"Burning Man" - tai kasmet Black Rock dykumoje Nevadoje (JAV) vykstantis didžiausias alternatyvaus meno festivalis, sukviečiantis žmones iš viso pasaulio. Čia kuriama daugumą šiuolaikinio gyvenimo elementų neigianti erdvė, kuri pritraukia net 60 tūkstančių nuo populiariosios kultūros pavargusių lankytojų: festivalyje nėra pinigų ir jokios reklamos, jo dalyviai gali laisvai išreikšti save pačiais įvairiausiais būdais, rengtis niekada dar gyvenime nedėvėtais rūbais. "Burning Man" - tai išskirtinė laisvė ir neįkainojama nauja patirtis kiekvienam atvykusiam. Renginio pabaigoje nepaprastai įspūdingai sudeginamos skulptūros tarsi prikelia visus dalyvavusius naujam gyvenimui.
Pagrindinis festivalio simbolis "degantis žmogus" pirmą kartą sudegintas 1986-iais per Saulėgrįžos šventę paplūdimyje San Franciske. Nuo to laiko renginys labai išaugo ir persikėlė į Nevados valstijoje esančią Black Rock dykumą. Viskas vyksta išdžiuvusio ežero dugne, kur savaitei tarsi iš niekur atsiranda puslankiu išdėstytas ir tvarkingai suprojektuotas miestas, o jo centre deginamos pačios įvairiausios skulptūros.
Šiemet pirmąkart per šio festivalio istoriją tarp kitų 34 dalyvių iš viso pasaulio bus deginamas ir lietuviškas Blukis. Šis projektas prikelia seną lietuvišką tradiciją, kai žmonės per kaimą vilkdavo kelmą, kuriam atiduodavo visas savo nelaimes ir negandas, ir galiausiai kelmas būdavo sudeginamas ir tokiu būdu atsikratoma visais blogais dalykais. "Burning Man" festivalio bendruomenė Lietuvoje visus metus ruošiasi šiam renginiui.
Šios bendruomenės atstovė grafikos dizainerė Ieva Marija Dautartaitė, pirmą kartą į festivalį "Burning Man" nuvažiavusi 2010-iais, jau kelerius metus pati įgyvendina ir padeda įgyvendinti kitiems įvairius meninius-kultūrinius ir socialinius projektus JAV, Europoje bei gimtojoje Lietuvoje. Su ja kalbėjosi Radvilė Nakaitė.
- Kas Tave sužavėjo, kai pirmąkart lankeisi "Burning Man" festivalyje?
- Tai, ką ten pajutau, yra nepaprasta. Tą patirtį sudaro viskas - įspūdinga erdvė ir dykumos tuštuma, peizažas, instaliacijos, skulptūros, žmonių bendravimas, nerealumo ir nuotolio nuo tikrovės įspūdis.
- Kokia yra “Burning Man” bendruomenė Lietuvoje, kas jos nariai?
- Mūsų žmonės – savanoriai, entuziastai, kurie kurdami ir dalyvaudami festivalyje išreiškia save ir dalijasi bendra patirtimi, nes jie visi išgyveno "Burning Man". Šią bendruomenę sudaro grupelė žmonių, kurie kartu gali nuvažiuoti į dykumą, ten nuvilkti milžinišką kelmą iš Lietuvos ir pagaliau jį sudeginti.
- Kaip Blukis tapo lietuviškos “Burning Man” bendruomenės simboliu?
- Blukis – tai kelmas, sukurtas skulptoriaus Donato Jankausko ir Sigitos Aleksandravičiūtės. Šis bendras menininkų idėjos ir kūrybos vaisius vėliau išaugo į milžinišką kelmą-paviljoną. Iš pradžių tai buvo kelmas iš putplasčio ant ratukų, o šiemet - medinė deganti skulptūra. Kaip sako S. Aleksandravičiūtė, Blukio lietuviškas etninis savitumas buvo puiki galimybė pristatyti tarptautinei meno bendruomenei idėjiškai pagrįstą objektą ir perkelti archajinį tautos palikimą į šiuolaikinės popkultūros kontekstą.
- Ar sunku patekti į festivalio programą?
- Pateikti prašymą dalyvauti nėra sudėtinga, bet sunkumai prasideda tada, kai reikia atitikti amerikietiškų standartų ir saugumo reikalavimus. Kuo projektas sudėtingesnis, tuo sudėtingesni ir jo reikalavimai. Mūsų kelmas bus deginimas kartu su 33 kitomis skulptūromis. Tai bus didžiausias vienu metu pasaulyje vykstantis deginimas, tad tiek saugumo, tiek koordinavimo darbo yra tikrai nemažai.
- Kaip Blukis atrodys šiemet? Kuo jis skirsis nuo 2011 metų projekto?
- Šiemet Blukis bus visiškai sintezuotas, kaip skaitmeniniame XXI amžiuje. Pasitelkiant Autocad (grafinė automatizuoto projektavimo sistema - red.) brėžinius ir CNC stakles, Blukio projektas buvo transformuotas į milžiniško kelmo formos skulptūrą iš netaisyklingų briaunų runomis ir raštais išraižytų faneros plokščių. Tarp kitų 34 skulptūrų iš viso pasaulio ji atstovaus Lietuvai.
- Šiemet Lietuvoje pimą kartą vyko festivalis "Degantis Jonas", kurio koncepcija labai artima "Burning Man". Kokie jūsų organizuoto renginio dalyvių atsiliepimai? Ar lietuviai sugebėjo įsitraukti į festivalio programą ir nebūti tik stebėtojais?
- Atsiliepimai labai geri. Žmonės sakė, kad niekada anksčiau jiems neteko būti festivalyje, kur visiškai nėra reklamos, pinigų, atmosfera itin draugiška ir tau atsiveria daugybė pačių įvairiausių interaktyvių meninių projektų bei instaliacijų. Dėl dalyvavimo ar tik stebėjimo sunku pasakyti, nes pati žmonių nestebėjau - festivalio metu dalyvavau ir dirbau. Tai buvo pirmas toks renginys, į kurį suvažiavo daug jaunų žmonių ir jie buvo tie nuostabūs aktyvūs dalyviai, kurie išbandė visas interaktyvias instaliacijas, betarpiškai bendravo, vienaip ar kitaip išreiškė save. Nuo "Burning Man" šis festivalis skiriasi, nes Black Rock dykumoje yra atšiaurios, žmones vienijančios dykumos klimato sąlygos, skirtingų šalių kultūrų samplaika ir didelė saviraiškos, betarpiškos komunikacijos, pozityvių emocijų koncentracija – šiemet ten bus net 60 tūkstančių žmonių. "Degantį Joną" aplankė ir festivalio "Burning Man" organizatoriai, kuriems mūsų renginys pasirodė fantastiškai nuostabus, jaukus, mielas, nuoširdus ir labai patiko. Juos sužavėjo į festivalį atvažiavę žmonės, jų bendravimas, festivalio vieta, muzikinė programa, instaliacijos, netgi atšiaurūs lietuviški uodai. "Degantis Jonas" buvo labai išgirtas ir gerai paminėtas "Burning Man" bendruomenių koordinatorės Meghan Rutigliano straipsnyje, kuris publikuotas festivalio "Burning Man" oficialiame puslapyje internete.
- Kokio palaikymo Blukis jau sulaukė ir kokio dar tikitės? Kodėl verta paremti Blukį?
- Praėjusiais metais Blukis sulaukė labai daug dėmesio ir, kad ir kaip būtų paradoksalu, būtent užsieniečiai labiausiai susižavėjo unikaliu papročiu ir lietuvių kelmo virsmu į meninį objektą. Jiems bendruomenės apsivalymo nuo negandų idėja, požemio būtybes simbolizuojančio ir uždariusio savyje saulę kelmo simbolika yra labai patraukli, todėl daugelis sutiktų žmonių labai vertino mūsų pastangas, skatino ir palaikė tada, kai buvo sunku. Šiemet mes velkame naują medinę Blukio skulptūros idėją-projektą, kurį pristatėme per Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimą ir kuri buvo teigiamai įvertinta ten susirinkusių jaunosios kartos atstovų bei oficialių valdžios pareigūnų. Tai pirmas kartas, kai lietuviai degins skulptūrą "Burning Man" festivalyje. Deja, dėl šiemet itin sumažėjusių Kultūros rėmimo fondo antrojo etapo lėšų (jų dydis priklauso nuo surinktų pinigų už alkoholio akcizą) mūsų projektas liko be finansavimo. Bet džiaugiamės, kad amerikiečiai ir airiai jau padėjo mums išspręsti dalį logistinių bei gamybinių klausimų. Čekai padės statyti skulptūrą, lieka tik sumokėti už mūsų šalį atstovaujančios skulptūros medžiagas bei gamybą. Šiam tikslui renkame lėšas per indiegogo.com puslapį. Prašome visų paremti mūsų idėją ir kartu linksmai atsikratyti negandų.
Paremti Blukį galite ČIA.
[gallery order="DESC" columns="2" orderby="post_date"]
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]