Ekspertai.eu kreipėsi į Seimo narį Povilą Urbšį.
„Esate vienas iniciatyvinės grupės „Talka už Lietuvos valstybinę kalbą“ narių. Rugsėjo 22 d. Seime vykusioje spaudos konferencijoje „Baltų vienybė išsaugant valstybinę kalbą“ sakėte: „Istorija byloja, kad ne kartą buvome praradę valstybinę kalbą, bet tapatybės išsaugojimas, lietuvių kalbos puoselėjimas leido atkurti valstybę ir tai turime vertinti.“
Iš tiesų, valstybinės kalbos statusas yra įteisintas Konstitucijoje, ir kol Konstitucija nepakeista, lietuvių kalba yra vienintelė oficiali sakytinė ir rašytinė Lietuvos Respublikos kalba. Tad neturėtų kilti kokių nors abejonių dėl kalbos vartojimo oficialiuose dokumentuose.
Konferencijoje teigėte, kad yra kažin kokia problema dėl vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose, kurią neteisingai siūlo spręsti Irena Šiaulienė ir Gediminas Kirkilas. Negalėdami atsispirti šiam neteisingam siūlymui, LR Seimo nariai ir piliečiai susitelkė ir pasiūlė kitą – kompromisinį variantą, kaip spręsti vardų ir pavardžių rašybą.
Prašome atsakyti į klausimus:
• Kodėl apskritai reikia įstatymo dėl vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose, kurie yra valstybės nuosavybė, o valstybinės kalbos statusas įtvirtintas Konstitucijoje?
• Kodėl iniciatyvinė grupė „Talka už Lietuvos valstybinę kalbą“ nori įteisinti alternatyvų įstatymą dėl vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose?
• Kodėl visų lotyniško pagrindo rašmenų įteisinimas pagal alternatyvų įstatymą yra geriau už I. Šiaulienės ir G. Kirkilo siūlomą įstatymo variantą, kuriuo būtų įteisintos tik w, q ir x raidės?
• Pasak konferencijoje dalyvavusio akademiko E. Jovaišos, „bėgant laikui, būsime priversti įvesti eilę kitų naujų simbolių. Kalbos požiūriu tai reiškia – pakeisti gramatiką, pakeisti abėcėlę, pakeisti kalbos logiką ir t. t. Susidursime su problema – valstybinės kalbos permokymu. Ar suvokiame, ką tai reiškia valstybės mastu? Ar Lietuvos visuomenė gali ramiai žiūrėti į tai, kas norima padaryti?“ Taip jis tvirtino aptardamas I. Šiaulienės ir G. Kirkilo siūlomą įstatymo variantą. Kodėl alternatyvus įstatymas, kuriuo bus įteisinta bet kokia vardų ir pavardžių transkripcija pagal piliečių asmeninį pageidavimą, nepakeis lietuvių kalbos statuso? Ar leidimas rašyti antrame paso puslapyje taip, kaip įsigeis pilietis, nepakeis gramatikos, abėcėlės, kalbos logikos?
• Kuo leidimo rašyti lotyniško pagrindo rašmenimis pirmame paso puslapyje įteisinimas skiriasi nuo įteisinimo rašyti antrame paso puslapyje?“
Naujausi
Blinkevičiūtė, Skvernelis ir Žemaitaitis tvirtai įsipareigojo Ukrainos pergalei ir atstatymui
19 Visas koalicinės sutarties tekstas
Naujausi komentarai
Tendencija
IP 83.176.176.165 | 21:10:16
Dabar už baubsmę trems ne Sibiran, o sunkiųjų darbų į Ukrainos atstatymą....
sapožnik
IP 2a0b:f4c2:3::83 | 20:48:15
taip jau ir kėsinosi nužudyti, aha ... gal žmogus tik norėjo apmyžti prezidentą ... kaip ir visą lietuva tą patį nori padaryti......
Xxxx
IP 2a00:1eb8:c297:d922:30e0:6fb7:a136:2ca1 | 20:38:16
NIEKADA NEUŽMIRŠK: sutikęs Nausėdą - DUOK Į SNUKĮ....