Katalonijoje baigėsi vietos valdžios rinkimai. Juos užtikrintai laimėjo už Katalonijos nepriklausomybę pasisakančios partijos, tačiau didžiausio referendumo dėl atsiskyrimo nuo Ispanijos iniciatoriaus Arturo Maso partija gavo mažiau vietų parlamente nei turėjo iki šiol. Tad kol kad neaišku, ar bus imtasi veiksmų perbraižyti Ispanijos žemėlapį.
Keturios nacionalistinės Katalonijos partijos švenčia pergalę. 135 vietų parlamente jos surinko daugumą, tačiau rinkėjai nubaudė regiono lyderį Arturą Masą, priversdami jį dalytis valdžia. Jo partijai, iki rinkimų turėjusiai 62 vietas parlamente, dabar teks tenkintis 50.
Kol kas neaišku, ar A. Masas ryšis imtis drastiškų veiksmų ir surengs referendumą dėl atsiskyrimo nuo Ispanijos, kaip buvo žadėjęs. Kitos trys nacionalistinės partijos, nors ir pasisako už referendumą, tačiau sutinka ne su visais regiono prezidento politiniais tikslais, pats A. Masas savo tikslų neatsižada. „Rinkimų rezultatai – katalonų sprendimas, ir mes jį gerbiame. Tai reiškia, kad toliau būsime regiono lyderiais, tačiau valdžia turėsime dalintis. O tie, kurie mano, kad Katalonijos sumanymas atsiskirti žlugo, turėtų sunerimti. Reikia tik paskaičiuoti. Aiškiai esame pagrindinė jėga valdžioje ir turime teisę priimti sprendimus“, - sakė A. Masas.
Socialistai, pagrindinė opozicijos partija šalyje, rinkimuose su 20 vietų liko treti. Devyniolika vietų regiono parlamente užsitikrino Ispanijos premjero Mariano Rajoy‘aus „Liaudies partija“. Pastaroji įtūžusi dėl A. Maso pastangų užsitikrinti didesnę autonomiją, kai Ispanija stengiasi išvengti būtinybės prašyti finansinės pagalbos iš Europos Sąjungos. Todėl premjero partijos atstovai, sužinoję rezultatus, taip pat turėjo dėl ko džiaugtis. „Šiandien Katalonija pademonstravo, kad mąsto racionaliai ir yra atsakinga. Separatistinėms partijoms reikėjo dar didesnės daugumos, tačiau jos ji negavo“, - džiaugėsi „Liaudies partijos" narė Alicia Sanchez Camacho.
Ministro Pirmininko teigimu, referendumas dėl Katalonijos suverenumo kirstųsi su šalies konstitucija ir pakenktų visiems recesijos prislėgtiems ispanams.
7,5 milijono gyventojų turinti Katalonija sukuria daugiau kaip penktadalį Ispanijos bendrojo vidaus produkto, tačiau turi ir milijardinių skolų. A. Masas ir dauguma katalonų kaltina Madridą, kad iš jų regiono surenkama daugiau mokesčių negu vėliau grąžinama, o tas skirtumas yra 16 milijardų eurų. Madridas tokius skaičius ginčija.
Apklausų duomenimis, jei referendumas dėl Katalonijos nepriklausomybės būtų surengtas dabar, už atsiskyrimą balsuotų 46 procentai regiono gyventojų.
"Lietuvos ryto tv" inf.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]