Skirtingai negu Lietuvos lyderiai, H. Kisindžeris nebijojo daug kartų susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. |
Amerikiečių diplomatijos veteranas Henris Kisindžeris (Henry Kissinger) davė interviu TASS generalinio direktoriaus pirmąjam pavaduotojui Michailui Gusmanui, kuriame papsakojo apie tai kokia turi tapti naujoji pasaulio tvarka ir ką turėtų išgyventi Rusija ir JAV.
- Jei mes kalbėsime apie TSRS ir JAV santykius, tada ir dabar tarp Rusijos ir JAV. Ar šie santykiai buvo labiau įtempti nei dabar, ar atvirkščiai? Į kokius teigiamus ir neigiamus mūsų santykių aspektus tuo laikotarpiu ir šiuo metu galėtumėte atkreipti dėmesį?
- Man atrodo, kad šiuo metu mūsų santykiai yra labiau įšalę, nes nėra nuoseklaus ir sistemingo dialogo. Bet aš tikiuosi, kad padėtis pagerės, ir mums pasiseks. Kita situacija buvo konfrontacijos metu, Šaltojo karo metu. Tada darbotvarkėje buvo užduotis palengvinti konfrontaciją. Dabar užduotis yra sukurti naują pasaulio tvarką ir visos valstybės turėtų dalyvauti jos kūrimo procese, įsitikinusios, kad jos visos turės vietą šioje pasaulio tvarkoje.
- Tai yra, dabartinės situacijos negalima laikyti šaltuoju karu?
- Ne, nelaikau naujojo laikotarpio šaltuoju karu.
- O ką patartumėte mūsų šalims įveikti krizę? Remiantis ilga mūsų santykių istorija.
- Be abejo, į šią situaciją žvelgiu kaip į amerikietis.
- Natūralu.
- Ir aš palaikau pagrindinius Amerikos politikos interesus ir nuostatas. Tačiau Rusija yra didi šalis, turinti ilgą istoriją, ir man sunku įsivaizduoti tarptautinę tvarką, kurioje Rusija nebus tarp stambiųjų žaidėjų.
Tai ir yra tikslas. Rusija ir JAV turi parodyti abipusę pagarbą ir tęsti bendradarbiavimą. Prireiks daug laiko, kol mums pasiseks. Bet mes visada turime prisiminti šį tikslą.
- Kokius epizodus iš ilgų savo, kaip patarėjo nacionalinio saugumo klausimais, valstybės sekretoriaus ir diplomato, karjeros metų prisimenate kaip sunkiausius laikus, kai negalėjote miegoti naktį?
- Vienas Prūsijos karalius kartą skundėsi Bismarcku, kad jis negali miegoti naktį. Ir Bismarkas jam atsakė, kad valdovo pareigos įpareigoja jį sugebėti miegoti naktį. Negaliu pasakyti, kad buvo nemigo naktys. Tačiau buvo atvejų, kai buvo kalbama apie Vidurio Europos ateitį arba kai į darbotvarkę buvo įtraukti kiti sunkūs klausimai, o situacija atrodė toli gražu ne be debesų. Bet aš visada tikėjausi ir toliau tikiuosi tokiais kritiniais momentais, kad galiausiai bus rastas sprendimas ir mes galėsime dirbti lygiagrečiai (bendrai kartu).
- Dabar filmuojame dokumentinį filmą apie TSRS pasiuntinį į JAV, Anatolijų Dobryniną. Jei pažvelgtumėte atgal, kaip galėtumėte įvertinti jo, kaip ambasadoriaus, vaidmenį Tarybų Sąjungos ir JAV santykiuose?
- Aš susipažinau su Anatolijumi Dobryninu, kai buvau paskirtas į patarėjo nacionalinio saugumo klausimais pareigas, Prezidento Nixono laikais. Tai buvo šaltojo karo meto periodas.
Turėjome daug nesutarimų. Tuo pat metu priėjo prie įtikinamos išvados, kad pagrindinis mūsų pastangų tikslas turėtų būti mūsų šalių bendradarbiavimas. Ir, viena vertus, mes buvome priešininkai, o, kita vertus, buvome partneriai.
Ir laikui bėgant mes tapome draugais. Prieš kiekvieną vizitą į Maskvą, aš visada susitikdavau su Dobrynin. O mūsų susitikimai tęsėsi ir vėliau, kai jis daugiau nebedirbo ambasadoriumi JAV.
- Taip, jūs daug kartų susitikote su juo. O koks susitikimas, o gal atskiri susitikimų momentai jums įsiminį labiausiai?
- Buvo susitikimų, kuriuose turėjau daryti labai griežtus pareiškimus, o jis visada buvo pilnas orumo ir elgėsi kaip kvalifikuotas diplomatas. Taip pat buvo daug susitikimų Maskvoje ir ne tik Maskvoje, kai mes pasiekdavome susitarimus. Tai buvo malonios mūsų santykių akimirkos. Jis buvo rimtas ir vertas partneris, ginantis savo šalies interesus. Mes visada entuziastingai imdavomės spręsti problemas ir užduotis, kurias mums iškeldavo mūsų valstybių politikai.
- Mano manymu, jūsų diplomatinę karjerą ,tikriausiai ,galima laikyti nuostabiausia mūsų laikmečio karjera. Taip, tiesa - esate didis diplomatas. Ką galėtumėte patarti dabartiniams jauniesiems diplomatams? Juk jie dabar gyvena visiškai kitame pasaulyje, kuriame vyksta rimti pokyčiai. Ko palinkėtumėte kolegoms, kurie tik pradeda diplomatinę karjerą? Kissingerio rekomendacijos.
- Jie turi suprasti savo tikslus ir stengtis išspręsti aktualiausias šalių santykių problemas, tuo pačiu prisimindami ir apie labiau ilgalaikius tikslus. Ir tuo pačiu metu negalima pamiršti apie tai, kad kitos šalys turi savus tikslus ir į juos turi būti atsižvelgiama savo darbe, kuriant taikius santykius, kai bus pasiektas abipusis supratimas. Bet aš geriau sustosiu dabar, ir nesigilinsiu į problemas, kurias turi išspręsti dabartiniai diplomatai. Norėčiau padėkoti jums už šią galimybę prisiminti ir pagerbti Anatolijų Dobryniną. Jis buvo legendinė asmenybė, puikus savo šalies interesų gynėjas, turėjęs įžvalgumo ir galvojęs ne tik apie einamuosius tarybinės diplomatijos uždavinius.
- O kuris susitikimas Kremliuje įsiminė labiausiai? Prisimenu jūsų pokalbius su generaliniu sekretoriumi Brežnevu. Jūs anksčiau, prieš dešimt metų, sakėte, kad derybų su Brežnevu metu uždavėte klausimą, Brežnevas nuėjo prie lango, rūkė ir tada grįžo prie stalo.
- Taip. Jis klausėsi klausimo vertimo į rusų kalbą, jis nesuprato, ką aš sakau. Kol uždavinėjau klausimą, jis nuėjo. Tai didelis kambarys, kurio viename gale yra stalas. Mes sėdėjome prie šio stalo ir jis, būdavo, atsistodavo nuo stalo, nueidavo, tada grįždavo. Turiu pasakyti, kad jis turėjo neįprastą cigarečių dėklą su laikmačiu, kad negalėjo per daug rūkyti. Kai jis išsitraukdavo cigaretę, suveikdavo užraktas, ir reikėjo laukti tam tikrą laiką, kol atsidarys cigarečių dėklo dangtis, kad galima būtų pasiimti kitą cigaretę.
- Kol kas jūs dar nežinote, kada vėl atvyksite į Maskvą? Neturite tokių planų?
- Tikiuosi, atvykti pas jus.
- O kada? Ar žinote? Kokį mėnesį?
- Aš dar nežinau.
- Galbūt į Primakovo skaitymus?
- Aš rasiu priežastį. Galbūt į Primakovo skaitymus. Aš myliu Rusiją.
- Jau ne kartą esate susitikęs su prezidentu Putinu.
- Taip, daug kartų.
- Aš žinau, kad jis labai dėmesingai vertina jūsų tarptautinių santykių vertinimus.
- Kaip sakiau: Rusija turi dalyvauti sprendžiant visas pasaulio problemas. Ir galiausiai, taip ir bus.
- Ačiū, pone Kissinger! Aš jums sąžiningai pasakysiu, jūs puikiai atrodote.
- Jūs žinote, kaip sakoma, gyvenimas dalinasi į tris laikotarpius: jaunystę, vidutinį amžių ir periodą, kai gerai atrodai.
- Norėčiau, kad jūs atrodytumėte nuostabiai daugelį, daugelį metų.
Šis interviu buvo paskelbtas 2019 m. kovo 26 d.
Šaltinis: tass.ru
P. S.
H. Kisindžeris pasisako už pragmatišką, nacionaliniais interesais pagrįstą ir neideologinį požiūrį į užsienio politiką. Būdamas politinio realizmo koncepcijos šalininkas, jis vaidino dominuojantį vaidmenį JAV užsienio politikoje 1960-1970 m. Su jo vardu siejama daugybė diplomatinių žingsnių, kurių rezultate buvo ženkliai sumažinta įtampą Tarybų Sąjungos ir Amerikos santykiuose. H. Kisindžeris dažnai būna Rusijoje, o per šias keliones daugiau nei 10 kartų susitiko su Prezidentu Vladimiru Putinu. Pirmasis jų susitikimas įvyko 2001 m. Liepos mėn., paskutinis – 2017 m. Birželio mėn., kai eks valstybės sekretorius dalyvavo ekspertų forumo darbe „Primakovo skaitymai“.
Susiję:
Koronaviruso pandemija visam laikui pakeis pasaulio tvarką