvo vykdomos su vėjeliu. Jei sugebėta už tokias sumas įsigyti kėdes ir kitus reikalingus baldus, tai ką galima pagalvoti kiek kainavo daugiametis nesibaigiantis teatro stogo remontas, grimerinių atnaujinimas jau nekalbant apie tai, kas laukia kai bus vykdoma pačios scenos renovacija.
Todėl ekspertai.eu neturėdami kitos išeities ir siekdami išvengti baudžiamosios atsakomybės pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso (2000 m. rugsėjo 26 d. Nr. VIII-1968) 238 straipsnį ir kadangi atsakingos valstybinės institucijos delsia imtis atitinkamų veiksmų, Policijai pranešė apie pastebėtą vykdomą nusikalstamą veiką, kai stambiu mastu sukčiaujant pasisavinami mokesčių mokėtojų pinigai.
Visi žino, jei tyrimas dėl baldų būtų pradėtas, nebūtų greitas ir tęstusi ne vienerius metus, nes tai labai sudėtingas ir kruopštaus darbo reikalaujantis procesas. Tačiau tikimybė, kad policijos tyrėjams per metus kitus pavyktų ištirti bent jau galimai neskaidrius kėdžių pirkimo atvejus, yra.
238 Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso straipsnis. Nepranešimas apie nusikaltimą
1. Tas, kas be svarbios priežasties nepranešė teisėsaugos įstaigai arba teismui apie jam žinomą daromą ar padarytą labai sunkų nusikaltimą, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.
2010 m. rugpjūčio 25 d.
Vilnius
Lietuvos policijos generaliniam komisarui Vizgirdui Telyčėnui
Prašymas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Valstybiniame jaunimo teatre vykdytų machinacijų
Valstybiniai auditoriai konstatavo, kad Valstybinio jaunimo teatro pastatų rekonstrukcija buvo vykdoma neekonomiškai. Teatras užsakovo funkcijoms vykdyti pasamdė UAB „Lietuvos paminklai“, o ši bendrovė statybos rangos sutartį sudarė su UAB „Kortas“. UAB „Lietuvos paminklams“ už darbų priežiūrą buvo numatyta sumokėti 6,3 proc. jų kainos.
Šios sutartys sudarytos pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymą, nes pats teatras turėjo būti atsakingas už statybos rangos sutarčių sudarymą ir jų sąlygų vykdymą. Biuro baldus už 251 tūkst. Lt teatrui pirko bendrovė UAB „Kortas“. Auditoriai atkreipė dėmesį, kad jos nupirktų baldų kainos yra nuo 2,3 iki 9 kartų didesnės, lyginant su tokių pačių arba panašių baldų rinkos kainomis. Pavyzdžiui, rinkoje lankytojo kėdė kainuoja 59 Lt, o teatras už jas sumokėjo 535 Lt.
Auditoriai įspėjo, kad ir ateityje vykdant šį projektą biudžeto lėšos gali būti naudojamos ne pačiu ekonomiškiausiu būdu, nes numatoma įsigyti prabangos prekių – natūralios odos minkštasuolį ir fotelį už beveik 9 tūkst. Lt, dvigulę lovą už 3 tūkst. Lt, skystųjų kristalų televizorių už beveik 12 tūkst. Lt, virtuvės komplektą už 10 tūkst. Lt ir kt.
Žinant, kad Valstybinis Jaunimo teatras buvo vienas pagrindinių nacionalinės programos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" (VEKS) infrastruktūrinių objektų, kurio pastatų rekonstravimui Vyriausybė savo 2008 m. vasario 6 d. nutarimu buvo numačiusi skirti 10 milijonų 700 tūkstančių litų, galima neabejoti, kad neteisėtai pasisavintos sumos šiame teatre kur kas didesnės negu nustatė Valstybės kontrolė.
Todėl siekdami išvengti baudžiamosios atsakomybės, kai asmenys žinantys apie daromą ar padarytą labai sunkų nusikaltimą nepraneša teisėsaugai ir todėl patys gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn, kreipiamės į jus ir prašome kuo skubiau pradėti ikiteisminį tyrimą dėl aukščiau nurodytų faktų.
Visą Valstybės kontrolės audito ataskaitą, rezultatus ir 2008 vasario 6 d. Vyriausybės nutarimą Nr. 150 pridedame elektroninėje formoje kaip priedus.
Pagarbiai,
ekspertai.eu