Tęsiame eksperimentą, kurio tikslas – išsiaiškinti, kas ilgiau truks: Gintauto Barcio viršininkavimas Valstybinėje vaistų kontrolės tarnyboje (VVKT) ar informacijos apie jo ir jo bendražygių antivalstybinę veiklą viešinimas. Anksčiau skelbėme šio eksperimento dalis "Korupcija tūno SAM ir VVKT“ ir „G. Barcio atvesdinimas korupciniu tuneliu“.
Korupcinis tunelis, kuriuo naujai iškeptas Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Asmens sveikatos departamento direktoriaus pavaduotojas Gintautas Barcys buvo perkeltas į Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Farmacijos įmonių inspekcijos vedėjo pavaduotojo kėdę, o iš ten dėl staiga ir be priežasties atsiradusio tarnybinio būtinumo – į VVKT viršininko postą, ilgokai neiškilo į viešumą, todėl naujasis viršininkas juo nekliudomas naudojosi.
Vis dėlto šis tunelis negalėjo būti tobulas, nes jo montavimui vadovavo liberalcentristas SAM kancleris Rimantas Remeika, kuris turi darbų mokytojo ir dujų įrangos, o ne tunelių montuotojo kvalifikaciją. Taigi, įteisinti šį statinį SAM „pamiršo“. R. Remeika ir teisinį išsilavinimą turintis liberalcentristas, tuometis ministras Raimondas Šukys spjovė į Valstybės tarnybos įstatymo 18 straipsnio 10 dalį, kuri nustato, kad kitas karjeros valstybės tarnautojas į įstaigos vadovo pareigas gali būti perkeltas iki tol, kol grįš negalintis eiti pareigų valstybės tarnautojas, o kitais atvejais – ne ilgiau negu 1 metus per 5 tarnybos metus. G. Barcys „laikinai“ dėl „tarnybinės būtinybės“ vadovavo VVKT beveik dvigubai ilgiau – nuo 2009 metų liepos 7 dienos iki 2011 metų balandžio 28 dienos.
G. Barciui pasodinti į nuolatinę į VVKT viršininko vietą prireikė net 3 konkursų, nes SAM „nepajėgė“ parengti elementarių konkurso reikalavimų. Valstybės tarnybos departamento svetainėje randame tokį „konkursų“ į VVKT viršininko pareigas archyvą:
Kai pasibaigė dokumentų pateikimo pirmajam konkursui terminas, dienraštis „Lietuvos rytas“ paskelbė, kad atsirado tik vienas kandidatas į VVKT viršininko pareigas – G. Barcys. Pasak dienraščio, ministerijoje buvo sukurtas ir patvirtintas naujas VVKT viršininko pareigybės aprašas, bemaž tapatus G. Barcio darbuose ir moksluose sukauptai patirčiai. Pavyzdžiui, vienas naujų specialių reikalavimų – viršininkas privalo turėti aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą biomedicinos mokslų, taip pat aukštąjį viešojo administravimo išsilavinimą. Dar viena speciali sąlyga – toks asmuo privalo turėti ne mažesnę kaip 5 metų vadovo patirtį, kai iš buvusių VVKT viršininkų buvo reikalaujama tik 3 metų. „Lietuvos rytui” pastebėjus, kad sąlygos pritaikytos konkrečiai G. Barciui, ministrui R. Šukiui teko šį konkursą atšaukti.
Antrame konkurse buvo jau 2 pretendentai. Tačiau 2011 metų sausio 13 dieną VVKT darbuotojų profesinė sąjunga kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą, pastebėdama, kad vienas VVKT viršininko pareigybės aprašymo reikalavimų – turėti ne mažesnę kaip 3 metų darbo patirtį vadovaujant įstaigai, įmonei ar organizacijai, kurių veikla susijusi su sveikatos priežiūra ar farmacija - užkerta kelią konkurse dalyvauti daugumai vadovaujamojo darbo patirtį turinčių darbuotojų. Profesinė sąjunga nurodė, kad tokių reikalavimų neatitinka net direktorių pavaduotojai, viceministrai, ministerijų sekretoriai ir valstybės kancleriai, tačiau juos atitinka UAB, kurioje dirba 2 žmonės, direktorius. Atlikus konkurso reikalavimų antikorupcinį vertinimą, paaiškėjo, kad konkursas vėl korupcinis, todėl SAM teko jį vėl atšaukti. Pranešime spaudai SAM nurodė: „Siekiant užtikrinti konkurso skaidrumą bus įvertintos visos konkurso rengimo aplinkybės ir skelbiamas naujas konkursas. Bus peržiūrėti ir patvirtinti nauji reikalavimai konkurso kandidatams, kad jie nekeltų abejonių, jog yra pritaikyti konkrečiam asmeniui“.
Trečiame konkurse pretendentų skaičius dar kartą padvigubėjo – jų buvo jau 4. Kol klausimus teikė SAM deleguoti komisijos nariai, G. Barciui sekėsi puikiai – atsakinėjo nesusimąstydamas ir visada į dešimtuką. „Oho. Pila kaip žirnius į sieną!”, - pastebėjo komisijos narys, SAM korupcijos prevencijos skyriaus vedėjas V. Šveikauskas. Vis dėlto VVKT profsąjungos atstovės klausimų žinoti iš anksto G. Barcys negalėjo – jai pradėjus klausinėti, situacija pasisuko 180 laipsnių kampu – G. Barcys ne tik nustojo berti žirnius, bet ir pasirodė prasčiausiai iš visų. Nors vienas konkurso reikalavimų buvo mokėti anglų kalbą pažengusio vartotojo lygiu, tačiau niekas iš SAM deleguotų komisijos narių nedrįso pretendentų kalbinti angliškai, o kai tai padarė VVKT Profesinės sąjungos atstovė, G. Barcys nepasakė nė vieno sklandaus sakinio. Vienintelė klausimą anglų kalba uždavusi komisijos narė G. Barcio žinias įvertino dvejetu, tačiau komisija vis tiek pripažino, kad pretendentas „angliškai kažkiek atsakė“. Nors kiekvienas komisijos narys turėjo vertinti tik atsakymą į savo pateiktą klausimą, vienam atsakymui buvo padaryta išimtis – jį vertino visa komisija...
VVKT profesinės sąjungos narė pateikė atskirąją nuomonę, kurioje nurodė, kad konkurso į VVKT viršininko pareigas metu anglų kalbos mokėjimą tikrino ji viena. Tikrinant tapo akivaizdu, kad pretendentas G. Barcys anglų kalbos pažengusio vartotojo B2 lygiu nemoka. Ji atkreipė dėmesį, kad G. Barcio anglų kalbos mokėjimas A1 lygiu nėra pakankamas vykdyti VVKT viršininko funkcijas (atstovauti VVKT interesams tarptautiniu lygiu, bendradarbiauti su užsienio valstybių institucijomis, tarptautinėmis organizacijomis ir kt.), jo pakanka tik bendrauti paprasta kalba, jeigu pašnekovas pasirengęs pakartoti ar perfrazuoti, pasakyti lėčiau ir padėti suformuluoti mintį, vartoti paprastas frazes ir sakinius. Šią atskirąją nuomonę SAM ignoravo. Turbūt todėl dabartinis VVKT viršininkas per tarptautinius susitikimus turi nemažai laiko skaityti DELFI...
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]