KLAUSIMŲ CIKLAS VALDŽIOS INSTITUCIJOMS "KODĖL LIETUVOS TŪKSTANTMEČIO PROGRAMA NETAPO NACIONALINE?"
1 dalis, 2 dalis, 3 dalis, 4 dalis, 5 dalis, 6 dalis, G.Ilgūnui
Dėmesio: čia galite pamatyti 2008 vasario 6 d. Vyriausybės nutarimo Nr.150 IV dalies ištrauka.
(Klausimų ciklas "Kodėl Lietuvos tūkstantmečio programa netapo nacionaline?", 5 dalis)
Vieši klausimai LR Ministrui pirmininkui, nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) ir Lietuvos tūkstantmečio programos (Tūkstantmečio) stebėsenos komisijos pirmininkui p. Andriui Kubiliui,
VšĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" steigėjams LR kultūros ministrui Remigijui Vilkaičiui ir Vilniaus miesto savivaldybės merui Viliui Navickui, LR finansų ministrui Algirdui Šemetai
Lietuvos vardo Tūkstantmečio minėjimas - didelė šventė ir miesto, ir kaimo žmogui. Ne kartą iš aukštų politikų lūpų skambėjo žodžiai, jog tokios šventės kaip tūkstantmečio minėjimai būna tik vieną kartą per tūkstantį metų. Tokioms mintims pritaria didžioji dauguma šalies gyventojų bei kraštą lankantys svečiai.
Tačiau visiškai netikėtai 2009 m. kovo 23 d. nacionalinis transliuotojas Lietuvos radijas ir televizija (LRT) pranešė, jog Tūkstantmečio renginiams nebus paruošta nė viena vieša Vilniaus erdvė. Tokia žinia stipriai suneramino visą šalies visuomenę bei emigrantus.
Vien Tūkstantmečio programos vienai iš dalių, legendinei miesto šventės programai VEKS, iš valstybės biudžeto Vilniaus miesto infrastruktūrai skirta gerokai daugiau negu 200 milijonų litų (tikslios sumos, skirtos VEKS programos infrastruktūriniams reikalams, kol kas niekas nežino).
VEKS programoje 2008 m. vasario 6 d. Vyriausybės nutarimu Nr. 150 didesnę infrastruktūrinių objektų ir erdvių dalį buvo numatyta sutvarkyti dar 2008 metais, tam ir buvo skirtas ne vienas milijonas.
VEKS programoje yra aiškus punktas (4.3. organizuoti ir įgyvendinti projektus „Žaliasis Vilnius“, skirtus šios Programos specialiesiems renginiams, formuojantiems visuomenėje naujų tęstinių kultūros renginių tradicijas, taip pat renginiams šiltuoju metų laikotarpiu vykdyti), kur viskas numatyta ir tiksliai suplanuota, kad dainų šventei viskas būtų sutvarkyta.
VEKS programoje yra ir punktas (4.4. organizuoti ir įgyvendinti projektus „Mobilusis Vilnius“, siekiant pritaikyti kultūros objektus neįgaliesiems Vilniaus senamiesčio ir centro gatvėse, teatruose, muziejuose, parodų rūmuose), kur jau praeitais metais visi numatyti objektai turėjo būti pritaikyti neįgaliųjų apsilankymui.
Vilnius - ketvirtasis iš Rytų Europos miestų (ir antrasis iš Rytų Europos sostinių), gavusių tarp valdininkų prestižiniu laikomą Europos kultūros sostinės statusą. Šį statusą 2005 m. suteikė Europos Taryba. Europos kultūros sostine Vilnius 2009-aisiais tapo kartu su Austrijos miestu Lincu.
Pagarbiai,
"ekspertai.
KLAUSIMAI:
1. Ar visuomeninis transliuotojas, būdamas nacionalinės VEKS programos partneris, skelbė tiesą, jog Tūkstantmečio renginiams nė viena vieša Vilniaus miesto erdvė nebus sutvarkyta (nes pagal 2008 m. vasario 6 d. Vyriausybės nutarimą Nr. 150 ji didesne dalimi jau turėjo būti sutvarkyta)?
____________________________________________________
2. Ar Tūkstantmečio renginiams skirtų viešų erdvių nesutvarkymas (taip kaip buvo numatyta 2008 m. vasario 6 d. Vyriausybės nutarime Nr. 150) reiškia, jog VEKS programoje tam numatyti pinigai buvo suvartoti ne pagal paskirtį, pvz. kokiems nors užsienio estrados atlikėjų koncertams (jei taip, prašome detalizuoti)?
____________________________________________________
3. Ar pagal 2008 m. vasario 6 d. Vyriausybės nutarimo Nr. 150 punktą 4.4. neįgaliesiems jau pritaikytos apsilankymui vietos minimos šiame vyriausybės nutarime (detalizuokite)?
____________________________________________________
4. Jei vis tik paaiškėtų, jog 2009 m. kovo 23 d. nacionalinio transliuotojo (LRT) skelbiama informacija apie tai, jog Tūkstantmečio renginiams nei viena vieša Vilniaus erdvė tikrai nebus sutvarkyta, norime, kad konkrečiai įvardintumėte visas pavardes tų asmenų, kurių dėka 2008 m. vasario 6 d. Vyriausybės nutarimas Nr. 150 buvo visiškai neįgyvendintas.
____________________________________________________
P.S.
LRT reportaže sakoma, nesutvarkyta liks ne tik Vingio parko estrada ir jos prieigos, bet ir kitos tradicinės Dainų šventės vietos: Sereikiškių ir Kalnų parkai.
Iš 2008 m. vasario 6 d. Vyriausybės nutarimo Nr. 150:
IV uždavinys – skatinti kultūros infrastruktūros objektų plėtrą: juos renovuoti, pritaikyti neįgaliųjų poreikiams, skatinti naują statybą, plėsti ir rekonstruoti Vilniaus miesto susisiekimo ir informacijos infrastruktūrą:
4.3. organizuoti ir įgyvendinti projektus „Žaliasis Vilnius“, skirtus šios Programos specialiesiems renginiams, formuojantiems visuomenėje naujų tęstinių kultūros renginių tradicijas, taip pat renginiams šiltuoju metų laikotarpiu vykdyti:
4.3.1. organizuoti ir įgyvendinti Vingio parko prieigų sutvarkymą, pėsčiųjų ir dviračių takų remontą
4.3.2. organizuoti ir įgyvendinti Vingio parko estrados stogo remontą
4.3.3. organizuoti ir įgyvendinti Sereikiškių parko sutvarkymą
4.3.4. organizuoti ir įgyvendinti Vilniaus miesto senamiesčio skverų ir jų prieigų sutvarkymą
4.3.5. sutvarkyti Dainų slėnį (Kalnų parką) – įrengti estradas ir sėdimąsias žiūrovų vietas
Taip pat primename ir minėtame nutarime išdėstytus siekiamus kriminalinės VEKS programos rezultatus:
IV. SIEKIAMI REZULTATAI (VERTINIMO KRITERIJAI)
10. Įgyvendinus šioje Programoje numatytus uždavinius:
10.1. Ne mažiau kaip 3 mln. žmonių apsilankys ir dalyvaus šios Programos renginiuose.
10.2. Bus įvykdyta ne mažiau kaip 300 šios Programos kultūros ir meno, visuomeninių, rinkodaros ir komunikacijos projektų.
10.3. Susiformuos ne mažiau kaip 3 ar 4 naujos kultūros renginių tradicijos Vilniaus mieste.
10.4. Ne mažiau kaip 15 procentų išaugs turizmas, taip pat paslaugų sektoriaus apyvarta Lietuvoje ir Vilniaus mieste.
10.5. Lietuva ir Vilniaus vardas ne mažiau kaip 3 procentais taps žinomesni užsienyje ir palankiau vertinami.
10.6. Ne mažiau kaip 50 procentų Lietuvos gyventojų palankiai vertins šią Programą.
10.7. Atsiras ne mažiau kaip 18 naujų, renovuotų ir pritaikytų neįgaliesiems kultūros infrastruktūros objektų.
10.8. Atsiras ne mažiau kaip 11 naujų ir renovuotų viešosios infrastruktūros objektų.