Ekspertai.eu skelbia nuorodą į peticiją, kuria raginama sustabdyti susidorojimą su Lietuvos medikų ir Karoliniškių poliklinikos profsąjungos vadove Albina Kavaliauskaite.
A. Kavaliauskaitės, dirbančios kineziterapeute sostinės Karoliniškių poliklinikoje, persekiojimas trunka jau kelerius metus.
Nemalonę ji užsitraukė tiek dėl savo veiklos šios įstaigos profsąjungoje, kur kėlė ir klausimą dėl viešųjų pirkimų skaidrumo, tiek dėl reikalavimo spręsti korupcinį tvaiką skleidžiančias problemas šalies mastu.
2011 metų spalį Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pavedimu sostinės savivaldybė atliko tyrimą dėl Karoliniškių poliklinikos direktorės Jelenos Kutkauskienės veiklos. Nustatyta, kad jos vadovaujamai įstaigai perkant iš jos vyro Kęstučio Kutkausko bendrovės „Limeta“ prekių ir paslaugų už daugiau nei 2 milijonus litų, J. Kutkauskienė pažeidė įstatymo reikalavimus, nerūpestingai ir aplaidžiai vykdė savo kaip direktorės pareigas. Savivaldybė ją nubaudė pastaba.
A. Kavaliauskaitė organizavo ir medikų piketus, kuriais reikalauta, kad Seimo Sveikatos komiteto pirmininkas, konservatorius Antanas Matulas vykdytų parlamentinę Sveikatos ministerijos kontrolę, o 2009-iais perdavė žiniasklaidai informaciją apie tuomečio Sveikatos apsaugos ministro, liberalcentristo Algio Čapliko gautą skandinavų įmonės „Falck“ pasiūlymą dėl greitosios medicininės pagalbos koncesijos. A. Kavaliauskaitės vadovaujami medikai ragino riboti “amžinų” gydymo įstaigų vadovų savivalę, įvedant jų rotaciją. Šią iniciatyvą palaikė Prezidentė Dalia Grybauskaitė, bet Seimas jos siūlytas pataisas atmetė ir nustatė, kad nėra ribojiamas nei ligoninių vadovų amžius, nei kadencijų skaičius.
Kai 2010 metų kovo 22 dieną J. Kutkauskienė atleido A. Kavaliauskaitę iš darbo Karoliniškių poliklinikoje, jos ginti stojo kelios medikų organizacijos.
Šių metų gegužę Lietuvos Aukščiausiasis teismas (LAT) priėmė profsąjungos lyderei palankią nutartį, pripažindamas, kad ji atleista neteisėtai. Nors nurodyta grąžinti kineziterapeutę į darbą, išmokėti jai išeitinę išmoką bei kompensaciją už dvejus metus trukusią priverstinę pravaikštą, J. Kutkauskienė delsė vykdyti nutartį ir pradėjo tai daryti tik gavusi antstolio vykdomąjį raštą. Skelbta, kad išlaidos, kurias dėl neteisėto direktorės sprendimo per bylinėjimosi metus patyrė poliklinika, yra daugiau nei 60 tūkstančių litų.
Peticijoje, kuri paskelbta dėl šiuo metu vėl pažeidžiamų A. Kavaliauskaitės teisių ir patiriamo spaudimo, rašoma:
Stabdykime smurtą prieš Lietuvos medikų ir Karoliniškių poliklinikos profsąjungą ir jos lyderę Albiną Kavaliauskaitę!
Nuo 2010 metų pradžios VšĮ „Karoliniškių poliklinika“ tęsiasi karas tarp naujai atėjusios vadovės Jelenos Kutkauskienės ir Lietuvos medikų profesinės sąjungos. Nesutarimai kilo, kai profsąjungos pirmininkė Albina Kavaliauskaitė pabandė realizuoti savo, kaip darbuotojų atstovo, funkcijas ginant neteisėtai atleidžiamus darbuotojus, reikalaujant sąžiningo darbo užmokesčio priedų paskirstymo ir racionalaus darbo organizavimo.
Administracija neketino spręsti keliamų problemų, tiesiog pritaikė efektyvų stalinistinį principą „nėra žmogaus – nėra problemos“: A. Kavaliauskaitė buvo atleista iš darbo už neva padarytus šiurkščius darbo drausmės pažeidimus. Profsąjungos pirmininkei viešai pakomentavus pacientų mirties atvejus poliklinikoje dėl laiku nesuteiktos būtinosios pagalbos, buvo užgrobta ir pati profsąjunga.
Nenuleidusi rankų principinga medikė teismuose sėkmingai įrodinėja savo kompetenciją: ji gina ir save, ir viešąjį interesą – profsąjungos teisę veikti laisvai ir savarankiškai. Laimėtos jau keturios bylos.
Lietuvos aukščiausiajam teismui grąžinus A. Kavaliauskaitę į darbą, Karoliniškių poliklinikos administracija tęsia psichologinį terorą ir smurtą:
- iki šiol ji nėra gražinta į ankstesnes kineziterapeuto pareigas, kaip yra nurodyta teismo nutartyje, o dirba masažuotoja;
- iki šiol su ja nėra galutinai atsiskaityta už priverstinės pravaikštos laiką;
- jos teisės pažeidžiamos, nes neleidžiama pasirinkti atostogų ir darbo grafiko, kaip numato Darbo kodeksas darbuotojui, vienam auginančiam mažametį vaiką;
- sudarytos išskirtinai nepalankios darbo sąlygos: jai vienintelei persirengimo vieta paskirta rūsyje, kurio paskirtis yra techninė patalpų priežiūra;
- jai vienintelei išduoti darbo drabužiai, neatitinkantys darbo saugos ir sveikatos instrukcijose keliamų reikalavimų – ne medvilniniai, bet sintetiniai, keliantys pavojų sveikatai;
- atidirbusi tik kelias savaites, ji jau yra nubausta drausmine nuobauda tik už tai, kad nuosekliai vykdydama direktorės įsakymus nepakluso reikalavimui be eilės priimti slaugos administratorės proteguojamą pacientą;
Esame susirūpinę dėl žmogaus teisių suvaržymų kitose šalyse, tačiau ir čia, Lietuvoje, šalia mūsų, metai iš metų nuosekliai ir grubiai pažeidinėjamos žmogaus teisės.
Stabdykime smurtą, o už įvykdytą – reikalaukime atsakomybės!
Peticija adresuota LR Prezidentei, LR Seimui, Sveikatos apsaugos ministerijai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, Teisingumo ministerijai, Vilniaus miesto merui, Žmogaus teisių stebėjimo institutui.
Ją parengė nepriklausomas portalas www.lprofsajungos.lt ir Irinos Judinos vadovaujama Samdomų darbuotojų profesinė sąjunga.
[gallery order="DESC" columns="2" orderby="post_date"]
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]