Turbūt niekam nekyla abejonių, kad Lietuvos Respublikos ambasados teritorija yra LR teritorija, todėl joje galioja tie patys įstatymai, kaip ir visoje Lietuvoje. Specialių taisyklių ambasadoms nesukurta.
Skaičiuojant rinkėjų balsus visoje Lietuvos teritorijoje, tame tarpe ir ambasadose, turėtų būti laikomasi tų pačių įstatymų ir taisyklių. Jokių išimčių čia negali būti.
Todėl VRK atstovo pasakymas, kad vienur naudojami vienokie skaičiavimo būdai, o kitur - kitokie, "atsižvelgiant į balsavimo užsienyje specifiką" (apie tai galima skaityti publikacijoje "VRK skelbia kliedesius apie balsavimą Jungtinėje Karalystėje"), yra daugiau negu keistas.
Lietuvos piliečių balsavimas užsienyje turėjo būti organizuotas pagal tą patį LR Rinkimų įstatymą, kuris nenumato jokių galimybių sumesti į vieną krūvą paštu ir tiesiogiai savo valią pareiškusių piliečių balsus. LR Rinkimų įstatymo 78 straipsnio 1 dalyje griežtai apibrėžta balsų skaičiavimo tvarka: “suskaičiavus balsadėžėje rastus rinkimų biuletenius, pradedami skaičiuoti balsavimo paštu vokais paduoti balsai”.
VRK pasiteisinimas, esą sumaišant visus biuletenius siekta užtikrinti, kad nebūtų du kartus balsavusių asmenų, neįtikina: VRK turėjo būti pasirengusi spręsti panašias problemas, nes rinkimai vyksta tikrai ne pirmus metus.
Akivaizdu, kad VRK vadovai nusikalstamai aplaidžiai atliko savo pareigas ir netinkamai organizavo rinkimų procedūrą, t. y. balsų skaičiavimą užsienyje.
Pabrėžiame, kad tai, kaip buvo organizuotas balsavimas ambasadoje Jungtinėje Karalystėje ir kai kuriose kitose diplomatinėse atstovybėse, ne tik pavertė balsų skaičiavimą chaosu, bet ir sudarė sąlygas pažeisti rinkėjų teisę į balsavimo slaptumą.
Tokie grubūs pažeidimai leidžia abejoti ir užsienyje vykusių rinkimų rezultatų patikimumu.
Teisėsaugininkai gerai žino, kad kriminalistiniu požiūriu ištirti balsavimo biuletenių vokuose autentiškumą nėra sunku - reikia tik sulyginti ant jų rastus pirštų atspaudus su balsavusių piliečių pirštų atspaudais. Jei asmuo bus turėjęs kontaktą su voke rastu "popieriumi", ant jo bus neišvengiamai likęs nors vienas atspaudas. Žinoma, tokiu atveju būtų pažeista asmens teisė į politinės valios išraiškos slaptumą, ką įsakmiai draudžia Rinkimų įstatymo 5 straipsnio 2 dalis. Tačiau ar yra kitokia išeitis?
Todėl ekspertai.eu, žinodami apie aukščiau minėtas galimai nusikalstamas veikas ir siekdami išvengti baudžiamosios atsakomybės, kreipėsi į Generalinį policijos komisarą Saulių Skvernelį, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas ir nustatyti asmenys, kurie nusikalstamai aplaidžiai ir galbūt piktnaudžiaudami tarnyba vykdė rinkimų ir referendumo procedūras, sumenkindami piliečių pasitikėjimą rinkimų rezultatais, juos įtakodami ir tuo padarydami didelę žalą valstybei.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]