Beveik prieš metus buvo kilęs nedidelis skandalas dėl vieno garsaus Lietuvos istoriko įdirbio naujųjų technologijų srityje. Apie internetinį projektą "Virtualus istorinis Vilnius" (Viv.lt) plačiai skelbė žiniasklaida, nušviesdama kaip netikėtai išsilydė, o vėliau atsilydė Vilniaus vizitinė kortelė, už kurią mokesčių mokėtojai sumokėjo 631 tūkstantį litų.
Projektą įgyvendino VšĮ "Istorinės atminties akademija" vadovaujama profesoriaus Alfredo Bumblausko.
Tačiau šį kartą ne apie istoriką ir nacionalinę programą "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" (VEKS), kurios labai svarbia dalimi buvo projektas Viv.lt, o apie vienos Generalinės prokuratūros pareigūnės ir už jos stovinčių viršininkų darbo metodus.
Kiek įmanoma sutrumpintai skelbiame nedidelį epizodą iš EKSPERTAI.EU ir rezonansinių bylų prokurorės Sigutės Malinauskienės susirašinėjimo dėl šio VEKS projekto (nesutrumpintą piliečių ir teisėsaugininkų susirašinėjimą galima atsisiųsti iš ČIA).
2010 m. kovo 8 d. EKSPERTAI.EU, žinodami apie galimą nusikaltimą ir siekdami išvengti baudžiamosios atsakomybės, kai žinant apie tokį nusikaltimą nepranešama teisėsaugai, kreipėsi į Generalinę prokuratūrą informuodami apie galimą stambaus masto valstybės biudžeto pinigų pasisavinimą per internetinį projektą Viv.lt.
2010 m. kovo 9 d. Generalinė prokuratūra padėkojo už pilietinę poziciją ir priminė, kad Prokuratūra yra valstybės institucija, atliekanti Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, Prokuratūros įstatyme ar kituose įstatymuose nustatytas funkcijas.
2010 m. balandžio 9 d. EKSPERTAI.EU paklausė, ar pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl projekto "Virtualus istorinis Vilnius" (Viv.lt), ar dar sprendimas nepriimtas, ar priimtas sprendimas iš viso nepradėti tokio ikiteisminio tyrimo.
2010 m. balandžio 14 d. Generalinė prokuratūra informavo, kad joks prašymas dėl projekto „Virtualus istorinis Vilnius“ (Viv.lt) Generalinėje prokuratūroje nebuvo gautas, todėl ikiteisminis tyrimas dėl šio projekto nepradėtas.
2010 m. balandžio 27 d. EKSPERTAI.EU kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą dėl VšĮ "Istorinės atminties akademija" galimai nusikalstamos veikos. "Vien internetinių svetainių, kurių iš jų pusė neveikia (tame tarpe ir Viv.lt), šį viešoji įstaiga prikūrė negu už milijoną litų, o tai reiškia stambiu mastu pasisavino valstybės lėšas neteisėtai", - buvo sakoma piliečių kreipimesi į teisėsaugininkus.
2010 m. gegužės 4 d. Generalinė prokuratūra atsiuntė raštą, kuriame nurodė, kad 2010 m. balandžio 14 d. pateikta prokuratūros informacija galėjo piliečius suklaidinti, todėl ją patikslina. "Norime atkreipti dėmesį, jog Jūsų minimas projektas "Virtualus istorinis Vilnius" (Viv.lt) taip pat yra tiriamas, tik tiriamas ta apimtimi, kuri liečia VšĮ VEKS", - informavo Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokurorė Sigutė Malinauskienė.
2010 m. gruodžio 6 d. Prabėgus septyniems mėnesiams EKSPERTAI.EU vėl kreipėsi į Generalinę prokuratūrą: "Baigiasi jau 30 mėnuo, kai Prokuratūra įtemptai vykdo ikiteisminį tyrimą dėl dviejų VšĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinės 2009" (VEKS) per 716 tūkstančių litų kainavusių interneto svetainių: Lietuva.gyvai.eu ir Culturelive.lt (pastaroji svetainė kaip matote jau iš viso neegzistuoja). Žinia, VEKS programoje įvairiausių internetinių svetainių buvo prikurta kur kas daugiau. Esate informavusi, kad tiriate ir dar vieną tinklapį finansuotą per VEKS programą, t.y. interneto svetainę Viv.lt. 1. Paskelbkite prašau pavardes web konsultantų, kurie darbuojasi prie svetainės Viv.lt ekspertizės. 2. Ar web konsultantai jau pateikė savo išvadas dėl tinklapio Viv.lt? 3. Išvardinkite prašau, dėl kokių dar (be jau minėtų Lietuva.gyvai.eu, Culturelive.lt ir Viv.lt) per VEKS programą sukurtų internetinių svetainių Prokuratūra vykdo ikiteisminius tyrimus."
2010 m. gruodžio 7 d. Prokuratūra atsiuntė atsakymą kuris galutinai piliečius išmušė iš vėžių. "Pranešame, kad Generalinė prokuratūra išnagrinėjo Jūsų 2010-12-06 elektroninį prašymą dėl interneto svetainės Viv.lt kūrimo ir finansavimo.
Informuojame, kad Jūsų prašyme nurodyta svetainė Viv.lt nebuvo finasuota per VŠĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" programą", - sakoma prokuratūros pranešime, kurį pasirašė prokurorė S. Malinauskienė.
EKSPERTAI.EU komentaras
Taigi, 2010 m. gruodžio 7 d. Generalinės prokuratūros prokurorė Sigutė Malinauskienė informavo, kad "svetainė Viv.lt nebuvo finansuota per VšĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" programą".
Pirma. Nebuvo jokios VšĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" programos. Buvo 2008 m. vasario 6 d. Vyriausybės nutarimu Nr. 150 patvirtinta nacionalinė programa "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009". Šią programą įgyvendino Kultūros ministerija, Vilniaus savivaldybė, Vilniaus dailės akademija ir kitos organizacijos. Viena iš šios programos įgyvendintojų taip pat buvo ir VšĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009". Tačiau jokios atskiros VšĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" programos nebuvo.
Antra. Prokurorės S. Malinauskienės teiginys, kad garsioji internetinė svetainė Viv.lt nebuvo finansuojama per VšĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" yra netiesa, o kitaip tariant melas. Pagal 2007 m. spalio 12 d. sutartį T/07/92 "Dėl tarptautinio kultūrinio bendradarbiavimo projektų dalinio finansavimo" tarp VšĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" ir Kultūros ministerijos, projekto Viv.lt vien parengiamiesiems darbams buvo skirta 70 tūkst. litų.
Lygiai toks pat melas buvo ir 2010 m. gegužės 4 d. prokuratūros informacija, kad projektas Viv.lt yra tiriamas Generalinėje prokuratūroje, kai iš tiesų joks ikiteisminis tyrimas net nebuvo pradėtas. Kaip matome, prokurorė S. Malinauskienė, kelis metus iš eilės "tyrusi" visą VEKS programą ne tik kad "nežinojo" elementarių dalykų bet ir sąmoningai skleidė melagingą informaciją. Standartiškai žiūrint į susidariusią situaciją, šiuo atveju reikėtų kreiptis į tą pačią prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl prokurorės S. Malinauskienės veiksmų.
Tačiau žinant, kad toks kreipimasis į prokuratūra, kaip įprasta, neturės jokios naudos, EKSPERTAI.EU kreipiasi į Seimo Antikorupcinės Komisijos, Audito Komiteto, Teisės ir Teisėtvarkos Komiteto, Vyriausybės Antikorupcinės darbo grupės vadovus informuodami apie šį, vieną iš daugelio, teisėsaugininkų darbo epizodų. Aukštų valstybės asmenų prašome paprasto patarimo - ką daryti, į kur kreiptis ar kokių veiksmų imtis piliečiams, kai prokuratūra atvirai meluoja, metų metais vilkina ikiteisminius tyrimus, ar tiesiog jų nepradeda turėdama akivaizdžius nusikalstamos veikos faktus?
{youtube width="560" height="385"}B-uXi0sva44{/youtube}
Naujausi
Naujausi komentarai
Pastabus
IP 79.139.244.195 | 17:56:12
Ukrainiečiai Lietuvoje irgi norės turėti savo prezidentą, savo Radą, savo pasus ir t.t. Ir dalį Lietuvos teritorijos, kur galės laisvai savo kalba kalbėti. O tadžikai! Kodėl tie žmonės turi būti nuskriausti?! O Ganos gyventojai?! Jiems irgi sąlygų reikia.Kodėl jų Nidoje neįkūrus - smėlis ir saulė! S...
S
IP 212.129.77.110 | 17:55:04
Organizacija- gali buti sveikatos organizacija? Cia kur covidus organizuoja?...