Televizijos šou „Muzikinė kaukė“ lapkričio 8 dieną pasiekė finišą. Nuo rudens pradžios jo dalyviai varžėsi dėl prizo. Ir štai nugalėtojas pusę jo – 10 tūkstančių litų – paskyrė šešiametei Urtei. Tą vakarą visa Lietuva TV ekranuose stebėjo gražią, mielą mergaičiukę, sergančią „smegenėlių kirmino hipoplazija“. Visi ją matė, sužinojo, kad ji gyvena Jiezne, kas jos tėvai, jos diagnozę ir tai, kad renkamos aukos jos gydymui kamieninėmis ląstelėmis. Mergaitės filmavimas vyko tiesiogiai. Šou dalyviai susigraudinę su ja bendravo, ją apkabindavo. Renginį vedė LR Seimo narys Arūnas Valinskas.
Kitą dieną po laidos žiniasklaida galutinai išsklaidė visas abejones. Dienraštis „Lietuvos žinios“ skelbė: „Urtės šeima įsitikinusi – mergaitė gali pasveikti. Tačiau tam jai reikia kelių operacijų, naudojant kamienines ląsteles. Toks gydymas – labai brangus. Pirmosioms operacijoms šeima atidavė savo santaupas, draugų ir gerų žmonių paaukotus pinigus, patys persikraustė gyventi į prastesnį būstą, kad kiekvieną litą galėtų skirti savo mažylei“.
Deja, labai atsakingai privalu konstatuoti, kad tokiu būdu viešai, atvirai buvo vykdoma nelegali moksliškai nepagrįsto „gydymo“ reklama ir masiškai kvailinama daugybė Lietuvos žmonių. Mat šiandienos medicina „smegenėlių kirmino hipoplazijos“ gydymo nežino. Tačiau televizijos žiūrovai išgirdo sensacingą naujieną – mergaitei pasveikti gali padėti sudėtinga operacija kamieninėmis ląstelėmis. Tereikia surinkti 34 tūkstančius litų, ir ji gaus dvi ląstelių injekcijas – reikiamo gydymo Rusijoje kurso dalį.
Iš spaudos, labdaros fondų tinklalapių galima sužinoti, kad finansiškai šeimai ženkliai padeda fondas „Algojimas“. Šis fondas kasmet anonimiškai atrenka šeimas, turinčias neįgalių vaikų, ir skiria pinigų jų gydymui ar kitokiai pagalbai. Gal kas ir prisimena, kad šio fondo įkūrėja pati neteisėtai gydė Rusijoje kamieninėmis ląstelėmis savo kūdikį, sirgusį įgimta nepagydoma liga, ir tam rinko aukas. O šiandien TV akciją „Ištieskime gerumui ranką“, kuri ragina aukoti fondui „Algojimas“ ir taip padėti sergančiai Urtei, globoja net pati Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Ragindami padėti, aukoti aukas mergaitei ir nurodydami banke atidarytą paramos sąskaitą rašė ir rašo daugauma dienraščių, beveik visi interneto portalai. Net Jiezno klebonas parapijos interneto puslapyje rašo: „Artimo meilei skatinti, Jiezno gimnazijoje balandžio 7 d. vyko integruota pamoka „Iš širdies į širdį“. Joje moksleiviai ir svečiai buvo raginami sužadinti troškimą dalintis. Ypač nustebino ir pradžiugino Jiezno vaikų globos namų auklėtinių laisvanoriškai surinkta Urtei virš 400 Lt auka“. Sykiu jis nurodo, kada šiam tikslui rinks aukas bažnyčioje.
Ši nekontroliuojama „gerumo“ akcija plinta nestabdoma...
Atsakingų valstybės institucijų neįgalumas – neteisėti eksperimentai su vaikais
Šiandienos mokslo žinios leidžia tvirtai teigti, kad Urtės liga yra apsigimimas, ir „gydymas“ kamieninėmis ląstelėmis, kokios kilmės jos bebūtų, yra eksperimentinis ir nepagrįstas mokslo duomenimis. Šiandien aišku, kad gydymas tokiomis ląstelėmis gali būti pavojingas žmogaus sveikatai, nes gerai žinoma jo rizika – šios ląstelės gali virsti vėžinėmis.
