2024 m. lapkričio 15 d.

 

Jei neliks studentų, jokie universitetų sujungimai nepadės

6
Paskelbta: 2017-01-24 21:35 Autorius: Kęstutis Masiulis

Vyriausybės nariai pradėjo keistą diskusiją dėl universitetų skaičiaus. Premjeras pareiškė, kad Lietuvoje turi būti iki 5 universitetų, R. Karbauskis sako, kad skaičiaus liesti negalima, bet reikia gerinti mokymo kokybę. Sunku suprasti kokios kokybės pasigenda R. Karbauskis. Lygiai taip pat abejotina ar tikrai pagrindinė Lietuvos problema yra aukštųjų mokyklų skaičius?

Ar tikrai mokslas Lietuvoje nekokybiškas?

Lietuvoje daug kritikos sulaukia universitetai ir kitos aukštosios mokyklos, kad, neva, neužtikrina kokybiško mokslo? Bet kas tas kokybiškas mokslas? Kai jaunuolių klausiama, kodėl jie renkasi mokytis aukštojoje mokykloje, tai dažniausias lūkestis yra įgyti žinių, reikalingų norint surasti ar susikurti gerą darbo vietą. Negi Lietuvos švietimo sistema tokio lūkesčio nepateisina? Darbo biržos duomenimis, žmonės įgiję aukštąjį išsilavinimą turi mažiausiai rūpesčių susirandant darbą, be to, uždirba daugiausiai. O gal lietuviškas diplomas nevertinamas užsienyje? Paklauskit bet kokio mediko, slaugės, chemiko ar informacinių technologijų specialisto?

Tai kodėl kalbama apie nekokybišką mokslą? Galima daryti prielaidą, kad jokio tikro pagrindo kalbėti apie kokybę nėra, o tuo pridengiamos visai kitos priežastys. Gal kažkam pavydu, kad anksčiau universitetinis išsilavinimas buvo prieinamas tik elitui, o dabar aukštasis mokslas dabar tapo visuotinai prieinamas? Gal dabar aukštus postus užimantys veikėjai vėl norėtų tapti reguliatoriais, nurodančiais kas turi teisę studijuoti ir kiek tų studentų „reikia“ Lietuvai? Tai seni stereotipai, kurie nieko neverti dabartiniame globaliame pasaulyje. Jeigu bus bandoma riboti patekimą į universitetą ar bus padidinti mokesčiai už mokslą ar dar kaip nors bus bandoma jaunuoliams nurodyti ką jie turi daryti, tai pasekmės bus paprastos. Daugybė Europos ir pasaulio šalių laukia studentų, konkuruoja dėl jų ir pasiruošę suteikti kuo geresnes sąlygas, o juolab, iš Lietuvos, kuri turi labai gerą mokinių paruošimą vidurinėse mokyklose.

Kokybės gerinimui ribų nėra, tačiau tikrai reikia liautis niurzgėti dėl esą blogo vidurinio ir aukštojo lavinimo kokybės. Sėkmingas jaunimo konkuravimas su kitų valstybių bendraamžiais tai daug kartų paneigė.

Lietuva galėtų sekti Vokietijos ir JK patirtimi

Tikroji Lietuvos problema yra ne nekokybiškas mokslas, bet dramatiškai mažėjantis studentų skaičius ir jų sudėtis. Tai yra tikroji priežastis, kodėl būtina kažką daryti su aukštojo mokslo institucijų tinklu. Jeigu 2008 m. studentų I pakopoje buvo per 57 tūkst., tai prieš metus jau tik 33 tūkst. ir toliau mažėja. Dar po penkių metų jų gali likti vos 20 tūkst. Tai lemia Lietuvos demografinės problemos: šeimos susilaukia mažai vaikų arba renkasi emigraciją.

Studentų mažėjimo problemą galima spręsti dviem būdais. Paprasčiausias, bet prasčiausias sprendimas yra uždaryti aukštąsias mokyklas, dėstytojus atleisti, o turtą išparduoti. Tačiau galima elgtis kitaip ir sekti Vakarų Europos universitetus.

Ar Lietuva vienintelė pasaulyje susidūrė su prasta demografine situacija? Rytų Vokietijoje tokios pat problemos, be to, dar prisideda stipri konkurencija vietos vokiečiams rinktis aukštojo mokslo studijas Vakarų Vokietijoje. Taigi Rytų Vokietijos universitetai, siekdami išlikti, kviečia studentus iš užsienio, tą patį daro aukštosios mokyklos Austrijoje, Italijoje. Daugelyje studijų programų Rytų Vokietijoje ne vokiečiai jau sudaro daugiau nei pusę studentų! Sėkmingai baigusiems vėliau siūloma likti ir siekti karjeros Vokietijoje.

