2024 m. liepos 26 d.

 

Lietuvos lakūno Felikso Vaitkaus skrydžio per Atlantą 80-ųjų metinių minėjimas Airijoje

Paskelbta: 2015-09-25 13:13 Autorius: ekspertai.eu
Vytauto Didžiojo karo muziejaus archyvo nuotr.
Vytauto Didžiojo karo muziejaus archyvo nuotr.

Rugsėjo 26-27 d. Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas dalyvaus Felikso Vaitkaus skrydžio per Atlantą 80-ųjų metinių minėjime Balinrobe (Airija).

„Džiaugiuosi, kad Airijos lietuviai tęsia vieno žymiausių lakūnų Lietuvos aviacijos istorijoje Felikso Vaitkaus žygį, išdidžiai garsindami Lietuvos vardą Airijoje kurdami ir puoselėdami savojo bendruomeniškumo tradicijas ir reikšmingai prisidėdami, kad F.Vaitkaus palikimas taptų stipriu ryšiu tarp lietuvių ir airių tautų“, – prieš išvykdamas į minėjimą kalbėjo J. Olekas.

Vakarinėje Airijos dalyje esančiame Balinrobo mieste vyks tradicinis Airijos lietuvių festivalis „Mums vis dar reikia sparnų“ rugsėjo 25-27 dienomis. Pagrindinis šventės akcentas – naujo paminklo, sumažintos „Lituanica II“ lėktuvo kopijos, kurią 80-osioms skrydžio metinėms sukūrė Tarptautinis lietuvių heraldikos fondas, atidengimas rugsėjo 26 dieną. Kitą dieną bus laikomos šv. Mišios Balinrobo Šv. Marijos bažnyčioje.

Jau devintus metus rengiamas festivalis vyksta miestelyje, kuriame 1935 m. „Lituanica II“ lėktuvu įveikęs Atlantą nusileido Feliksas Vaitkus. Vietos gyventojai iki šiol prisimena tą dieną, kai jų apylinkėse dėl nepalankių oro sąlygų nutrūko antrasis lietuvių bandymas iš Niujorko pasiekti Kauną. Nors leidžiantis lėktuvas nukentėjo, F. Vaitkus tapo šeštuoju pilotu, kuris įveikė Atlantą vienviečiu lėktuvu.

Fesitvalį organziuoja Lietuvos ambasada Airijoje kartu su Airijos lietuvių bendruomene ir Tarptautiniu lietuvių heraldikos fondu.

Feliksas Vaitkus gimė 1907 m. birželio 20 d. Čikagoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jo tėvas kilęs iš Lukošaičių kaimo nuo Gruzdžių. Motina Marija Stankevičiūtė gimusi Žagarėje. Baigęs bendrą mokslą F. Vaitkus mokėsi Čikagos universitete, o vėliau Kalifornijos aviacijos mokykloje ir baigė aukštuosius aviacijos kursus. Kaip JAV karo aviacijos lakūnas leitenantas Feliksas Vaitkus, 1931 m. išleistas į atsargą. Tuomet Viskonsino valstijoje įsteigė nuosavą aviacijos mokyklą. Jau ruošdamasis transatlantiniam skridimui, vedė JAV aviacijos fabrikanto dukterį Martą Brotz.

Po tragiško Stepo Dariaus ir Stasio Girėno skridimo per Atlanto vandenyną tarp Amerikos lietuvių imta kalbėti apie galimą šio žygio pakartojimą. Tuo tikslu 1933 m. rugsėjo 10 dieną „Naujienų“ redakcijoje susirinkusi iniciatyvinė grupė sukūrė Amerikos Lietuvių Trans-Atlantinio Skridimo Sąjungą (ALTASS) ir išrinko jos valdybą. Iš rėmėjų imta rinkti lėšas, po visą Ameriką rengti aviacijos šventes, kuriose talkininkavo ir lakūnas – Feliksas Vaitkus. 1934 m. balandžio mėnesį į Čikagą J. Janušauskas atskraidino skrydžiui per Atlantą skirtą lėktuvą Lockheed L-5B „Vega“, kuris buvo pakrikštytas „Lituanika II“ vardu. ALTASS skridimo per Atlantą sutartį pasirašė su lakūnu Feliksu Vaitkumi.

Lėktuvo ruošimas, reikiamų skridimui bortinių prietaisų sukomplektavimas, radijo kompaso įrengimas užtruko, ir 1934 m. planuotas skridimas buvo atidėtas. 1935 m. skridimas buvo atidėliojamas kelis kartus iki rudens. Pagaliau, sulaukus pakenčiamos oro prognozės, rugsėjo 21 d. 6 val. 45 min. iš Niujorko „Floyd Bennet Fiefd” aerodromo „Lithuanika II” pakilo skrydžiui per Atlantą į laikinąją Lietuvos sostinę Kauną. Netrukus virš Atlanto „Lituanika II” pateko į ištisinę debesų zoną. Pilotas net 17,5 valandos skrido tik pagal prietaisus, kai kur per lietų ir krintant šlapdribai. Vengdamas apledėjimo ne kartą keitė aukštį, o tai taip pat apsunkino skridimą, greičiau buvo deginamas kuras. Išniręs iš debesų F. Vaitkus pamatė Airijos krantus. Čia jis pastebėjo sutrikusį benzino siurblio darbą ir suprato, kad likusio kuro iki Kauno neužteks. Buvo aišku, kad reikės nutūpti. Per radiją gautos meteorologinės žinios informavo Dubline ir Londone esant rūką. Balinrobo rajone nusižiūrėjęs ganyklą F. Vaitkus nusprendė nutūpti. Jis ketino aikštelėje patvarkyti siurblį ir, pasipildęs degalų, orui pagerėjus toliau tęsti kelionę. Tačiau leidžiantis šoninio vėjo gūsis bloškė lėktuvą į šoną. Dešinysis sparnas užkabino žemę ir lėktuvą ėmė sukti. Nuo smūgio nulūžo sparno galas, buvo palaužta važiuoklė ir propeleris. Per 21 valandą 30 minučių Feliksas Vaitkus nuskrido 5100 kilometrų. Iki tol skrisdami po vieną Atlantą buvo įveikę tik penki lakūnai – 1927 m. Charles Lindbergh, 1932 m. Amelia Earhart, 1933m. – Willy Post, 1933 m. Jimmy Mattern ir 1933 m. – James Mollison.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras