2024 m. gruodžio 23 d.

 

Graikijos krizė – Lietuvos krizės veidrodis

16
Paskelbta: 2015-07-08 22:27 Autorius: Audrius Nakas
Komentaras facebook'e: Graikai turi autorines teises į žodžius „Europa“, „demokratija“, „politika“, „ekonomika“ ir taip toliau. Europa be Graikijos – ne Europa. O Europa be Lietuvos – vis dar Europa.
Komentaras facebook'e: Graikai turi autorines teises į žodžius „Europa“, „demokratija“, „politika“, „ekonomika“ ir taip toliau. Europa be Graikijos – ne Europa. O Europa be Lietuvos – vis dar Europa.

Liepos 5 d. Graikijos žmonės referendume didele balsų persvara pasakė NE kreditorių peršamai tolesnei „diržų veržimo“, kitaip tariant „bankininkų piniginės pilnėjimo“, politikai. Paskelbta daug oficialių ir neoficialių asmenų pasisakymų bei komentarų apie tolesnes perspektyvas ir galimus ateities scenarijus. Deja – beveik nieko apie priežastis, privedusias iki krizės.

Populiariausia ir jau bemaž oficiali versija – graikai gyveno ir toliau nori gyventi ne pagal galimybes, todėl prisiskolino daug pinigų ir slėpė tikrąją finansinę padėtį nuo tarptautinių kreditorių, o dabar nenori grąžinti skolų. Tik, ar tikrai viskas taip paprasta?

2001 m. Graikija prisijungė prie euro zonos, 2002 m. sausio 1 d. įsivedė eurą. Šalis, turėjusi gana silpną ekonomiką, gavo stiprią valiutą. Pasekmių ilgai laukti nereikėjo.

Stipri valiuta atpigino importuojamas prekes, Graikijoje pradėjo mažėti gamyba, vis didesnę ekonomikos dalį užėmė mažesnę pridėtinę vertę kuriantis paslaugų sektorius. Ekonomika lėtėjo, o stiprėjantis euras jos smukimo procesą darė dar skausmingesnį. Stengdamiesi išlaikyti pragyvenimo lygį nepakitusį ar bent kad jo kritimas būtų ne toks skausmingas žmonėms, graikai buvo priversti skolintis. Šias problemas dar labiau paaštrino 2008 metų pasaulinė finansų krizė.

Beje, šiuo metu Graikija tikriausiai vienintelė iš euro zonos šalių turi perteklinį biudžetą, tačiau visą perteklių suvalgo skolos palūkanos.

Labai įdomus aiškinimas, kodėl kreditoriai skolino Graikijai. Esą Graikija nuslėpė tikrąją finansinę padėtį ir kreditoriai negalėjo žinoti, kokia situacija yra iš tikrųjų. Tačiau, kai ketinama pasiskolinti keliasdešimt tūkstančių eurų, bankas iki smulkmenų išsiaiškina kliento finansinę padėtį. O Graikijai buvo skolinami ne tūkstančiai, ne milijonai, bet dešimtys milijardų. Todėl teiginiai, kad kreditoriai nežinojo tikrosios Graikijos finansinės padėties, švelniai tariant, skamba naiviai.

Šiuo metu Graikijos skolos dydis yra daugiau kaip 300 milijardų eurų. Nors pasiskolino ji mažiau nei 150 milijardų. Didžiąją skolos dalį sudaro palūkanos. Graikija niekada neatsisakė grąžinti skolos, ji tik prašė sumažinti – net ne nubraukti! – palūkanas. Tačiau iš jos buvo pareikalauta labiau susivežti diržus. Ir nors šiuo metų graikų pensininkai gauna pusantro karto mažesnes pensijas, „veržti“ reikalaujama dar labiau.

Lietuva taip pat yra euro zonos narė, todėl Graikijos krizės sprendimas, kad ir koks jis būtų, Lietuvai kainuos. Bet svarbiau yra ne tai. Lietuva yra atsidūrusi identiškoje situacijoje, kokioje Graikija buvo prieš dešimtmetį. O mūsų šalyje vykstančių procesų kryptis irgi tokia pati. Tad nereikia spėlioti, koks bus tų procesų rezultatas. Galima tik pridurti, kad greičiausiai – kur kas niūresnis. Nes Graikijoje nebuvo masinės darbingo amžiaus žmonių emigracijos problemos. Taigi tikėtina, kad Lietuvoje krizė bus dar gilesnė ir skausmingesnė.

Šaltinis: lrs.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
16. Dzūkija > 15. senjoras
(2015-07-15 11:22:02)
(78.62.212.240) Parašė:

Pirmiausia buvo - ŽODIS...aš manyčiau - MINTIS...Prisijunkite...Galingos upės iš mažų upelių...o jie - iš mažų lašelių...Sėkmės....



15. senjoras
(2015-07-15 11:14:32)
(188.69.208.161) Parašė:

Labai gaila, bet čia matau tik dominuojantį norą pasitenkinti savo minčių reiškimu, labai retai - pritarimą kito žmogaus išsakytoms mintims. Pasigendu konkretumo. Visiškai nerandu realių veiksmų programos. Štai visos sisteminės partijos rengia įvairius sąskrydžius, stiprina savo pajėgas, ruošiasi rinkimams, veda rinkiminę agitaciją pasižaboję kokį nors liaudžiai patinkantį "arkliuką". Net muštynes per savo renginius jie moka pajungti viešiesiems ryšiams. Ir jiems tai daugmaž pavyksta. O čia? Vien protingi postringavimai, vien "viską žinančių" teoretikų išminties krislai. Išeikite į gatvę. Paklauskite kaip žmonės vertina čia rašančius. Ką jie vertins, jeigu jie neskaito šios ekspertai.eu svetainės. Žinau, kad be pinigų sunku "prasimušti" į viešąją erdvę. To pavieniai žmonės negali padaryti, o malonūs sistemai nepritariantys žmonės niekaip negali susitarti dėl lyderiavimo. Visi nori būti lyderiais ir proto bokštais. O gal aš klystu, juk klysti yra žmogiška?



14. ne mes vieni
(2015-07-09 17:28:31)
(78.62.175.113) Parašė:

kodėl Lietuvos, kodėl ne viso pasaulio? Pasigooglinkit įsivedę "Кому должны страны?","Кому должны все страны мира?". Ne mes vieni skolingi... Tik ... kokia skolų atidavimo stratergija? Skolinti kad atiduoti skolas? O kas po to ? Karas?



13. ką čia paistote
(2015-07-09 13:18:52)
(91.22.15.2) Parašė:

krizė Lietuvoje? Tik jau ne čia....mes gyvename laaaabai gerai....O Graikus remiu už jų vieninigumą, už jų vienybę. Tai yra neįkainojama. Neįkainojama būti drąsiu piliečiu, o ne slėptis už kitų pečių....Kaip besiklostytų toliau graikų gyvenimas linkiu jiems ir toliau išlikti tokiems, kokiais yra, kad visas pasaulis išsižiojo...ir dabar tik pletkina...



12. yel“l“ow submarine to 10. Olga
(2015-07-09 09:58:07)
(78.63.212.238) Parašė:

būtų be galo smalsu sužinoti , kuo remiantis, tamsta olga ar olegas tvirtinate, jog “protingi, kaip Lietuva“ , nėra labai engiami ? :))))))))) - ar čia tiesiog tikėjimo klausimas ?



11. yel“l“ow submarine to 9. Paprastas
(2015-07-09 09:54:26)
(78.63.212.238) Parašė:

puikus komentaras, pranokstantis patį straipsnį , bet tai ne tiek priekaištas nakui, kiek padėka paprastui(am) :))) - be jokių abejonių, tikrųjų, giluminių priežasčių reikia ieškoti idiotiškoje , direktyvinėje es ekonominėje politikoje, kuri formuojama ir įgyvendinama niekaip už nieką neatsakančio, es politinio “elito“ :)) - gyvas pavyzdys - grybas :))))))) - kol buvo es komisaru, visi alpo nuo jos “proto“ ir “talentų“ :) - užteko jai patapti “lt“ prezu, kai paaiškėjo, kad karalius ne tik nuogas, bet dar ir su daugybe kūno defektų ... , - tačiau kai karjera ir “autoritetas“ gelžbetoniniai , o asmeninių kontaktų rezervas didžiulis, galima leisti sau absoliučiai viską, įskaitant ir šizofreniją bei įvairiausias manijas........................ es vadovavimo “ultra, netgi kvazitarybinių“ principų tema galima būtų plėstis iki begalybės, bet tie, kas mąsto ir analizuoja, seniai viską suprato, o stengtis dėl protiškai neįgalių gaila laiko ..., - tik norisi atkreipti dėmesį į dar vieną es vadovybės kreivarankių šedevrą - sankcijas rusijai :) - žinia, kad atskiros es narės , t.t. ir “lietuva“, ir graikija , ir daugybė kitų, turi gerokai daugiau nuostolių dėl šio idiotizmo, nei kitos es šalys, o visos es mastu, ar taip ar taip tai yra šimtus milijardų siekianti suma ...., - reiktų suprasti, kad es valstybių lyderiai, tipo grybas, merkel, holandas, kameronas, sąskaitas kompensacijoms pateiks putinui ? :))))))))- ar vistik savo veršidžių kontingentui ? ...



