Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokurorė Sigutė Malinauskienė išnagrinėjo ekspertai.eu elektroninius paklausimus ir informavo, kad anksčiau pateikta Generalinės prokuratūros informacija galėjo piliečius suklaidinti, todėl prokuratūra tą informaciją patikslina. (ekspertai.eu komentarus apie šį įspūdingą Generalinės prokuratūros raštą paskelbsime artimausiu metu.)
Ekspertai.eu Generalinės prokuratūros klausė:
1. Ar pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl internetinio portalo „Virtualus istorinis Vilnius“ (Viv.lt)?
Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyrius 2010 balandžio 14 d. informavo, kad jų turimomis žiniomis pasirašytas prašymas dėl projekto „Virtualus istorinis Vilnius“ Generalinėje prokuratūroje nebuvo gautas, todėl ikiteisminis tyrimas dėl šio projekto nepradėtas. (Iš šio atsakymo paaiškėjo, kad Generalinė prokuratūra netiria visos VEKS programos, kaip yra teigusi anksčiau, kas yra nemaloni naujiena.) Jei prokuratūra netiria visos VEKS programos, o tik kažkurias jos dalis, kodėl praėjus dvejiems metams nuo ikiteisminio tyrimo pradžios nėra absoliučiai jokių rezultatų? Ir kas atsakys už neteisingą informaciją, kad tiriama visa VEKS programa kai to nėra?
2. Prašome paskelbti visą tikslų sąrašą VEKS projektų kuriuos prokuratūra tiria. Piliečiai nuogastauja, kad be „Virtualaus istorinio Vilniaus“ už 631 tūkst. litų, tokių netiriamų objektų yra kur kas daugiau.
3. Prašome paaiškinti ir pateikti pavyzdžius, kada teisėsauga gindama viešąjį interesą pati savo iniciatyva pradeda ikiteisminius tyrimus, jei piliečiai nesikreipia raštiškai.
Generalinės prokuratūros 2010 gegužės 4 d. atsakymas į piliečių klausimus:
„Generalinėje prokuratūroje išnagrinėti ekspertai.eu elektroniniai paklausimai. Anksčiau mūsų pateikta informacija galėjo Jus suklaidinti, todėl ją patiksliname.
Pranešame, kad ikiteisminio tyrimo Nr. 10-9-00081-08 medžiagoje dėl galimo didelės vertės turto iššvaistymo ir kt. yra tiriama viešosios įstaigos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (toliau – VŠĮ „VEKS-2009“) veikla, t. y. yra tiriami visi VŠĮ „VEKS 2009“ 2006-01-01 – 2008-12-31 laikotarpiu vykdyti projektai.
Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės 2009 m. birželio 1 d. valstybinio audito išvadoje ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos atlikto „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ vidaus audito metu nustatytus pažeidimus (2008 m. liepos 31 d. Generalinėje prokuratūroje buvo gautas Lietuvos Respublikos Kultūros ministro raštas ,,Dėl projekto „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ vidaus audito metu nustatytų pažeidimų“) dėl didelės tyrimo apimties bei siekiant kuo greičiau gauti specialisto išvadas buvo nutarta skirti objekto tyrimus pagal atskirus VŠĮ ,,VEKS 2009“ programos projektus.
Tyrimo metu be kitų tyrimų buvo paskirtas objektų tyrimas dėl VŠĮ „VEKS 2009“ veiklos, susijusios su koncepcijų, scenarijų finansavimo projektų įgyvendinimu.
Norime atkreipti dėmesį, jog Jūsų minimas projektas „Virtualus istorinis Vilnius“ taip pat yra tiriamas, tik tiriamas ta apimtimi, kuri liečia VŠĮ „VEKS 2009“. Tyrimo metu nustatyta, kad 2007 m. VŠĮ „VEKS 2009“ ir Lietuvos istorijos institutas pasirašė jungtinės veiklos sutartį dėl projekto „Virtualus istorinis Vilnius“ pirmojo etapo vystymo (koncepcijos sukūrimo bei priešprojektinių darbų). Koncepcija gauta 2008 m. balandžio mėn. 2008 m. rugsėjo mėn.
VŠĮ „VEKS 2009“ taryba, Kultūros ministerija ir VŠĮ „VEKS 2009“ nutarė, kad projektas „Virtualus istorinis Vilnius“ toliau bus tiesiogiai finansuojamas Kultūros ministerijos. Norime pastebėti, kad viešoji įstaiga „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ praėjusiais metais, t. y. 2009 m., nedalyvavo sprendžiant klausimus dėl projekto vykdymo ar jo finansavimo.
Prokuratūros įstatymo 19 str. 1 d. numatyta, kad prokurorai, nustatę asmens, visuomenės, valstybės teisių ir teisėtų interesų pažeidimą, viešąjį interesą gina įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka pagal asmens, valstybės ar savivaldybių institucijos ar įstaigos pranešimą, pasiūlymą, pareiškimą, skundą arba savo iniciatyva, taip pat tais atvejais, kai kitų institucijų pareigūnai, tarnautojai ar jiems prilyginti asmenys, privalantys ginti šį viešąjį interesą, nesiėmė priemonių pažeidimams pašalinti.
Norime atkreipti dėmesį, kad ne vien tik prokurorai gina viešąjį interesą. Lietuvoje veikia nemažai specializuotų valstybinės institucijų (pvz., Vaiko teisių apsaugos tarnyba, Seimo kontrolierių įstaiga, Vyriausybės atstovai apskrityse, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, Kultūros paveldo departamentas, kt.), kurios taip pat privalo reaguoti į teisės aktų pažeidimus konkrečiose teisinių santykių srityse, susijusiose su viešuoju (visuomenės) interesu.
Pastebėtina, jog iki 1994 m. vasario 14 d. prokurorai pagal tuo metu galiojusius įstatymus vykdė bendrąją prokurorinę priežiūrą, t. y. savo iniciatyva tikrindavo kaip įmonės, įstaigos, organizacijos, kiti asmenys laikosi įstatymų. Tačiau 1994 m. vasario 14 d. Konstitucinis Teismas priėmė nutarimą, kuriuo konstatavo, kad tuo metu galiojęs teisinis reglamentavimas, nustatęs prokuroro įgaliojimus vykdyti bendrosios priežiūros (bendrosios kompetencijos) funkcijas, prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai.
Dažniausiai prokurorai gina viešąjį interesą gavę asmens/ų, valstybės ar savivaldybių institucijų ar įstaigų pranešimus apie galimai pažeistus teisėtus asmenų ar valstybės interesus. Prokurorai nagrinėdami gautas medžiagas dažnai patys įžvelgia ir kitus pažeistus viešuosius interesus ir savo iniciatyva pradeda ginti viešąjį interesą. Pvz., 2007 m. vasarą prokurorų iniciatyva valstybei buvo grąžinti pastatai, esantys Vilniuje, Antakalnio rajone. Nekilnojamojo turo vertė daugiau kaip 2 mln. Litų.
Apie tai galite plačiau susipažinti prokuratūros interneto svetainėje.
Norime pastebėti, kad prokuratūra atlieka spaudos monitoringą ir reaguoja į viešoje erdvėje pasirodžiusią informaciją apie galimai pažeistą viešąjį interesą. Pvz., 2008 m. vasario mėnesį Generalinė prokuratūra reagavo į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją dėl Palangoje statomos poilsinės. Apie tai galite susipažinti prokuratūros interneto svetainėje.
Šiandien prokuratūroje dirbantys specializuoti prokurorai, įpareigoti ginti viešąjį interesą, neturi pakankamai galimybių kaip bendrąją priežiūrą vykdę prokurorai reaguoti į visus viešoje erdvėje pasirodančius pranešimus apie galimai pažeistą viešąjį interesą.“
Sigutė Malinauskienė, Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokurorė