2024 m. gruodžio 22 d.

 

Lietuva nepalieka galimybių Baltarusijai nestabdyti Astravo AE statybų

25
Paskelbta: 2017-06-18 08:11 Autorius: ekspertai.eu
Ministras K. Navickas. Nuotr. facebook.com
Ministras K. Navickas. Nuotr. facebook.com

Nors birželio 16 d. Minske pasibaigęs Espo konvencijos Šalių susitikimas, nagrinėjęs ir Astravo atominės elektrinės bylą, po intensyvių ir sunkių diskusijų šiuo klausimu nepriėmė papildomų sprendimų, aplinkos ministras Kęstutis Navickas sako, kad dėl šios AE negali būti jokių kompromisų, ir tikisi, kad sveikas protas turėtų nugalėti.

Per susitikimą Minske Astravo AE projekto ir jo atitikties konvencijos nuostatoms klausimus vienu balsu kėlė ES ir nevyriausybinės organizacijos. Tačiau papildomi sprendimai nebuvo priimti – ne tik dėl Astravo AE, bet ir dėl kitų Espo konvencijos pažeidimų iškeltų bylų. Todėl nutarta surengti neeilinį Šalių susitikimą po metų. Paprastai tokie susitikimai vyksta kas trejus metus.

„Esant tokiai situacijai, lieka galioti 2014 m. priimtas Espo konvencijos Šalių susitikimo sprendimas, kad Baltarusija, vystydama Astravo AE projektą, pažeidė keturis šios konvencijos straipsnius“, - skelbiama Aplinkos ministerijos pranešime.

Į klausimą, ar Lietuva, reikalaudama sustabdyti šios AE statybą, mato kokią nors galimybę rasti kompromisą, Kęstutis Navickas interviu Baltarusijos portalui TUT.BY atsakė: „Atsižvelgus į tai, kokią fazę pasiekė projektas, mes tokios galimybės nematome".

Informuojama, kad „mūsų šalis jau ėmėsi veiksmų dėl šio geopolitinio, ekonominiu požiūriu nepagrįsto projekto“.

Balandžio 20 d. Seimas vienbalsiai priėmė įstatymą, kuris draudžia elektros, pagamintos nesaugiose trečiųjų šalių atominėse elektrinėse, patekimą į Lietuvos elektros rinką. Šio įstatymo nuostatos bus taikomos ir Astravo AE. O birželio 15 d. Seimas žengė dar vieną žingsnį – priimtu įstatymu paskelbė, kad ši Baltarusijos statoma AE yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui ir aplinkai bei visuomenės sveikatai.

Šis projektas, ministro žodžiais, savo nesaugumu kelia grėsmę ne tik Lietuvai ir ES, bet ir pačiai Baltarusijai. Jos žmonės jau patyrė labai skaudžią pamoką - stipriai nukentėjo dėl Černobylio AE katastrofos.

Į žurnalisto klausimą, ar iš tiesų tiki, kad Minskas sustabdys AE statybą, Kęstutis Navickas atsakė: „Aš asmeniškai tikiu. Tikiu sveiku protu." Sustabdžius Astravo jėgainės statybą, pasak ministro, tai nebūtų vienintelis atvejis.

„Tokių jau yra buvę“, - pasakė ministras.

Jau anksčiau buvo skelbta – vilčių, kad 2016 m. Seimo rinkimų reklaminės konservatorių kampanijos vienam pagrindinių siekių – Astravo atominės elektrinės statybų sustabdymui – bus lemta išsipildyti, nėra daug.

Gegužės mėnesį Vilniuje viešėjęs už energetiką atsakingas Europos Komisijos (EK) pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius pasakė, kad Briuselis linkęs savo dėmesį koncentruoti į atominės Astrave saugumą, o ne į elektros embargą. Apie tai buvo skelbta ekspertai.eu publikacijoje „M. Šefčovičius: kontaktai su baltarusiais rodo, kad aukščiausi standartai gali būti pasiekti“.  

Ekspertai.eu primena, kad žalią šviesą Astravo AE uždegė konservatoriaus Andriaus Kubiliaus vyriausybė, kuri viską gerai žinojo, sekė informaciją, net susitikinėjo su Baltarusijos aukščiausiais pareigūnais, tačiau nieko nenuveikė, kad prie pat Lietuvos sienos atominė neatsirastų. Baltarusija lemiamus sprendimus  priėmė 2011 metais, kai pasirašė elektrinės statybos kontraktą su Rusijos korporacija „Rosatom“.

Astravo atominė elektrinės klausimas buvo vienas pagrindinių konservatorių kozirių 2016 m. Seimo rinkimuose, tačiau ši korta nesuveikė ir rinkimai buvo pralaimėti.

Keli susiję:

Žalieji valstiečiai artimiausius kelis metus pasisitengs apsisaugoti valstybę nuo Rosatom ir Rusijos valdžios  

V. Bakas: „Great news! The parliament has agreed for the bill that recognizes the Astrav electricity plant unsafe“

Kodėl prezidentė nenori dalyvauti „Lietuvos išsivadavimo tąsoje“? Kažkas stabdo  

Iš pradžių patvirtinę, kad dalyvaus, Lietuvos ambasados atstovai paskutinę minutę atsisakė  

Proveržis: pasmerkta Astravo AE bei sutarta dėl paramos Ukrainai ir bendradarbiavimo su JAV   

Latvija užėmė Kremliui artimą, nesolidarią su Lietuva poziciją dėl Astravo AE

JOKIO ASTRAVO su Maskvos branduoliniu teroru   

Žalią šviesą Astravo AE uždegę konservatoriai toliau kovoja dėl šios jėgainės statybų sustabdymo

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
25. Nepirksim,nesudarysim
(2017-06-20 14:01:26)
(178.16.34.170) Parašė:

tiesiogai sutarties su Minsku,nes bus per pigu.Geriau per tarpininkus.Argi atskirsi,kur skandinaviška elektra,o kur baltarusiška?O kad Astravo AE būs paleista,niekas neabejoja.Bet vaidinti dirbantį,mėginantį kažką pakeisti,gražu.Ypač,kai duota tokia komanda.



24. jonas
(2017-06-20 11:24:16)
(78.62.238.159) Parašė:

MUSU KAI KURIE POLITIKAI KELIA JUOKA IR GAILESTI ZAISDAMI KAZKIENO ZAIDIMUS IR LAIZYDAMI SVETIMUS UZPAKALIUS JIE VERTI UZUOJAUTOS NES ZMONIU AKIMIS JIE PASIRODO KAIP VISISKI MULKIAI.SUPER VALSTYBES MINISTRAS PASAKE IR VISI KLAUSYKIT.



23. ?
(2017-06-19 17:42:59)
(78.62.175.113) Parašė:

tai ką paaiškėjo kad tryda varoma, jei "(Prancūzijoje – 58 reaktoriai, Didžiojoje Britanijoje - 19, Vokietijoje - 17, Švedijoje - 10) ir Šiaurės Amerikoje (JAV – 104 reaktoriai ir Kanadoje - 18). 2. Azija. Azijoje neginčytinai lyderiauja Japonija. Tekančios saulės šalyje yra 17 AE ir 54 veikiantys reaktoriai. Toliau eina Pietų Korėja, turinti 5 AE ir 21 branduolinį reaktorių. Šiek tiek atsilieka Indija - 5 AE, 20 reaktorių ir Kinija - 4 AE, 13 reaktorių. 3. Pietų pusrutulis. Pietų pusrutulis praktiškai laisvas nuo branduolinės energijos. Pietų Amerikoje veikia 2 AE Argentinoje ir viena Brazilijoje. Afrikos kontinente yra tik viena atominė elektrinė – PAR. Australijoje jų nėra visai. 4. NVS. Postsovietinėje erdvėje lyderiauja Rusija. Jos teritorijoje 10 AE ir 32 reaktoriai, toliau – Ukraina (4 AE, 15 reaktorių) ir Armėnija (1 AE, 1 reaktorius)".?



22. detektyvas ,,Santa Barbara"
(2017-06-19 17:37:57)
(78.60.23.178) Parašė:

1. Vakarų pasaulis. Daugiausia šių objektų yra Europoje (Prancūzijoje – 58 reaktoriai, Didžiojoje Britanijoje - 19, Vokietijoje - 17, Švedijoje - 10) ir Šiaurės Amerikoje (JAV – 104 reaktoriai ir Kanadoje - 18). 2. Azija. Azijoje neginčytinai lyderiauja Japonija. Tekančios saulės šalyje yra 17 AE ir 54 veikiantys reaktoriai. Toliau eina Pietų Korėja, turinti 5 AE ir 21 branduolinį reaktorių. Šiek tiek atsilieka Indija - 5 AE, 20 reaktorių ir Kinija - 4 AE, 13 reaktorių. 3. Pietų pusrutulis. Pietų pusrutulis praktiškai laisvas nuo branduolinės energijos. Pietų Amerikoje veikia 2 AE Argentinoje ir viena Brazilijoje. Afrikos kontinente yra tik viena atominė elektrinė – PAR. Australijoje jų nėra visai. 4. NVS. Postsovietinėje erdvėje lyderiauja Rusija. Jos teritorijoje 10 AE ir 32 reaktoriai, toliau – Ukraina (4 AE, 15 reaktorių) ir Armėnija (1 AE, 1 reaktorius).



21. Darijus
(2017-06-18 21:56:33)
(83.188.91.137) Parašė:

Vis tik, labai įdomu stebėti idiotų strategiją ir taktiką, Suprantama, kad sprendžia ne jie, bet įdomus pats spektaklis. Juk marionetės susidėvi ir jas reikia keisti.



20. Vytas
(2017-06-18 21:44:57)
(62.80.225.75) Parašė:

Na, seimas galėjo priimti ir dar griežtesnį įstatymą: ne tik uždrausti pirkti Astravo AE pagamintą elektrą, bet ir, pav., uždrausti lietuviams kvėpuoti oru, atpustu per Baltarusiją. Juk tai "batkos" Aleksandro idėjomis užkrėstas oras. O jei rimtai, tai klausimas visai paprastas seimo pirmininkui: už ką seimo nariai gauna atlyginimą - už darbą su rezultatu, ar darbo imitavimą? Seimo ir jo pirmininko darbo už pusės metų laikotarpį įvertinimas - 2, iš dešimties galimų.



19. jonis
(2017-06-18 21:44:07)
(78.56.158.86) Parašė:

Minske tas Navickas elgėsi kaip lochas. Beje, ir jį pasiuntę su tokia užduotimi - tokio pat lygio.



18. Tru
(2017-06-18 20:52:26)
(78.63.236.153) Parašė:

Ne tik gresme Lietuvai, bet ir ES? O kokia gresme ES? Ka, ten nera atominiu? Yra pilna! Ir gerokai senesnio, priesfukusimjnio ir dar senesnio proektavimo. Seimas jau sveika prota prarado kurdamas baubus pilieciams.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras