Mažėja viltis, kad 2016 m. Seimo rinkimų reklaminės konservatorių kampanijos vienam pagrindinių siekių – Astravo atominės elektrinės statybų sustabdymui – bus lemta išsipildyti.
Nors konservatorių inicityva visos parlementinės partijos pasirašė dokumentą, kuriuo pasižadėjo nepirkti Astravo atominėje gaminamos elektros, Europos Komisija į šį klausimą žiūri kitaip.
Praėjusią savaitę Vilniuje viešėjęs už energetiką atsakingas Europos Komisijos (EK) pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius pasakė, kad Briuselis linkęs savo dėmesį koncentruoti į atominės Astrave saugumą, o ne į elektros embargą.
Valstybinio transliuotojo LRT gegužės 28 d. televizijos laidoje „Savaitė“ EK pirmininko pavaduotojas teigė, kad Komisija baigia susitarti su Baltarusija dėl europinių standartų saugumo testų Astrave.
„Labai aiškiai per visus susitikimus Vilniuje sakiau, kad Astravo nelaikome vien tik Lietuvai svarbiu klausimu. Tai visai Europos Sąjungai svarbus klausimas, ypač dėl atominės saugumo. Kalbėjome su Baltarusija ir pareiškėme, kad kol nepamatysime Astrave europietiško tipo saugumo testų, bus labai sunku tęsti energetikos dialogą ir tai paveiks mūsų santykių kokybę. Dabar mes esame labai arti sutarimo, kad tokie testai bus vykdomi šiemet. Tuomet turėtų būti parengta ataskaita, o tada Europos Sąjungos ekspertų komisija įvertins, ar saugumas tikrai aukščiausios kokybės. Tarp ekspertų žinoma bus ir Lietuva. Būtent ši komisija siūlys, kas turi būti gerinama ir kaip tai turi būti įgyvendinta“, - paaiškino M. Šefčovičius
Pasak komisijos pirmininko pavaduotojo „turime politinių priemonių, nes Baltarusijai Europos Sąjunga yra svarbus partneris ekonomine, prekybos prasme“.
„Taip pat mūsų narės priklauso ir Tarptautinei atominės energetikos agentūrai Vienoje. Tačiau kol kas kontaktai su baltarusiais rodo, kad aukščiausi standartai gali būti pasiekti“, - prognozuoja M. Šefčovičius.
Ekspertai.eu primena, kad žalią šviesą Astravo AE uždegė konservatoriaus Andriaus Kubiliaus vyriausybė, kuri viską gerai žinojo, sekė informaciją, net susitikinėjo su Baltarusijos aukščiausiais pareigūnais, tačiau nieko nenuveikė, kad prie pat Lietuvos sienos atominė neatsirastų. Baltarusija lemiamus sprendimus priėmė 2011 metais, kai pasirašė elektrinės statybos kontraktą su Rusijos korporacija „Rosatom“.
Keli susiję:
Iš pradžių patvirtinę, kad dalyvaus, Lietuvos ambasados atstovai paskutinę minutę atsisakė
Proveržis: pasmerkta Astravo AE bei sutarta dėl paramos Ukrainai ir bendradarbiavimo su JAV
JOKIO ASTRAVO su Maskvos branduoliniu teroru
Žalią šviesą Astravo AE uždegę konservatoriai toliau kovoja dėl šios jėgainės statybų sustabdymo
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]