Seimas rugsėjo 27 d. svarstė rezoliuciją „Dėl Rusijos Federacijos delegacijos veiklos Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje“.
Projektą pristatė buvęs konservatorius, dabar žaliasis valstietis Egidijus Vareikis.
„Siūlome jums priimti rezoliuciją, kaip ir buvo pasakyta, „Dėl Rusijos Federacijos delegacijos veiklos Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje“. Priminsiu, kad šią rezoliuciją pasiūlė Užsienio reikalų komitetas. Turiu pasakyti, kad prie jos ruošimo prisidėjo taip pat ponas A. Kubilius, kuris yra, kaip žinia, konsultantas Ukrainoje, atlieka visuomenines misijas. Ši rezoliucija yra dėl dviejų, sakyčiau, esminių tokių dalykų.
Vienas. 2014 metais, kaip jūs visi žinote, Rusija okupavo ir aneksavo Krymą, vėliau prasidėjo Rusijos inspiruoti, remiami kariniai veiksmai Rytų Ukrainoje ir ši veikla neliko nepastebėta Europos Taryboje. Asamblėja, Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja, kuriai priklauso ir Lietuvos Seimo atstovai, aštuoni Lietuvos Seimo atstovai, priėmė sprendimą, atsižvelgdama į tai, kad Rusija elgiasi pažeisdama iš tikrųjų ne tik valstybių tarpusavio bendravimo principus, žmogaus teises, bet ir Europos Tarybos statutą, apriboti Rusijos delegacijos teises Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje. Apriboti Rusijos delegacijos teises. Konkrečiau kalbant, tos teisės buvo apribotos tuo, kad Rusijos delegatai neteko teisės būti komitetų pirmininkais, būti raportų rengėjais, neteko teisės balsuoti plenariniuose posėdžiuose, taip pat neteko teisės rinkti Europos Žmogaus Teisių Teismo teisėjus ir kai kuriuos kitus Europos pareigūnus.
Tai jokiu būdu nereiškia, kad Rusija kaip nors pašalinama iš Europos Tarybos. Rusija pagal statutą yra pilnateisė Europos Tarybos narė. Rusijos atstovai dalyvauja Europos Tarybos ministrų susitikime. Tai yra ministerijos lygmuo. Atsižvelgdama į Parlamentinės Asamblėjos sprendimą, Rusijos delegacija tam tikra prasme suspendavo save. Rusijos atstovai neatvyksta į eilinius posėdžius, siunčia tik savo tam tikrus atstovus – emisarus, kurie lyg ir išreiškia Rusijos poziciją, bet formaliai dalyvių sąrašuose kaip ir nepasirašo.
Po ketverių metų, šiemet, atsirado iniciatyva pabandyti sugrąžinti Rusijos visas teises Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje. Tą ketinama padaryti ganėtinai šiurkščiu ir kartu keistu būdu – pakeičiant Europos Tarybos Asamblėjos statuto tam tikrus straipsnius. Aš esu sakęs tą Europos Tarybos posėdyje, kad bandoma techninėmis priemonėmis spręsti politinius klausimus. Tai yra ganėtinai pavojingas precedentas, kuris iš tikrųjų ateityje leistų ir kitoms šalims nesilaikyti statuto, nepaisyti Europos Tarybos sprendimų.
Taigi, trumpai šnekant, atsižvelgdama į tai, Lietuva (manau, kad kai kurios kitos šalys irgi taip elgsis) griežtai pasisako ir siūlo Seimui pritarti rezoliucijai, skelbiančiai keletą dalykų.
Vienas. Mes labai apgailestaujame, kad vis dėlto Europos Taryba, kuri sukurta kaip tam tikras konsultacinis organas, kaip geriau tvarkyti mūsų kontinentą, kaip užtikrinti žmogaus teises, virsta mūšio lauku, kuriame susikerta įvairių šalių interesai. Taip neturėtų būti, todėl mes raginame rezoliucijos tekste visas šalis, kartu ir Rusiją, laikytis Europos Tarybos statuto ir priimtų sprendimų. Taip pat primename, deja, tenka apgailestauti, kad Rusijos pusė nesilaiko ne tik šio sprendimo. Rusijos pusė yra savotiškai (nežinau, gal čia kabutėse) skolinga ir Baltijos valstybėms, nes po to, kai jinai buvo priimta į Europos Tarybą, jinai prižadėjo kai kurių dalykų ir Baltijos valstybėms, t. y. tam tikras kompensacijas tremtiniams ir dar daug ko, bet nieko to nepadarė.
Mes iš esmės raginame, viešai raginame, Seimo vardu norime paraginti Rusiją ir kitas Europos Tarybos šalis griežtai laikytis statuto ir priimtų įstatymų, taip pat raginame ir siūlome Lietuvos atstovams Europos Taryboje (jų, kaip sakiau, yra aštuoni) nepalaikyti jokių projektų, kurie bandytų techninėmis priemonėmis ar atgaline data pakeisti anksčiau Europos Tarybos priimtus sprendimus.
Taigi visa tai mes pabandėme… Taip pat noriu padėkoti kolegai A. Ažubaliui, pabandėme sutraukti į tokį trumpą dokumentą, kuris yra pateiktas jūsų teismui. Siūlome šią rezoliuciją priimti, juolab kad beveik po dviejų savaičių, spalio 8 dieną, prasideda eilinė Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos sesija, kurioje Rusijos narystės klausimas iš tikrųjų bus svarstomas. Ačiū“, - pasakė E. Vareikis.
M. Puidokas |
Žaliasis valstietis Mindaugas Puidokas palaikė rezoliucijos iniciatyvą.
„Kviečiu kolegas palaikyti E. Vareikio pristatytą rezoliuciją. Iš tikrųjų neįvyko, kalbant apie Rusijos elgesį, jokių pasikeitimų, dėl ko būtų galima atlikti tuos veiksmus. Aš manau, kad šiuo atveju Lietuvos nuomonė ir sprendimas kaip sąžinės balsas tikrai visame tiek europiniame, Europos Tarybos, tiek pasauliniame kontekste yra svarbus dalykas“, - pasakė M. Puidokas.
Taip pat palaikymo žodžius rezoliucijai tarė konservatorius Žygimantas Pavilionis ir liberalė Aušrinė Armonaitė.
Po viso kalbų rezoliuciją dėl Rusijos Seimas vieningai priėmė – iš 78 balsavusių Seimo narių 77 buvo už, prieš nebuvo, susilaikė 1.
Susiję:
Du konservatoriai, socialdemokratas ir žaliasis valstietis iš JAV atvežė labai aiškų signalą
Žaliasis valstietis pagyrė prezidentę už jos metinio pranešimo gilumą ir nurodytas gaires
M. Puidokas: gimsta stiprūs ryšiai
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]