„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas (TILS) Sergejus Muravjovas „Žinių radijui“ 2015 m. rugpjūčio 24 d. sakė, šiuo metu dažnai nežinome, kokias priklausomybes turi Lietuvos žiniasklaida, dėl to TILS ir siūlo skelbti daugiau duomenų apie tai, kas iš tikrųjų valdo žiniasklaidą. Ekspertai.eu siūlo prisiminti archyvines publikacijas susijusias su vienu internetinės žiniasklaidos-propagandos lyderiu Lietuvoje.
Las Vegaso šviesos Nevados dykumoje. Nuotr. iš globe-views.com |
Akinančių šviesų fejerverkais trykštantis Las Vegasas, apsuptas JAV Nevados dykumų, pasaulyje garsus daug kuo ir vilioja daugelį. Nuo paprastų mirtingųjų iki milijardierių. Bet šios grupės nesimaišo. Nes vieni žvalgosi ir bando atsitiktinę laimę prie azartinių žaidimų stalų. O kiti mėgaujasi tyliai sudarinėdami ir tvarkydami milijoninius ar milijardinius sandėrius. Savo arba kitų, tačiau priklausydami tam pačiam klubui.
Nenustebkite. Ten lankosi ir Lietuvoje milijoniniais atlyginimais pavaišintas „Snoro“ bankroto administratorius Neilas Cooperis. Bet ne dėl azartinių žaidimų. Tiksliau, jo ir aukštesnių užsakovų azartas slypi milijoniniuose skaičiuose ir sandėrių pavadinimuose. Po sandėrių sudarymo ten kviečiami ir svečiai. Galbūt ir iš Lietuvos.
TPG aštuonkojo plėtra – satelitai Prancūzijoje ir Graikija
„Texas Pacific Group“ (toliau – TPG) aštuonkojo įkūrėjo milijardieriaus Davido Bondermano Lietuva savo akimis dar nematė, nors jo čiuptuvuose pabuvojo baltiškasis „Delfi“ ir „airiškai“ pigių skrydžių „Ryanair“ oro linijos. 2004 metais visi trys „Delfi“ interneto portalai Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje buvo įkainoti 55 milijonais eurų, už kuriuos TPG pardavinėjo „Delfi“ pagal LAWIN žinias. O 2013 m. birželio pradžioje „Ryanair“ oro linijų valdybos pirmininkas ir akcininkas D. Bondermanas pardavė savo, t. y. TPG, daugiau nei 10 mln. eurų „Ryanair“ akcijų vertės dalį.
Beje, įdomu, už kiek ir kokių sutarčių su „Ryanair“ yra sudaręs buvęs susisiekimo ministras liberalas Eligijus Masiulis. Sprendžiant iš Andriaus Kubiliaus buvusio ministro džiaugsmingų pareiškimų, turbūt gauta nemaža naudos. Tik neaišku, ar Lietuvos gerovei. Čia jau kitų institucijų reikalas.
O aštuonkojis TPG nuolat juda. Daugiau apie šio TPG aštuonkojo čiuptuvų galią su valdomu 50 milijardų JAV dolerių kapitalu galite paskaityti jau skelbtuose straipsniuose ČIA ir ČIA. Kad nebūtų nuobodu, verta dar papildyti keletą ne viešų, nors ir sudėtingai pasiekiamų žinių, bet kur kas slaptesnių iš WikiLeaks duomenų bazės. Pavyzdžiui...
2005 m. gruodžio 1 d. pranešimas skelbia, kad tarp svarbiausių „Eutelsat Communications“, kuri yra didžiausia Europos satelitų operatorė, akcininkų yra TPG aštuonkojis.
„Eutelsat Communications, Europos didžiausios satelitų operatorės „Eutelsat“ holdingo kompanija, paskelbė lapkričio 28 d., kad ji pakartojo pirmąją viešą pasiūlą kompanijos akcijų, praėjus mėnesiui nuo pirmojo bandymo atsisakymo dėl rinkos sąlygų keblumų. Kompanija siekia gauti 860 milijonų eurų iš naujų akcijų pardavimo, ir ji patvirtino, kad esantys akcininkai, tarp kurių yra investuotojai „Eurazeo“, „Texas Pacific Group“ ir „Cinven“, neparduos jokios savo investicijų dalies.“ Ir taip toliau...
Satelitai danguje, interneto ryšys žemėje, skrydžių bendrovės visame pasaulyje ir hipermarketai miestuose, geriausių pasaulio menininkų ir sportininkų priežiūra per jų rėmimą ir dar, ir dar. Šis aštuonkojis su savo 50 milijardų JAV dolerių investiciniu kapitalu polėkio nepritrūksta.
Na, o 2006 m. sausio 17 d. žinia skelbia apie TPG investicijas Graikijoje, kurios siekia 1 milijardą JAV dol. Ir kurios yra didžiausios iš visų JAV investuotojų (ČIA).
