Praėjusią savaitę Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė paskelbė, kad Minske pasiektas susitarimas dėl paliaubų Ukrainoje nebegalioja.
„Paliaubos daugiau neegzistuoja“, – informavo pasaulio bendruomenę D. Grybauskaitė kalbėdama interviu naujienų agentūrai „Reuters“.
„Mes remiamės NATO informacija, o NATO informacija tokia, kad Minsko susitarimas pasibaigęs“, – pridūrė D. Grybauskaitė.
Konservatorių politologas Laurynas Kasčiūnas D. Grybauskaitės pasisakymą įvertino kaip akivaizdžių dalykų konstatavimą.
Pasak L. Kaščiūno, „prezidentė pasakė tik tai, kas jau senokai yra akivaizdu – Rusija nesilaiko esminių tiek Minsko 1, tiek ir Minsko 2 įsipareigojimų“.
„Kalbama, jog okupuotose Ukrainos teritorijose tebėra sutelkta daugiau tankų ir artilerijos nei Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje ir Italijoje kartu sudėjus“, – atskleidė sklindančių kalbų turinį ir statistinius duomenis konservatorius.
Šį pirmadienį europarlamentaras Gabrielius Landsbergis džiaugėsi, kad „pagaliau baigiasi nepagrįstų ir naivių Europos iliuzijų dėl santykių su Rusija laikotarpis“, kai Europos Parlamento Užsienio reikalų komitetas pritarė Lietuvos politiko parengtai ES ir Rusijos santykių ataskaitai, kurioje ES raginama nebelaikyti Rusijos strategine partnere ir persvarstyti savo santykių strategiją.
„Pagaliau baigiasi nepagrįstų ir naivių Europos iliuzijų dėl santykių su Rusija laikotarpis“, – savo pranešime informavo naujasis konservatorių lyderis G. Landsbergis.
Todėl šiame optimistiniame fone, kai Minsko susitarimai jau pasibaigė ir baigėsi naivių Europos iliuzijų dėl santykių su Rusija laikotarpis, nuvylė Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės sekretorius Džono Kerio (John Kerry) ir Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo gegužės 12 d. spaudos konferencija, kuri įvyko iš karto po jų susitikimo Sočyje.
Po JAV ir Rusijos delegacijų derybų, kurios vietoje suplanuotos pusantros valandos vyko keturias valandas, JAV valstybės departamento sekretorius J. Kerry ir Rusijos užsienio reikalų ministras S. Lavrovas paskelbė bendrą pareiškimą, o vėliau atsakė į žurnalistų klausimus.
Dž. Keris po derybų kalbėjo spaudos konferencijoje sakė: „Mes daug laiko skyrėme pokalbiams apie Ukrainą. Aš pakartojau, kad JAV pozicija tokia, jog, mūsų manymu, Minsko susitarimai – pats geriausias ir esminis kelias į taiką. Šie susitarimai turi būti kaip galima greičiau įvykdyti. Ir kaip aš jau sakiau, dėl daugelio klausimų mes sutinkame su ponu Lavrovu, nors, kaip teisingai pastebėjo Sergejus (S. Lavrovas, – red.), mes vis dar turime tam tikrų nesutarimų dėl tam tikrų detalių, tačiau svarbiausia, kad sutariame dėl paties svarbiausio: ši problema gali būti išspręsta tik tuo atveju, jei pilnai bus įgyvendinti Minsko susitarimai, ir jei mūsų draugai bei sąjungininkai dalyvaus procese, kad galėtų tam padėti. (...)
Televizijos kanalo „Rossija“ žurnalistas Pavelas Zarubinas klausė: „Pone Kerry, jūs ką tik kelis kartus pakartojote, kad Minsko susitarimai yra pats geriausias kelias, geriausias būdas. Pakomentuokite, kaip derinasi su Minsko susitarimas ir vis karingesni pareiškimai, kuriuos mes girdime iš Kijevo. Išvakarėse ponas Porošenka, kalbėdamas armijos atstovams, pareiškė, kad Donecko oro uostas bus būtinai sugrąžintas. Kaip Jūs galėtumėte pakomentuoti tokius pareiškimus, ir kaip jie derinasi su Minsko susitarimų dvasia?“
Dž. Keris atsakė: „Aš neturėjau galimybės perskaityti šią kalbą, nesu dar susipažinęs su šios kalbos kontekstu, tačiau apie tai girdėjau šiandien. Jeigu iš tikrųjų prezidentas Porošenka pasisako už tai, kad dabar nori pradėti kažkokio pobūdžio karinius veiksmus, mes jam pasiūlytume pirmiausia gerai pagalvoti prieš imantis tokių veiksmų, nes tokiu atveju Minsko susitarimams kils labai rimta grėsmė, ir mes busime pakankamai susirūpinę galimomis tokių veiksmų pasekmėmis. Galbūt jis kalbėjo apie tolimą ateitį arba apie galutinį problemos sprendimą, tačiau būtent dabar, būtent šiuo metu tai būtų labai destruktyvus žingsnis. (...)”
Visą spaudos konferenciją, kurioje buvo paliesti klausimai, susiję ne tik su Ukraina, žiūrėkite čia:
P. S.
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pažadėjo susigrąžinti Donecko oro uosto kontrolę. Apie tai jis pareiškė dokumentinio filmo „Oro uostas“ premjeros metu:
„Aš neabejoju: mes išvaduosime oro uostą todėl, kad tai mūsų žemė. Ir mes jį atstatysime. Ir ten mes padėsime po stiklu armatūros, betono liekanas ir parašysim: „Šlovė kiborgams!”, kad amžiams jūsų žygdarbio šlovė gyventų ukrainiečių kartose, ir jūsų žygdarbio dvasia būtų auklėjami Ukrainos gynėjai“, – teigė Porošenka, kreipdamasis į ukrainiečių karius, gynusius oro uostą.