Prieš porą savaičių rašėme, kad užsienio reikalų ministras socialdemokratas Linas Linkevičius pažadėjo stengtis, kiek sugebės, ir dar kartą paprašyti savo darbuotojų, kad pagaliau pateiktų pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai skirto santūraus 214 milijonų litų biudžeto detalią sąmatą, kurios ekspertai.eu prašo jau kelis mėnesius.
Deja, nepaisant šio įkvepiančio pažado, L. Linkevičiaus vadovaujami klerkai ir toliau apsimetinėja neįgaliais, ciniškai slėpdami nuo visuomenės konkrečią informaciją, kam naudojami mokesčių mokėtojų pinigai.
Nors sąvoką “detali sąmata” pakartotiniame paklausime ne tik išryškinome riebiu šriftu, bet ir pabraukėme, Rasa Jakilaitienė - L. Linkevičiaus patarėja visuomenės informavimo klausimais ir Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai atstovė spaudai - ir vėl sugebėjo “nepastebėti”, kad prašome ne beletristikos, o konkrečios ir preciziškai pateiktos finansinės informacijos.
Šįkart vietoj detalių sąmatų (ar finansinių ataskaitų), kurių prašėme, R. Jakilaitienė atsiuntė tokias nuotrupas:
Pirmininkavimo ES Tarybai 2013 m. Tarpinstitucinio veiklos plano ataskaitos, taip pat ir finansinės, teikiamos Seimo Europos reikalų komitetui kas ketvirtį. I-ojo 2013 m. ketvirčio Tarpinstitucinio veiklos plano ataskaita Seimui bus teikiama gegužės pradžioje.* Taigi tuomet ir galėsite susipažinti su detalia ataskaita.
*remiantis Strateginio planavimo metodika, Tarpinstituciniame veiklos plane dalyvaujančios institucijos Tarpinstitucinio veiklos plano ketvirčio ataskaitą teikia per 25 kalendorines dienas, apytiksliai dar per dvi savaites parengiama apibendrinta ataskaita, ji teikiama svarstyti Vyriausybės Europos Sąjungos komisijai, pastarajai pritarus, ataskaita teikiama Seimo Europos reikalų komitetui.
Komandiruotės:
2013 m. sausį-vasarį suorganizuota 151 komandiruotė į Briuselį, Dubliną (formalūs ir neformalūs ES Tarybos darbo grupių susitikimai, formalios ir neformalios Ministrų Tarybos, kitų Europos Sąjungos institucijų susitikimai) - 347 tūkst. Lt;
2013 m. sausį-vasarį vykusios komandiruotės į tarptautinių organizacijų susitikimus: 27 komandiruotės (konsultacijos Rytų Partnerystės ir pasirengimo ES ir Rytų partnerystės šalių vadovų susitikimui Vilniuje, Jungtinių Tautų susitikimai, konsultacijos ES plėtros klausimais, kitų tarptautinių organizacijų susitikimai) - 86,4 tūkst. Lt.
2012 m. URM darbuotojai (iš pirmininkavimo programos) vyko į 181 komandiruotę, kurių išlaidos sudarė 527,8 tūkst. lt. Tame skaičiuje nakvynės išlaidos sudarė – 157,2 tūkst. Lt., o bilietai – 283,5 tūkst. Lt, likusi dalis komandiruotpinigiai, transporto išlaidos.
Užsienio reikalų ministerijos darbuotojai į komandiruotes leidžiami, vadovaujantis teisės aktais: komandiruotės išlaidas sudaro kelionės, nakvynės išlaidos, dienpinigiai, kitos išlaidos. Dienpinigių norma ir maksimali gyvenamojo ploto nuomos norma numatyta Finansų ministro 1996 m. lapkričio 21 d. įsakyme "Dėl dienpinigių ir gyvenamojo ploto nuomos normų vykstantiems į užsienio komandiruotes" (2012 m. kovo 1 d. redakcija). Beveik visų komandiruočių į Briuselį (ES Tarybos darbo grupes ir Europos Komisijos komitetus) skrydžių išlaidas finansuoja ES institucijos.
Pabandykime įsivaizduoti, kas būtų, jei kokios nors privačios bendrovės buhalteris išdrįstų pateikti tokį atsakymą įmonės savininkui, paprašiusiam dokumentų apie jo pinigų panaudojimą. "Informacija" R. Jakilaitienės stiliumi atrodytų taip:
„Už Jūsų pinigus nežinomi asmenys išvyko į 181 komandiruotę nežinoma kryptimi. Tuo tikslu jie keliavo nežinomomis transporto priemonėmis, kurių bilietai kainavo nežinia kiek (žinoma tik bendra suma), nakvojo nežinomuose viešbučiuose, kurie kainavo nežinia kiek (žinoma tik bendra suma), o likusią dalį, t. y. nežinia kiek, panaudojo kaip komandiruotpinigius ir nežinia kokias transporto išlaidas.“
Apie tokį "atsakymą" pateikusio buhalterio likimą jautrių nervų skaitytojams siūlome negalvoti.
Vis dėlto išradingiausiai L. Linkevičiaus patarėja atsakė į klausimą, kiek kainuos „Litexpo“ patalpų nuoma (apie ją, kaip ir apie daugelį kitų dalykų, Užsienio reikalų ministerijos parengtoje 2012 metų nuveiktų darbų ir įsisavintų lėšų ataskaitoje rašoma abstrakčiai, nenurodant sutarčių vertės - žr. 18 psl.).
"Pagal sutartį su „Litexpo“ atskleisti patalpų nuomos kainą galime tik gavę kitos šalies rašytinį sutikimą", - rašo R. Jakilaitienė.
Ta proga ekspertai.eu siunčia L. Linkevičiui dar vieną laišką:
Pone ministre, dėkojame Jums už pažadą stengtis, kiek sugebate, tačiau prašytume susiimti ir dar pasistengti, nes kol kas Jūs ir Jūsų patarėja sugebate tikrai per mažai. Mes neprašėme paaiškinimo, kokių Jums reikia sutikimų, kad atsakytumėte, kiek kainuos "Litexpo" patalpų nuoma. Jeigu Jums reikia kokių nors sutikimų - gaukite juos, o mums pateikite konkrečią sumą, kiek bus sumokėta už patalpų nuomą. Taip pat pateikite detalias viso 214 milijonų litų biudžeto sąmatas (ar finansines ataskaitas). Blogiausiu atveju - nurodykite priežastis, kurios trukdo Jums tai padaryti. Pavyzdžiui - jokių sąmatų nėra, o sumos yra tiesiog "nurašytos" nuo lubų. Nepaisydami visų nesusipratimų tikime, kad Jūsų pastangas galiausiai vainikuos sėkmė, nes mokesčių mokėtojai, susimetę tuos porą šimtų milijonų, turi neginčijamą teisę žinoti apie savo pinigų panaudojimą cento tikslumu.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]