Užsienio studentai galėtų būti ir Lietuvos galimybė. Siekiame pritraukti užsienio investicijų, kviečiame turistus, skatiname medicinos turizmą. Įvairiais būdais savo rinkas atveriame pasauliui, o studentų rinkoje nieko nedarome, studentų iš užsienio mums nereikia? Kol kas Lietuvos universitetai rodo labai mažai noro arba nesugeba pritraukti studentų. Pagal užsieniečių studentų skaičių Lietuva velkasi ES šalių gale.

Kai kas gali sakyti, kad studentų iš užsienio lavinimas neš tik nuostolius Lietuvos mokesčių mokėtojams. Pasimokykim iš Jungtinės Karalystės, kuri sėkmingai pritraukia užsienio studentus ir dauguma jų moka pinigus, paėmę paskolas toje pat valstybėje, o po to dar ir neretas lieka, papildydami savo gebėjimais JK kultūros, mokslo, ūkio ir socialinį potencialą. Praeitais metais JK mokėsi net 0,5 mln. studentų iš užsienio, kas penktas! Lietuvoje tokių vos 4 proc. O juk turime ką pasiūlyti ir esame patraukli šalis jaunimui iš Ukrainos, Kazachstano, Uzbekijos, Kinijos, Izraelio, Kaukazo šalių ir t.t.

Taigi jokie mažinimai, jungimai, reorganizavimai ir optimizavimai nepadidins jaunimo skaičiaus Lietuvoje, todėl problemos niekur nedings. Jeigu nebus studentų, tai nereiks už ES lėšas suremontuotų pastatų, nereiks nei dėstytojų, nei rektorių.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
6. Nepasirašysiu
(2017-01-25 15:58:40)
(195.226.162.226) Parašė:

Autorius - Lietuvos išdavikas. "Daugelyje studijų programų Rytų Vokietijoje ne vokiečiai jau sudaro daugiau nei pusę studentų! Sėkmingai baigusiems vėliau siūloma likti ir siekti karjeros Vokietijoje." Pasaulyje nėra gero universiteto, kuriame didelę (ar net žymią) dalį sudarytų imigrantai. Harvardas ir kiti prestižiniai JAV ar Anglijos universitetai - kas kita. Tai imigrantų valstybės, be to, jie atrenka gabiausius (ir galinčius susimokėti) iš viso pasaulio. Prastas universitetas, kurio dauguma studentų - trečio pasaulio vidutinių arba žemų gabumų studentai, greitai taptų prastesniu, nei prasčiausia Lietuvos kolegija. Be to, jis konkuruotų su prastais Vokietijos universitetais, kur mokslas viso pasaulio studentams - beveik arba visai nemokamas. Beliktų Lietuvai pasiūlyti, ko Vokietijoje dar nėra. Košerinio skerdimo bakalauras, galbūt?



5. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS
(2017-01-25 10:32:47)
(77.219.194.162) Parašė:

Sąrašas sąrašinių: IRINA ROZOVA, VANDA KRAVČIONOK, JAROSLAV NARKEVIČ, ZBIGNEV JEDINSKIJ, MICHAL MACKEVIČ, AUŠRINĖ ARMONAITĖ, GINTARAS STEPONAVIČIUS, VIRGILIJUS ALEKNA, SIMONAS GENTVILAS, KĘSTUTIS GLAVECKAS, EUGENIJUS GENTVILAS, VIKTORIJA ČMILYTĖ-NIELSEN, ARŪNAS GELŪNAS, RIMANTĖ ŠALAŠEVIČIŪTĖ, RAMINTA POPOVIENĖ, GEDIMINAS KIRKILAS, ARTŪRAS SKARDŽIUS, IRENA ŠIAULIENĖ, RASA BUDBERGYTĖ, JULIUS SABATAUSKAS, JUOZAS OLEKAS, ALGIRDAS BUTKEVIČIUS, JUOZAS BERNATONIS, ALGIRDAS SYSAS, LINAS ANTANAS LINKEVIČIUS, ALGIMANTAS SALAMAKINAS, EUGENIJUS JOVAIŠA, JONAS JARUTIS, VIKTORAS RINKEVIČIUS, ASTA KUBILIENĖ, JUSTAS DŽIUGELIS, AGNĖ ŠIRINSKIENĖ, EGIDIJUS VAREIKIS, ARŪNAS GUMULIAUSKAS, VIRGINIJA VINGRIENĖ, ANDRIEJUS STANČIKAS, VYTAUTAS BAKAS, DOVILĖ ŠAKALIENĖ, TOMAS TOMILINAS, VIRGILIJUS PODERYS, VIDA AČIENĖ, RŪTA MILIŪTĖ, PETRAS NEVULIS, VYTAUTAS RASTENIS, STASYS JAKELIŪNAS, PETRAS GRAŽULIS, KĘSTUTIS PŪKAS, VYTAUTAS KAMBLEVIČIUS, JUOZAS IMBRASAS, RIMAS ANDRIKIS, RIMANTAS JONAS DAGYS, KAZYS STARKEVIČIUS, TADAS LANGAITIS, RADVILĖ MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ, ARVYDAS ANUŠAUSKAS, RASA JUKNEVIČIENĖ, STASYS ŠEDBARAS, JURGIS RAZMA, VYTAUTAS JUOZAPAITIS, ANDRIUS KUBILIUS, EMANUELIS ZINGERIS, IRENA DEGUTIENĖ, GINTARĖ SKAISTĖ, AGNĖ BILOTAITĖ, MANTAS ADOMĖNAS, KĘSTUTIS MASIULIS, AUDRONIUS AŽUBALIS, SERGEJUS JOVAIŠA, LAURYNAS KASČIŪNAS, ROKAS ŽILINSKAS.



4. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS
(2017-01-25 08:55:00)
(77.219.194.162) Parašė:

K. Masiulis - sąrašinis. Negaiškim laiko su tokiais.



3. Darijus
(2017-01-25 01:22:51)
(212.233.63.220) Parašė:

O kam mulkiams išsilavinimas?



2. dr. Jonas Ramanauskas [email protected]
(2017-01-25 00:22:39)
(98.212.66.159) Parašė:

Norisi pakalbėti apie universitetu sujungimus. Taigi gyvename šalyje, kur korupcija klęsti. Ką reiškia korupcija? Na kiekvienas savaip sugalvos, o ir tų apibrėžimų begalės. Tai pagal mane korupcija ir vogimas yra visiškai tas pats, sinonimai. Tai ką tada reiškia universitetų sujungimas? Gali reikšti tik vieną dalyką, kaip pavogti daug milijonų. Spaudoje skaičiau, kad sujungiant universitetus buvo į tą procesą "įdėta" 170 milijonų. Ar galima įsivaizduoti kiek buvo pavogta? Tai ir dabar, niekada negana, reikia vėl jungti universitetus, kad galima būtų daug daug pavogti. Europos sąjungai parodyti, kad vyksta reformos, išleisti pinigus joms ir gerai pasivogti. Tai va iš kur ta energija sujungti tuos universitetus. Sujungti du universitetus, prijungti dar vieną, prijungti dar vieną ir kiekvieną sykį vis vogti ir vogti. O žinote kas darosi sujungus universitetus? Jie pasidaro vis didesni ir didesni ir didesni tada vėl reikia reformuoti, nes per dideli universitetai yra per daug gremėzdiški, pasunkėja valdymas, nėra konkurencijos, todėl vėl reikia reformų, kad tuos universitetus suskaidyti ir tam vėl reikia lėšų ir vėl atsiranda galimybės daug pavogti. Tai tikrai negalvokite, kad valdžia vykdydama tas reformas siekia tik vieno tikslo - pasivogti. O taip, yra ir daugiau tikslų. Visą laiką, jau ketvirtį amžiaus, vykdant reformas akademinė bendruomenė visą laiką yra nestabilumo būsenoje ir tokioje būsenoje rezultatus pasiekti yra labai komplikuota, nes reikia dviem rankomis laikytis įsikibus į kėdę, dažnai beviltiškai. Būsi vis tiek sutraiškytas. Taigi sujungus universitetus atsipalaiduoja daug dėstytojų, išnykta konkurencija ir kartu kokybė ir tada dar labiau padidėja emigracija, nes nėra kur dėtis. Tai emigracijos padidėjimas, apart pavogimo, yra dar vienas universitetų sujungimo uždavinys. Taigi jau galime padaryti kai kurias išvadas: Pirma: universitetų sujungimas užtikrina galimybę kai kam pasivogti biudžeto ir ES pinigėlių. Antra: universitetų sujungimas užtikrina akademinės bendruomenės nestabilumą ir rezultatų ir kokybės sumažėjimą. Trečia: universitetų sujungimas atlaisvinant, sumažinant akademinės bendruomenės skaičių užtikrina emigracijos padidėjimą ir protų nutekėjimą. Ir ko gero ketvirta išvada: universitetų sujungimas atveria kelius tolimesnėms reformoms juos skaidant ir skaidymui skirtas lėšas vėl išvagiant. Taigi aiškiai matosi universitetinių reformų uždaviniai. Taigi universitetinių reformų nesustabdysime, nes per daug turime norinčių pasivogti. Gal juokauju? Na tai kai statėmė atominę elektrinę, tai vienu ypu buvo pavogta 685 milijonai litų išmokant kompensaciją tiems, kurie nė nesiruošė jos statyti. Tai gal čia toks požiūris niekuo nepagrįstas? Gal nieko neteko girdėti apie aukščiausiąjį valdymo prioritetą: daug pasivogti? Tai korumpuotos visuomenės funkcionavimo variklis.



1. yra kaip yra
(2017-01-24 22:08:31)
(78.62.175.113) Parašė:

Lietuvos bakalaurai ir magistartai Anglijoje pakuotojais dirba šalia anglų baigiusių kelias klases.Tai kam gaminti tokių studentų?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras