Prokurorė Nomeda Oškutytė-Urbonavičienė, išgarsėjusi kaip viena iš tarptautinę gėdą Lietuvai užtraukusio Gatajevų persekiojimo organizatorių, pretenduoja tapti Kauno apylinkės prokuratūros vyriausiąja prokurore.
Prokuratūros tinklalapyje paskelbtame pretendentų sąraše ji įrašyta pirmoji kaip tinkamiausia kandidatė. Tokį sprendimą priėmusiai Vyriausiųjų prokurorų atrankos komisijai vadovauja generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.
Komisijos taip puikiai įvertinta N. Oškutytė visuomenei yra žinoma kaip prokurorė, koordinavusi veiksmus Gatajevų byloje ir vadovavusi ikiteisminio tyrimo grupei, į kurią buvo įtraukti net septyni VSD Kauno apygardos skyriaus pareigūnai.
Chadižat ir Maliką Gatajevus, kurie pasaulyje gerbiami kaip šimtus Čečėnijos karo našlaičių priglaudusi šeima, VSD ir prokuratūra apkaltino smurtu prieš suaugusius globotinius, turto prievartavimu ir kt. 2008 m. spalio 14-ąją jie buvo teatrališkai suimti Kaune, po to beveik metus kalinti ir organizuotai dergti didžiojoje Lietuvos žiniasklaidoje.
Apie žmogaus teisių pažeidimus šioje byloje rašyta ne kartą, bet iškalbingiausią verdiktą Lietuvos saugumiečių ir prokurorų darbui paskelbė Suomija: 2010 m. pradžioje Suomijos Aukščiausiasis Teismas atmetė Lietuvos prašymą išduoti sutuoktinius, o 2012 m. gegužę ši šalis suteikė jiems politinį prieglobstį.
Ir Suomijos, ir Lietuvos teismuose suaugę Gatajevų augintiniai paliudijo, kad saugumiečiai prievartavo juos duoti parodymus prieš įtėvius, o VSD pareigūnas (dabar jau VSD pensininkas) Donatas Šumskis palaikė intymius santykius su Seda Esimbajeva, kurios parodymais grindžiama byla (ekspertai.eu skelbė nufilmuotus Deniso Volovskij, Bilkis Mustijevos ir kitų liudijimus).
Šiurkščius pažeidimus šioje byloje konstatavo ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, 2010 m. kovo 23 d. kaip neobjektyvų ir šališką panaikinęs Kauno apygardos teismo nuosprendį, kuriuo Gatajevai buvo nuteisti 1,5 metų nelaisvės, ir grąžinęs bylą nagrinėti iš naujo.
Šiuo metu yra subliuškę jau beveik visi VSD ir prokuratūros Gatajevams inkriminuoti kaltinimai ir darosi vis akivaizdžiau, kad bylos duomenys buvo falsifikuojami. Sausio 6 d. Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija priėmė nutartį pranešti Kauno apygardos vyriausiajam prokurorui apie tai, kad S. Esimbajeva teisme galėjo duoti melagingus parodymus.
Be kitų dalykų, teismai pripažino, kad prokurorės N. Oškutytės prašymas pratęsti Gatajevų suėmimą ir 2009 m. rugpjūčio 14 d. Kauno apygardos teismo nutartis, kuria šis prašymas patenkintas, buvo neteisėti (sukrečiantį vaizdo įrašą, kuriame užfiksuota Ch. Gatajevos neviltis, teisme išgirdus šį neteisėtą sprendimą, mažamečių Gatajevų vaikų ašaros ir prokurorė N. Oškutytė, stebinti visa tai iš už kolonos, rasite čia).
Teismuose visiškai subliuško ir bylos, kurias N. Oškutytė inicijavo prieš Gatajevams padėti bandžiusius jų bičiulius, kauniečius sutuoktinius Gintautą Bukauską ir Editą Murauskaitę. Jiedu, kaip ir Gatajevai, rengiasi kreiptis į teismą dėl neteisėtais veiksmais padarytos žalos atlyginimo.
Anot visuomenininko Dariaus Kuolio, tai, kad prokurorė N. Oškutytė yra reali pretendentė į Kauno apylinkės prokuratūros vadovus – dar vienas akibrokštas Lietuvos visuomenei.
„Vertinu tai kaip didžiulį teisėtvarkos cinizmą. Gatajevų byla sukompromitavo Lietuvos teisėtvarką lietuvių akyse – tų lietuvių, kurie nori gyventi civilizuotoje, teisinėje valstybėje – ir taip pat pasaulyje. Ši byla parodė, kad Lietuva nesugeba užtikrinti teisingumo žmonėms, kurie ieško Lietuvoje prieglobsčio. Tai, kad Suomija ignoravo visas Lietuvos saugumo, prokurorų ir teismų pastangas, pripažindama tą didžiulį darbą, kurį jie nuveikė, kaip necivilizuotą ir netinkamą Europos Sąjungos valstybei, yra labai rimtas įspėjimas. Jeigu Lietuva nori eiti kitu keliu ir demonstruoti nusistatymą, kad teisėtvarka, kuri laikytųsi civilizuoto gyvenimo normų, jai netinka, tai Oškutytės kandidatūra yra tinkamas ženklas tai parodyti. Lietuva suka tolyn nuo europinių standartų”, – ekspertai.eu sakė D. Kuolys.
Kokiais kriterijais rėmėsi D. Raulušaičio vadovaujama komisija, nustačiusi, kad N. Oškutytė būtų tinkama vadovauti Kauno apylinkės prokuratūrai, kol kas nėra žinoma, bet atsakymus prokuratūra turėtų pateikti artimiausiu metu.
Ta pačia proga ekspertai.eu prašo, kad generalinio prokuroro pavaduotojas, Vyriausiųjų prokurorų atrankos komisijos pirmininkas D. Raulušaitis paaiškintų, kaip asmeniškai jis vertina prokuratūros nuopelnus Gatajevų byloje ir faktą, kad šios bylos aplinkybes išnagrinėjusi Suomija atsisakė išduoti sutuoktinius Lietuvai ir suteikė jiems politinį prieglobstį.
Iš atsakingų valstybės pareigūnų į šį nemalonų klausimą kol kas bandė atsakyti tik buvęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius, kuris aiškino nežinąs nei apie politinį prieglobstį, nei apie bylos detales, tačiau pasidalino samportavimais apie kultūrinius skirtumus (vaizdo įrašas su šiuo paaiškinimu skelbtas čia).
Kitas publikacijas apie šią bylą rasite skyriuje Gatajevų byla.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]