Tik kokybiškos informacijos portalas 15min.lt išskleidė didžiulę „paklodę“ apie tai, kaip „WikiLeaks“, Edvardas Snoudenas (Edward Snowden) ir kiti paslapčių viešintojai neva tarnauja Kremliui. Tačiau nebijokime tokių paklodžių: jos rodo du dalykus – pavydą ir istorijos neišmanymą.
Pavydą, nes Kremlius „WikiLeaks“ įkūrėją Džulianą Asanžą (Julian Assange) yra nominavęs Nobelio taikos premijai, o 2013 m. Rusija priglaudė E. Snoudeną.
15min.lt valdo „Eesti Meedia“. Šios kompanijos 92,5 proc. priklauso norvegų koncernui „Schibsted“. „Eesti Meedia“ veikia trijose šalyse, trylikoje miestų: Taline, Tartu, Pernu, Viljandyje, Rakverėje, Paidėje, Valgoje, Rygoje, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.
„Schibsted“ leidžia laikraščius, turi naujienų portalus Norvegijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Argentinoje ir daugybėje kitų pasaulio šalių. Tai didžiausia Norvegijos žiniasklaidos korporacija, kurios akcijos priklauso JAV ir Europos bankams: 2014 m. gruodžio duomenimis, akcininkai yra: J. P. Morgan (7,86%), Northern Trust (4,19%), The Bank of New York Mellon (2,47%), Clearstream (1,98%), Morgan Stanley (1,83%), UBS (1,75%), Goldman Sachs (1,72%), State Street Bank and Trust Company (1,07%), Credit Suisse (1,05%), Skandinaviska Enskilda Banken (1,03%), o 32,96% akcijų kontroliuoja neįvardyti savininkai.
„Eesti Meedia Grupp“ Lietuvoje valdo UAB „15min“, naujienų agentūrą BNS, UAB „Plius“, UAB „Diginet“.
15min.lt konkurentai delfi.lt priklauso kitai estų kompanijai „Ekspress Group“. Ji leidžia laikraščius Ukrainoje, Baltijos šalyse, Vokietijoje („Jewelry“). Pagrindinis kompanijos akcininkas – Hansas H. Luikas (Hans H. Luik).
Trečias pagal skaitomumą portalas lrytas.lt priklauso Lietuvoje, Estijoje ir Latvijoje veikiančiai tarptautinei UAB „Fragrances International“, prekiaujančiai parfumerijos gaminiais.
Ideologiškai visi trys nepriklausomi ir labiausiai skaitomi Lietuvos žiniasklaidos portalai yra vienodi: juose randama informacija niekada nebus kritiška ES, JAV, NATO ir Ukrainos atžvilgiu, tačiau apie Rusiją visuomet sužinosime ką nors blogo.
Į 15min.lt straipsnio „Ar „WikiLeaks“ – priedanga Rusijos žvalgybai?“ klausimą atsakyti geriausiai gali jo užsakovai, t. y. 15min.lt savininkai – JAV ir Europos bankininkai bei neįvardyti savininkai. Ar verta net pradėti skaityti straipsnį, kai žinai, kad jį parašė „neįvardytų savininkų“ ir bankininkų žiniasklaidos organas? Nebent neturite kas veikti.
Minėtame 15min.lt straipsnyje minimas leidinys „The Intercept“ yra aukščiausio tiriamosios žurnalistikos pilotažo. Jame dirba geriausi žurnalistai, kurių tyrimai skamba dar garsiau nei E. Snoudeno prieš trejus metus paviešinta informacija. Pats E. Snoudenas šiuo metu yra „Freedom of the Press Foundation“ direktorius. Ši organizacija apima „WikiLeaks“ ir daugybę panašių pogrindinių informacijos viešinimo organizacijų. Ar jos dirba Kremliui?
Atsakysiu klausimais į klausimą: o ar dešimtys informacijos apie korupciją, kitas negeroves viešintojų, žinomų jau 500 metų (pirmasis žinomas whistleblower buvo apie vergiją rašęs Bartolomėjus de las Kasas, Bartolomé de las Casas, 1484–1566, ispanų dominikonų vyskupas, kurį sukrėtė konkistadorų atliekamas čiabuvių genocidas ir kankinimai) nusikalto tuo, kad pasakė tiesą?
„Pentagon Papers“ viešintojas 85 metų Danielis Elsbergas (Daniel Ellsberg), 1971 m. dėl paviešintų dokumentų apie karą Vietname apkaltintas šnipinėjimu ir sąmokslu ir nuteistas 115 metų nelaisvės, 1973 m. buvo išteisintas. 2010 m. D. Elsbergas sakė: „Kiekviena ataka prieš „WikiLeaks“ ir Dž. Asanžą yra ataka prieš mane ir „Pentagon Papers.“
Priminsiu, kad 1971-aisiais „Pentagon Papers“ atskleidė JAV planą CŽV pagalba užgrobti valdžią Azijoje sukėlus karą Vietname. Nieko neprimena?
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]