„Didžiausios JAV investicijos Graikijoje (pagal 2003 m. visų kompanijų turto ataskaitas; šaltinis: 2005 ICAP – Graikijos finansų direkcija): Amerikos kompanijos pavadinimas ir visas turtas (graikų kompanijos pavadinimas) (2003, JAV dol. milijonais) Apax Partners & Texas Pacific Group (TIM Hellas) 1,064.3 JAV dol.“
Štai taip. Gal todėl Graikijos vyriausybės finansai liejosi kiaurai lyg pro rėtį. Nes žinojo, kad juos vis tiek žūtbūt gelbės. Tiksliau, gelbės savo investicijas. Iš bendro Europos Sąjungos paramos fondo. Ir milijardai eurų liejasi laisvai. Bet ne Ukrainai. Ten dar turbūt nėra TPG aštuonkojo. Jo čiuptuvuose ukrainiečiai turėtų pasijusti „saugesni“ finansiškai. Nes bus priklausomi. Visiškai. TPG yra budrus, gudrus ir greitas būti pirmas su visa savo daugiamilijardinių investicijų galia. Valdymo ir užvaldymo beribe galia. Gal ukrainiečiai turėtų kreiptis patarimo į Eligijų Masiulį?
Globalus klubas – TPG ir „Zolfo Cooper“ su N. Cooperiu
Pasidžiaukime kitų sėkme 2013 m. Kurie priklauso globaliam ir patikimam išrinktųjų klubui. Jame „netikėtai“ atrandame greta TPG, „Goldman, Sachs & Co.“, „Barclays“ ir daugelio kitų garsių vardų taip pat ir „Zolfo Cooper“, kurio šlovingą atstovą N. Cooperį Lietuva puikiai pažįsta. Visi galime susipažinti su šio klubo nariais ir jų 2013 m. apdovanojimų žaidimu (ČIA).
Kaip tik šio klubo 2013 m. pagrindinis apdovanojimas buvo skirtas TPG aštuonkojo įkūrėjui ir pagrindiniam „partneriui“ D. Bondermanui – kaip iškilmingai skelbiama – „už viso gyvenimo pasiekimus“. Tačiau tarp apdovanotųjų randame ir kitų pažįstamų.
Lietuvių gero pažįstamo N. Cooperio įstaiga „Zolfo Cooper“ šiame globalaus klubo metiniame susirinkime 2013 m. buvo tarp laimėtųjų už „M&A metų sandėrį nuo 200 mln. iki 500 mln. JAV dolerių“ (M&A Deal of the Year. Over $200mm to $500mm) ir priskirti „tiekėjų Sodo finansinio restruktūrizavimo“ grupei.
Negana to, iš rastos „Las Vegaso“ 2014 m. vasario 6 d. dokumentinės ataskaitos (ČIA) paaiškėjo, kad TPG milijardierius Davidas Bondermanas ir lietuvių didelis draugas N. Cooperis mėgsta apsilankyti Las Vegase. Kur sudaromi ir patvirtinami milijoniniai sandėriai. Labai įdomu permesti akimis šį kelių šimtų puslapių dokumentą.
2014 m. paviešinta kelerių metų „Las Vegaso klubo“ finansinė ataskaita paaiškina, kad N. Cooperis neabejotinai priklauso tam pačiam klubui, kaip ir TPG steigėjas D. Bondermanas. Tik N. Cooperis yra ne tarp milijardinio kapitalo savininkų, o jis yra svarbiausių sandėrių pagrindinis finansininkas ir iždininkas. Kaip tik šio klubo narių finansiniai „žaidimai“ fiksuojami Las Vegase, džiugiai trykštant fejerverkams. Sąraše kelis kartus nurodytas N. Cooperis kaip „pagrindinis finansininkas ir iždininkas“. Pasmalsauti galite nuo p. 4. O p. 72 nurodoma, kad N. Cooperis Las Vegase patvirtino sandėrį 2013 m. spalio 10 d. Taigi, pabėgęs iš darbo Lietuvoje.
Tame pačiame „Las Vegaso sandorių“ sąraše pirmą kartą TPG steigėjo D. Bondermano pavardė nurodoma 2008 m. su 25 proc. akcijų „Hamlets holdings“ (p. 212 ir t. t.). Nuo 2011 m. gruodžio 1 d. iki 2012 rugpjūčio 29 d. jis nurodomas kaip vienintelis narys ir direktorius „Parentco“, „Holdco“ ir „Voteco“ (p. 406). O nuo 2013 m. spalio 21 d. D. Bondermanas kontroliuoja „Caesars“ įsigijimų kompaniją“ (p. 431).
Tad kol kas tiek. Lietuva yra maža ir dosni šalis. „Zolfo Cooper“ darbuotojas N. Cooperis su TPG steigėju D. Bondermanu lietuvius turėtų mėgti.
Susiję:
TPG su „Delfi“, „Ryanair“ ir Putinu. Pradžia
Ne pabaiga - TPG su „Delfi“, „Ryanair“ ir Putinu