Po ilgų išsisukinėjimų teisėsaugininkai pagaliau pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimai suklastotos UAB "Audifina" auditoriaus išvados pagal LR BK 300 str. 1 d. (dokumento suklastojimas ar suklastoto dokumento panaudojimas arba realizavimas). Pagal 183 (turto pasisavinimas) ir 184 (turto iššvaistymas) straipsnius ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas pačios policijos iniciatyva dar š. m. rugpjūčio mėnesį.
"Atsižvelgiant į tai, kad ikiteisminio tyrimo metu būtina aiškintis ir dėl konkrečių aplinkybių nurodytų jūsų pareiškime, t.y. dėl galimai suklastotos UAB "Audifina" auditoriaus išvados, ikiteisminio tyrimo įstaigai nurodyta atlikti šį ikiteisminį tyrimą ir pagal LR BK 300 str. 1 d. Apie atlikto tyrimo rezultatus pranešime jums atskirai", - sakoma Vilniaus apygardos prokuratūros skyriaus prokurorės Lilijos Balaišienės spalio 4 d. pranešime.
Kol šie ikiteisminiai tyrimai buvo pradėti, EKSPERTAI.EU susilaukė nemalonių žinių tiek iš policijos, tiek ir audito firmos UAB "Audifina", kuri ir atliko minėtą auditą dėl vieno tarptautinio "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" (VEKS) projekto. Policija piliečius kaltino dezinformuojant visuomenę ir kitaip iškraipant policijos pateiktą informaciją, o auditoriai už esą tikrovės neatitinkančios informacijos skleidimą žadėjo prašyti atsakyti įstatymų numatyta tvarka.
Tačiau nei policija pateikė dezinformacijos pavyzdžių, nei auditoriai įvykdė savo pažadus ir nepaprašė atsakyti įstatymų numatyta tvarka. Svarbiausia, kad emocijos nurimo ir ikiteisminis tyrimas dėl audito ataskaitos klastotės po daugelio mėnesių atsikalbinėjimų pagaliau pradėtas.
Vilnius buvo ketvirtasis iš Rytų Europos miestų (ir antrasis iš Rytų Europos sostinių), gavusių tarp valdininkų prestižiniu laikomą Europos kultūros sostinės statusą. Šį statusą 2005 m. suteikė Europos Taryba. Europos kultūros sostine Vilnius 2009-aisiais tapo kartu su Austrijos miestu Lincu.
EKSPERTAI. EU komentaras
Generalinė prokuratūra skelbiasi tirianti visą VEKS programą apjungdama skirtingus jos epizodus. Todėl nėra žinoma, kodėl tyrimą dėl suklastoto audito dokumento, kurio dėka buvo norėta pasisavinti daugiau nei milijoną litų, Generalinė prokuratūra numetė Vilniaus apygardos prokuratūrai.
Gal tuomet Generalinė prokuratūra galėtų atsakyti, kurie jai programos VEKS epizodai yra prioritetiniai, o kurie tik apygardos svarbos?
Taip pat nėra žinoma, kodėl tokia svarbi informacija apie rezonansinį nacionalinės programos VEKS tyrimo epizodą neskelbiama prokuratūros internetiniame tinklapyje.
Generalinės prokuratūros vadovams gali kilti klausimai, iš kur piliečiams kyla tokie klausimai? Jei dar nežino atsakome - jie kyla iš visuomenės visiško nepasitikėjimo teisėsauga, o konkrečiai prokuratūra ir labai konkrečiais susipurvinusiais prokurorais, kurių vieta teisiamųjų suole.
Į visus šiuos aukščiau pateiktus klausimus reikia atsakyti. Gal tada bus galima aiškiau suprasti, kaip vis dėlto prokuratūra galvoja atkurti pasitikėjimą teisėsauga bei visa valstybę, apie ką taip diena iš dienos svajoja LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė?
P.S. Susiję straipsniai su šia išskirtine istorija, kurioje galima pamatyti ne tik kaip veikia žulikai, bet ir kaip tuos žulikus visomis įmanomomis priemonėmis painiodamosis dengė specialiasios tarnybos:
2011 09 06
Sukrėsti visi Lietuvos auditoriai, tačiau įvertinti savo kolegų neskuba
2011 08 29
Toliau atkakliai purve murkdomas policijos vardas
2011 08 18
Apie Kriminalinės policijos apgailėtinai diletantiškus viešųjų ryšių triukus
2011 08 12
Kriminalinė policija spjovė į veidą visai FNTT ir pradėjo ikiteisminį tyrimą
2011 08 05
Kriminalinė policija toliau teršia visos policijos vardą
2011 08 03
Kriminalinė policija siekia FNTT rekordo
2011 06 09
Susidomėjimas didėja
2010 12 20
Lietuvos teisėsaugos klasikinis kriminalinės veikos pavyzdys