Lietuva demonstruoja ryžtą ir yra vienintelė šalis pasaulyje, kuri tiekia ginkluotę karo alinamai Ukrainai, tuo parodydama, kad ir maža šalis gali kreipti norima linkme pasaulinių įvykių eigą. Lygiai taip pat Lietuva neturėtų bijoti iššūkių bei kratytis atsakomybės Afrikos pabėgėlių atžvilgiu ir priimti jų kur kas daugiau, negu bus numatyta Europos Komisijos nustatytose kvotose. Nuotraukoje vienas iš laivų su pabėgėliais iš Afrikos – lygiai tokie pat pripildyti laivai galėtų įplaukti ir į Klaipėdos jūrų uostą, kur juos pasitiktų draugingi klaipėdiečiai bei kitų mūsų šalies miestų atstovai. Nuotr. patriotstore.co.uk |
Europos Komisija (EK) paskelbė planus, kaip reikės dalintis per Viduržemio jūrą plūstančiais migrantais. Skaičiuojama, kad šiemet pabėgėlių skaičius gali pasiekti 200 tūkst.
Pagal EK planą Lietuva turėtų priimti kiek daugiau nei procentą migrantų, t.y. apie 2000 afrikiečių.
Tačiau Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius prieš kelias dienas pareiškė, jog šiuo klausimu negali būti prievartos ir kad turėtų būti galimybė savanoriškai prisiimti tam tikrus įsipareigojimus.
Ketvirtadienį Seime vykusioje Vyriausybės valandoje Seimo narys Audrius Nakas premjero Algirdo Butkevičiaus klausė, ar toks jo ministro požiūris į šią problemą byloja atsakomybės kratymąsi, esą tegu kitos šalys kvailelės tų migrantų pasiima kiek įmanoma daugiau, o mes, Lietuva būsim gudresni už kitus bendrijos narius ir priimsim tų migrantų kuo mažiau.
Pasak Seimo nario, „jei jau esam lygiaverčiai ir garbingi Europos Sąjungos nariai, mums reikia ne tik dalintis Europos Sąjungos gėrybėmis, bet ir nesikratyti atsakomybės, kai bėdos užgriūna“.
„Ar nemanote, kad Lietuva, užuot kračiusis atsakomybės, galėtų parodyti užkrečiamą pavyzdį, kaip ne vienoje srityje parodo, nebijoti iššūkių ir paimti pabėgėlių iš Afrikos kurs kas daugiau nei mums priklausytų – ne du tūkstančius, o dešimt ar dvidešimt tūkstančių?“ – savo klausimą baigė A. Nakas.
„Aš manau, kad birželio mėnesį Europos Vadovų Taryboje šis klausimas bus svarstomas. <...> Mes, manau, tuos bendrai priimtus sprendimus turėsime vykdyti. Teisingai jūs pasakėte, kad vienai šaliai, kaip Italija, aš puikiai suprantu, tai nepaprastai sudėtinga ir sunku“, – teigė A. Butkevičius.
Pasak premjero, „turėtų būti ir papildomai numatyti Europos Komisijos asignavimai, nes tam tikroms tokioms programoms yra skiriamos nemažos lėšos, kad būtų lengviau išspręsti tas problemas, tuos žmones apgyvendinti, po to suteikti galimybę, jeigu tai, aišku, yra įmanoma, ir įsidarbinti.“
„Manau, kad birželio mėnesį bus visiškai aišku. O savanoriškumas, tai dar neaišku, kad jei mes ir išreikšime jį, ar tie žmonės bus suinteresuoti važiuoti į Lietuvą. Tai irgi reikia įvertinti“, – atsakė A. Butkevičius.
Susiję:
Lietuvos užsienio reikalų ministro L. Linkevičiaus akibrokštas