Smegenėlių kirmino hipoplazija – tai smegenų raidos sutrikimas, apsigimimas, įvykstantis dėl ankstyvo vaisiaus pažeidimo nėštumo metu arba dėl genetinio pažeidimo. Dažniausiai jis būna vienu iš apsigimimo sindromo požymių, neretai greta kitų smegenų vystymosi anomalijų, ir priskiriamas sunkiems neurologinio vystymosi pažeidimams.
Šiandien išsivysčiusiose pasaulio šalyse, kur adekvačiai užtikrinama žmogaus teisių apsauga ir paciento sauga, šio sutrikimo gydymui kamieninės ląstelės netaikomos, nes tai mediciniškai neįmanoma. Lietuvos Respublikos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 7 str. 2 dalis nurodo, kad tyrimai, galintys pakenkti vaiko gyvybei, sveikatai, normaliam jo asmenybės vystymuisi, draudžiami net esant vaiko, jo tėvų ar kitų teisėtų vaiko atstovų sutikimui.
Gydymui skirtos kamieninės ląstelės priskiriamos vaistiniams preparatams. Jų kontrolė priklauso Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie SAM (VVKT) bei Lietuvos bioetikos komiteto kompetencijai. Be to, jei kas nors įtraukia vaikus į tokius neteisėtus eksperimentus, tai pirmiausia turėtų rūpėti Vaiko teisių kontrolieriui.
Dar daugiau – mergaitės motina nurodo, kad tarpininkas, rekomendavęs gydymą ir klinikas Maskvoje, yra žinomas Lietuvos medicinos mokslų universiteto profesorius kardiologas D. V. Pažeidžiamas ir teisės aktų reikalavimas, kad neteisėto moksliškai nepagrįsto „gydymo“ reklama, kuri šiuo atveju yra dar ir klaidinanti, draudžiama.
Spaudoje nurodoma, kad Urtė gydoma placentos kamieninėmis ląstelėmis, kurios įšvirkščiamos į veną ir į nervų saulės rezginį (plexus solaris). Po to, kaip rašoma, mergaitė kelias dienas kenčia didelius skausmus. Tačiau toks preparato skyrimo būdas gydant nurodytą ligą yra nepaaiškinamas. Motina teigia, kad atsirado galimybė Rusijoje kitame centre įsigyti ląstelių kiek pigiau, o taip pat jų pigiau jau siūlo ir Lietuvos gamintojai. Taigi, parengtos sąlygos dar vienam pažeidimui: nesilaikyti esminio principo, kad skiriant kamienines ląsteles negalima maišyti skirtingų ląstelių linijų, skirtingų gamintojų preparatų, nes tai neleistų atsekti, kurio preparato poveikis buvo žalingas.
Galima konstatuoti – Lietuvoje oficialiai toleruojami eksperimentai su vaikais, o taip pat neteisėtai skelbiama moksliškai nepagrįstų eksperimentų su jais reklama. Ir nė vienas asmuo iš atsakingų institucijų neparodo iniciatyvos sustabdyti žmonių mulkinimą, pažaboti šią nusikalstamą veiką ir apginti neįgalius vaikus.
Skaudi patirtis nepamokė
Analogiška neteisėta gydymo kamieninėmis ląstelėmis reklama buvo pradėta 2003 metų gruodžio mėnesį. Tada VVKT vadovavo Mindaugas Plieskis. Žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, esą vaikus-pacientus konsultuoja iš Rusijos atvykę „specialistai”. Buvo minimas VšĮ ,,Baltijos medicinos bioorganinių ir imuninių technologijų institutas” (kaip vėliau paaiškėjo, įkurtas privačiame bute), taip pat ligoninės skalbykloje įsikūręs “Embriotechnologies” centras - abu vykdę nelegalią veiklą. Juos reklamuoti suskubo žiniasklaida, daugelis TV laidų. Pvz., minėtas institutas buvo reklamuojamas per TV laidą ,,Pagalba telefonu” (2005-01-14). Buvo rodoma neįgali, nekalbanti paauglė iš Raseinių, kūdikystėje persirgusi meningitu. Laidos vedėjas pristatė mergaitę, jos artimuosius, o „instituto” atstovas aiškino, kad tikimybė ligonei pasveikti po gydymo fetalinėmis kamieninėmis ląstelėmis Novosibirske esanti 20 %, ir 80 % - kad ligonės būklė pagerės. Tereikia gydymui surinkti pinigus.
Tuomečio VVKT viršininko M. Plieskio pavedimu aš, kaip Ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų skyriaus vedėjas, ir mano kolega, skyrių kuruojantis viršininko pavaduotojas Rimas Jankūnas, gavome nurodymą asmeniškai imtis priemonių dėl šios neteisėtos veikos. Kreipėmės į Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros tarnybą. Iš jos gavome atsakymą, kad minėtas „institutas“ užsiima neteisėta veikla, nes net nėra pateikęs prašymo įstaigos asmens sveikatos priežiūros licencijai gauti.
Susisiekiau su sergančios mergaitės tėvais. Sužinojau, kad visa giminė renkanti pinigus, kurių reikia mažiausiai 20 tūkstančių litų. Perspėjau, kad būtų atsargūs ir netikėtų, nes taip siekiama išgauti pinigus ir apgauti.
Viršininko M. Plieskio raštu buvo kreiptasi į Sveikatos apsaugos ministrą, Lietuvos bioetikos komitetą, Vaiko teisių kontrolierių. Taip visuomenė buvo informuota, kad žiniasklaidoje reklamuojamas gydymas kamieninėmis ląstelėmis nėra pagrįstas, kad jis neteisėtas.
Tuo metu iš Alytuje dirbančios gydytojos A. D. gavau dokumentus (gydymo Rusijoje išrašus), kurie rodė, kad to paties „instituto“ darbuotojai „gydo“ Lietuvos žiniasklaidoje reklamuojamą mažametį T. B. iš Alytaus abortuoto žmogaus vaisiaus kamieninėmis ląstelėmis. Motina siekė gauti paramą tolesniam „gydymui“ iš Alytaus savivaldybės.
Kaip skyriaus vedėjas gautą informaciją perdaviau Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų tyrimų tarnybai. 2005-08-26 iš jos buvo gautas raštas, kad pradėtas baudžiamosios bylos tyrimas pagal LR BK 202 str. 2 d. (neteisėtas vertimasis uždrausta profesine veikla). 2009 metų gruodžio mėnesį Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo valdybos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo skyriaus pareigūnai baigė ikiteisminį tyrimą. Tyrimo medžiaga buvo perduota į teismą. Dėl sukčiavimo įgyjant didelės vertės svetimą turtą bei neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla buvo pareikšti įtarimai UAB „Embriotechnologijų centras“ ir buvusiam jos direktoriui Evaldui Baranauskui. Pareigūnai nustatė, kad gydytojas E. Baranauskas, veikdamas bendrovės naudai ir interesais, jos vardu nuo 2004 metų vasario iki 2007 metų kovo, apgaule žadėdamas nepagydomomis ligomis sergantiems pacientams išgijimą, taikė jiems tariamą gydymą, už kurį gavo 463 048 litus. Teismas nuteisė E. Baranauską 2 metams lygtinai.
Prancūzijos mokslininko perspėjimas
Šių metų birželio 29 dieną Vilniuje, Lietuvos mokslų akademijos salėje, vyko tarptautinė konferencija kamieninių ląstelių gydymo klausimais, kurioje dalyvavo žinomas prancūzų mokslininkas prof. Colin McGuckin – CTI-Lyon gydymo ląstelėmis tyrimo instituto direktorius. Jis perskaitė pranešimą apie gydymo kamieninėmis ląstelėmis pasiekimus jo vadovaujamame institute.
Po konferencijos prof. Andrius Narbekovas svečio paklausė jo nuomonės apie gydymą kamieninėmis ląstelėmis Rusijoje ir apie tai, ar kiltų medicininių problemų vaikams, kuriems buvo sušvirkštos embrionų kamieninės ląstelės, nes žinoma, jog tiriant ikiklinikiniais tyrimais gyvūnus, rizika jų gyvybei buvo.
Cituoju prof. Colin mcGuckin atsakymą:
Labai gaila, bet pasaulyje buvo daug atvejų, kai vaikams ar suaugusiems sušvirkštus fetalines ar embrionines kamienines ląsteles – Rusijoje, Kinijoje, kitose Azijos šalyse ir Izraelyje - po tokio gydymo ligoniams atsirado sunkūs navikiniai dariniai. Apie šiuos atvejus nebuvo plačiai pranešama, bet iš esmės pakako duomenų įrodyti, kad sušvirkštus ligoniui tokias ląsteles nėra galimybės kontroliuoti, kur jos pateks. Jos gali atsirasti smegenyse ar nesunkiai išplisti bet kur. Tai svarbūs dalykai, kuriuos turime suprasti: švirkščiant į organizmą kamienines ląsteles iškyla ypač didelis pavojus – tai gali pabloginti situaciją. Štai vaiko atvejis Izraelyje: kelis kartus sušvirkštus fetalines ląsteles, jo stuburo smegenyse susiformavo ir išplito vėžiniai dariniai, ir vaikas pateko į didelę bėdą. Buvo atvejų ir Rytų Rusijoje, kai toks pat likimas ištiko vaikus, kuriems klinikoje buvo sušvirkštos audinių ląstelės. Po to jie atvykdavo gydytis į vakarų Europą ir pašalinus auglius būdavo daug sunkesnės būklės. Tačiau kas gali būti įsitikinęs, kad į tokias klinikas patekusiems pacientams nenutiks ir kitų dalykų? Jie gali negauti jokio gydymo. Jie sumoka už gydymą, bet iš tikrųjų jo negauna. Pacientams sušvirkščiamos ne kamieninės ląstelės, bet vanduo, vitaminai ar dar kažkas. Žmonėms pasakoma, kad jie gavo gydymą ląstelėmis, nors tai netiesa. Tai labai liūdina. Mes turime daryti viską, kad Europos ligoniai nevyktų į nekontroliuojamus gydymo centrus.
Prof. Colin mcGuckin atsakymą galite išklausyti šiame vaizdo įraše:
Dėl susidariusios situacijos atsakingas VVKT viršininkas G. Barcys
Šiandien šarlatanai ir vėl pakėlė galvas. Jie pasirodė viešumoje net po teismo sprendimo. Matyt, žino apie pasikeitusią situaciją VVKT, kuriai vadovauja Gintautas Barcys. Paskirtas viršininku, jis pirmiausia ėmėsi rengti neteisėtas konfidencialumo sutartis, kad darbuotojams būtų užčiauptos burnos ir užkirstas kelias bet kokiai „skandalingai“ informacijai patekti į viešumą. Vienas pirmųjų naujojo viršininko žingsnių (padedant VVKT Teisės skyriui) – Ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų skyriaus funkcijų susiaurinimas, siekiant užkirsti kelią bet kokiai darbuotojų iniciatyvai. Vėliau imtasi skyriaus darbuotojų pareigybių „išvalymo“. Panaikinta galimybė skyriaus vedėjui pasirašyti informacinio pobūdžio raštus – viską ėmė kontroliuoti vienas G. Barcys. Taip jis išplėtė „neliečiamų klausimų“ zoną – pvz., neleido skyriaus specialistams perduoti klinikinių tyrimų užsakovams informaciją apie jų pasirinktų tyrėjų padarytus pavojingus pažeidimus, jiems taikytas sankcijas, nepaliko vietos abejones keliančių registruotų vaistų klausimų nagrinėjimui, tokius faktus svarstant specialioje klinikinių tyrimų komisijoje ir pan. Tokiu būdu iš VVKT darbuotojų buvo atimta galimybė reaguoti į neteisėtai vykdomus klinikinius tyrimus, neteisėtą gydymą netirtais vaistais, pacientų įtraukimą į neteisėtus eksperimentus ir t. t. Tačiau visos šios priemonės nebuvo labai efektyvios. Todėl vykdydamas tariamą reorganizaciją G. Barcys sunaikino patį skyrių ir atleido aukščiausios kvalifikacijos darbuotojus.
Todėl manau, kad būtent VVKT viršininkas G. Barcys turėtų prisiimti atsakomybę dėl neteisėto mergaitės Urtės gydymo kamieninėmis ląstelėmis – jo neveikimas leido suklaidinti žmones, net „pakišo“ valstybės vadovę, Prezidentę D. Grybauskaitę.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]