Buvome rašę, jog Latvijos Seimo Švietimo, kultūros ir mokslo komisija kreipėsi į ministrą pirmininką, prašydama sustabdyti „Lyčių lygybės plano įgyvendinimą 2012–2014 metais“ ir atiduoti jį įvertinti ekspertams. Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į Latvijos vaikams netinkamas ugdymo priemones, kuriomis ketinta darželių auklėtiniams aiškinti apie lyties, kaip pasirenkamos socialinės kategorijos, reikšmę. Seimo narė Ingūna Rybena, minėto komiteto narė ir buvusi Latvijos kultūros ministrė, aštriai reagavo į Ministrų kabineto siūlymus perimti Danijos patirtį, teigdama, kad latviai neturi spręsti danų problemų.
Ministrų kabinetas Švietimo, kultūros ir mokslo komisijai pateikė atsakymą. Jame rašoma apie nuo 1999 m. vykdomos lyčių lygybės politikos prioritetus ir vykdomus uždavinius, apie tai, kad minėtasis 2012–2014 metų lyčių lygybės planas yra jau trečiais minėtos politikos planavimo dokumentas. Atsakyme teigiama: „Lyčių lygybės klausimų aktualizavimas ikimokykliniame ugdyme ir aiškinamasis darbas ikimokyklinio ugdymo specialistams bei vaikų tėvams yra viena galimybių mažinti lyties stereotipų įtaką apie vieną ar kitą lytį atitinkantį elgesį, gebėjimus, kūrybinę raišką ir apsisprendimą, kuriuo išsakomas žmogaus pasirinkimas, kalbant apie išsilavinimą, profesiją, požiūrį į savo sveikatą.“ Toliau teigiama, kad Šiaurės šalių ministrų tarybos finansuota metodinė medžiaga – iš danų kalbos verstos knygos vaikams ir darželių pedagogams – yra viena priemonių, kuriomis aiškinama lyčių lygybės klausimo reikšmė bei aktualumas ikimokykliniame ugdyme. Pažymima, jog empatija nesugriauna lyčių ribų, bet gali sustiprinti šeimos ryšius, o taip pat suvienyti visuomenę. Dokumente teigiama: „Visuomenės neišmanymas ir agresyvi reakcija į vaikišką knygą įrodo, kad Latvijos visuomenėje būtina aktualizuoti diskusijas apie skirtumų ir žmogaus teisių klausimus, bei toleranciją kitam žmogui.“
Ministrų kabinetas patikino, kad „Lyčių lygybės plano įgyvendinimas 2012–2014 metais“ nebus sustabdytas, o jame numatytos priemonės bus vykdomos. Dokumento pabaigoje pabrėžiama, jog „lyčių lygybės įgyvendinimo priemonės, kurios padeda visuomenei suprasti lyčių lygybės reikšmę įvairiose gyvenimo srityse ir tokiu būdu užkerta kelią bet kokio pobūdžio diskriminacijai dėl lyties, yra esminės ir todėl remtinos.“
Bet svarbiausios problemos, pasak visuomenininkės Ievos Berzinios, yra daug giliau. Ji teigia, kad nė viename lyčių lygybės normatyviniame akte nėra lyties definicijos. Visiškai neaišku, kurią sąvoką pasirenka valdininkai ir įvairių programų kūrėjai – ar tą, kuri lytį aiškina kaip biologinį priklausymą moters arba vyro gimčiai, ar tą, kuri lytį aiškina kaip socialinę kategoriją (gender), kai lytis yra „ypatybių visuma, kuri apibūdina moterų ir vyrų socialinį elgesį“. I. Berzinia ne kartą yra pasisakiusi ir Latvijos spaudoje, ir kreipimuose į valstybės institucijas. Jos manymu, kaip tik dėl tokio terminų neišaiškinimo gali būti daromi tyčiniai klaidinantys veiksmai. Taip pat ji teigia, kad visos lyčių lygybės priemonės yra beprotiškai brangios, tačiau jokio tikslo, kuriuo pridengiamos, nepasiekia. Ir pateikia keletą pavyzdžių.
Lapkričio 15 d. Norvegijos ambasadoje Latvijoje buvo organizuota konferencija apie Skandinavijos gerovės modelį. Ten dalyvavusių ekspertų pranešimuose buvo aiškiai pasakyta, kad vyrų ir moterų užimtumo lygiateisiškumas Latvijoje bei Lietuvoje gerokai lenkia pačių skandinavų lygiateisiškumą. Todėl papildomos priemonės, kurios tik griautų visuomenės tapatybę, nėra reikalingos. Pasaulyje jau ir taip išaugęs vyrų savižudybių skaičius, kai savižudybės priežastis – vyro tapatybės krizė ar praradimas. Taip pat lapkričio mėnesį Švedijos statistikos biuras pateikė duomenis, kurie patvirtina, jog moterys iki šiol gauna mažesnius atlyginimus nei vyrai, nors tai vyksta valstybėje, kuri yra lyderė lyčių lygybės sprendimų lauke.
2012 m. Norvegijos, Švedijos ir Italijos mokslininkų darbe apie lyčių lygybės ideologijos įtaką gimstamumui Europoje pateikiama išvada, jog „nėra jokių požymių, kurie patvirtintų, kad esama pozityvaus sąryšingumo tarp išreikšto požiūrio į lygiateisišką lyčių vaidmenį visuomeniniame sektoriuje ir į motinos vaidmenį šeimoje bei norą gimdyti vaikus.“ Taigi jokios lyčių lygybei skirtos priemonės neprisideda prie gimstamumo skatinimo, apie kurį taip pat susirūpinusios kalba Europos valstybės. Būtina kalbėti apie mentalines, psichologines pasekmes (priklausomybės, savižudybės ir pan.), seksualines problemas, kurios atsiranda dėl lyčių lygybės ideologijos. Apie tai prabilo norvegai, vokiečių feminizmo filosofai, pripažindami, kad pasirinktoji kryptis veda prie žmonijos tapatybės praradimo ir civilizacijos savižudybės. Būtų puiku, jei Latvija taptų viena pirmųjų valstybių, atsišaukusių į mokslininkų kvietimą perkainoti vertybes, sako Ieva Berzinia. Deja, Latvijos vyriausybė taip nemano.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]