10. Olga
(2015-07-09 09:36:36)
(213.103.233.160) Parašė:

Nieko nepadarysi. Didesnes valstybes turi teise prisakyti mazesnems ka daryti. Lietuva klauso didziuju, todel mums negresia susidorojimas. Graikai pabande neklausyti, juos nubaus. Tokia pasaulio tvarka, priesintis tam beprasmiska. Protingi, kaip Lietuva, susitaiko su esamomis salygomis ir nera labai engiami.



9. Paprastas
(2015-07-09 09:02:58)
(88.118.179.138) Parašė:

Keistas straipsnis, net negalvojau, kad toks gali atsirasti Nako galvoje. Tai dar karta patvirtina, kas seime, tam kitaip „atrodo“... galima kaltinti visus, išskyrus šeimininkus... Pvz. „2001 m. Graikija prisijungė prie euro zonos, 2002 m. sausio 1 d. įsivedė eurą.“ Bet Graikija įstojo į Europos ekonominė bendriją (EEB) dar 1981 m. sausio 1 d.(tapo dešimtąja EEB nare), vėliau narystė buvo „pertvarkyta“ į ES(1989 m. Strasbūre susirinkusi Europos Vadovų Taryba nutarė surengti naują tarpvyriausybinę konferenciją, kurioje būtų pasirengta įgyvendinti ekonominę ir pinigų sąjungą. 1992 m. vasario 7 d. Mastrichte dvylika Europos Bendrijos valstybių – Airija, Belgija, Danija, Didžioji Britanija, Graikija, Ispanija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Vokietija – pasirašė Europos Sąjungos sutartį. O Danija „iškrito“ ). Ir Graikija turėjo stabiliai augančią ekonomiką. Taigi ne euro „įsivedimas“, o vadovavimas buvo pražūtingas. Ekonomikos be politikos nebūna. O politika: „2004 m. spalio mėn. Europos Sąjungos vadovai pasirašė Sutartį dėl Konstitucijos Europai. Jai nepritarė Prancūzijos ir Nyderlandų piliečiai, taigi sutartis neįsigaliojo. Taigi jai paprasčiausiai pakeitė pavadinimą ir po pasirašymo Lisabonoje įgijo Lisabonos sutarties pavadinimą. Paskutinė pasirašė Čekija ir „Lisabonos sutartis“ įsigaliojo 2009 m. lapkričio 3 d. Todėl žlugimo pradžia visoms valstybėms (išskyrus stambios) reikia laikyti 2004 m. Aplamai, tai atsako tas kuris teisiškai vadovauja(de jure ir de facto) – ES. Prisiminkim ES nurodymus(politika) dėl „kaimiško turizmo“, paslaugų ir t.t. O jog tik pramonė gali ištraukti „ekonomiką“. Keistas mąstymas: „Šalis, turėjusi gana silpną ekonomiką, gavo stiprią valiutą.“ Valiutos galia, yra pirkimo galia. O Pirkimo galią apsprendžia KAINOS. O kainų lygį – mokesčiai. O mokesčiai yra ES politikos darinys. Tai kas kaltas Graikija, arba Lietuvą ir t.t. ... ar ES? Jog „Mūsų valstybės tapatybė taip pat neatskiriama nuo jos narystės Europos Sąjungoje ir NATO.“- Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo sveikinimas Valstybės dienos proga“ Ar tai galima paneigti?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras