Gyvenimui vis labiau keliantis į internetinę erdvę, laikas, atstumai, ribos tarsi išnyksta. Komunikacijos greitis tapo stulbinamas, o veiklos rezultatai - kaip ant delno. 2011-ųjų rugpjūtį startavęs internetinis muzikos ir meno žurnalas www.secretthirteen.org jau spėjo patraukti skaitytojų iš viso pasaulio dėmesį. Tai išskirtinio dizaino žurnalas anglų kalba, siūlantis garsių menininkų, atlikėjų, įtakingų muzikos įrašų leidyklų savininkų sukurtas muzikos kompiliacijas ir pristatantis ypatingus šiuolaikinio meno kūrinius, o interviu skiltyje atskleidžiantis netikėtas žymių kūrėjų asmenybių puses.
"Paslaptingojo trylikos" (angl. „Secret Thirteen“) įkūrėjas - Justinas Mikulskis, muzikos gurmanas ir selektorius, aktyviai stebintis ir analizuojantis muzikos ir meno pasaulį. Su juo kalbamės apie šio žurnalo atsiradimo priežastis, skaitytojus, jiems siūlomas muzikos ir meno platybes bei artimiausius planus.
Kas paskatino įkurti „Secret Thirteen“, kokie Jūsų siekiai?
Skaitmeninio žurnalo gimimą nulėmė daug veiksnių. Tai - nuolatinė intelektualinė pažanga, kaupiamų žinių bagažas, troškimas dar tvirčiau įleisti šaknis į užsienio ir Lietuvos kultūrinę erdvę, asmeninės ir kolegų ambicijos, konkretizuotos ir nišinės informacijos vienoje erdvėje trūkumas. Galbūt nusivylimas tuo metu skaitmeninėje erdvėje buvusios informacijos nesistemingumu, dubliavimusi ir paskatino ieškoti, kurti ir plėtoti savo žurnalą.
Tačiau esminis aspektas - meilė menui plačiąja prasme, noras padėti neretai didesnių sklaidos sugebėjimų neturintiems gabiems menininkams atrasti savo klausytoją ir žiūrovą. Be to, mums svarbi ir edukacinė žurnalo funkcija. Konstruktyviuose tekstuose pateikiama nemažai raktinės informacijos, tad susidomėjus ja, galima nesunkiai susirasti rūpimus dalykus ir kitais kanalais.
Viena pirmųjų žurnalo įkūrėjų - Margarita Niedvaraitė, teisininkė, labai „prijaučianti“ menui ir paskatinusi nebijoti žengti į užsienio šalių erdves, pažaboti kalbos barjerą ir, jei galima taip pavadinti, rinkos baimę, kad atrastume ir tvirtai užimtume savo nišą. Deja, Margarita dėl asmeninių priežasčių šį rudenį paliko žurnalą.
Pati didžiausia žurnalo skiltis, sulaukianti susidomėjimo visame pasaulyje - miksai, kurioje kiekvieną savaitę pristatomi patys įvairiausi kūrėjai. Kokiais kriterijais remiantis pasirenkate šių "miksų" autorius? Kokios muzikos mėgėjai gali tikėtis atrasti sau patinkančios muzikos šiame archyve?
Iš pradžių plėtojome mintį pristatyti ambient, drone, noise stilių muziką, paremtą beritmiu pamatu, plačiomis garsinėmis linijomis, linkstančiomis į minimalizmą, abstrakciją. Tačiau palaipsniui šios minties buvo atsisakyta ir kompiliacijas ėmėme vertinti daugiau emocinio išskirtinumo požiūriu. Supratome, kad dauguma žinomų kompozitorių, atlikėjų, įrašų kolekcionierių ir įrašų leidyklų savininkų namų aplinkoje klausosi kur kas įvairesnės muzikos, nei patys kuria - pradedant nuo industrial, subtiliosios elektronikos, ir baigiant avangardu, džiazu ar folkloru. Tai muzika, kuri turi tiek pat rimties, kiek ir šiuolaikinė muzika, kitų dar vadinama akademine.
Muzikos pasaulį akylai stebime ir patys domimės muzika, prenumeruojame muzikinius katalogus, kaupiame literatūrą, lankome renginius, perkame muziką. Pagrindiniai kriterijai atrenkant įrašus - kūrėjo mintis ir mikso ideologija, panaudotų įrašų retumas, medžiagos ir emocinės dalies vystymas, santykis su žurnalo koncepcija ir kiti smulkesni niuansai, lemiantys galutinį rezultatą.
Miksus įrašiusių menininkų geografija.
Nemažai dirbame ir su pačiais atlikėjais, kartais pokalbis užtrunka ir metus, kol išgryninama idėja. Mes visada raginame neskubėti, pabrėžiame, jog vertėtų įdėmiai priimti pasiūlymus įrašyti kompiliaciją. Dar vienas mūsų tikslas - ne tik pristatyti muzikos ir meno scenoje svarbius vardus, bet ir užmegzti jų jungtis: įrašų leidyklų - su atlikėjais, atlikėjų - su auditorija. Skatiname dalyvauti bendruose projektuose, keistis informacija, konsultuoti įvairias klausimais.
Didžiausia staigmena ir įdomumas - kai klausytojas, tikėdamasis išgirsti gerai jam žinomo atlikėjo konkretaus stiliaus miksą, atranda visiskai priešingą garsų paletę. Kaip jau minėjau, atlikėjai ryžtasi netikėtiems vojažams, pristato itin asmeninius muzikinius potyrius ir slapčiausius muzikinius atradimus.
Šiais laikais naujosios technologijos suteikia galimybę stebėti internetinių svetainių lankytojų srautus, jų geografinę padėtį ar net įpročius. Kaip nuo žurnalo atsiradimo pakito skaitytojų ratas, kokias tendencijas stebite pastaruoju metu?
Žurnalo turinys plečiasi, pritraukiame išskirtinius menininkus, tad gausėja ir skaitytojų auditorija. Pirmą kartą atėjusį skaitytoją stengiamės išlaikyti intelektualiai publikai skirtu turiniu, estetišku pateikimu, informacijos glaustumu, nevarginame jokia reklama. Vos gimus žurnalui buvome labiau susiję su Lietuvos auditorija, kuri, kaip pastebėjome, dar nelengvai "įkanda" ir ne itin noriai skaito anglišką tekstą. Tačiau po truputį skaitytojų ratas plėtėsi, kito ir auditorijos sudėtis. Kol skaitytojų turėjome 10 tūkstančių, lietuviai sudarė trečdalį šios auditorijos, o skaitytojų skaičiui pagausėjus iki 40 tūkstančių, lietuviai sudaro vos penktadalį. Ar tokie rodikliai džiugina, ar liūdina - gana subjektyvus klausimas. Tiesiog manome, kad kiekvienas renkasi pagal savo kriterijus, o mes patys esame kosmopolitai.
Žurnalo skaitytojų geografija.
Pastebime, kad būtent žurnalo skaitymui lankytojai skiria vis daugiau laiko, o jų amžiaus vidurkis - maždaug 25-45 metai. Tikėtina, kad ateityje auditorija darysis vyresnė. Pasiekiame naujus sklaidos kanalus, o žurnalo turinys tampa labiau orientuotas į nišinę ir šiek tiek daugiau pažengusią auditoriją. Bet tai nereiškia, kad nesame atviri ir ne taip nuodugniai menu besidomintiems skaitytojams. Manome, kad žurnalo turinys ir jo potekstės yra suprantami ir jiems. Didžiausią žurnalo dalį užima kiekvieną savaitę pristatoma nauja muzika, o juk muzika - universali kalba. Tik visi skirtingai jos ieško ir renkasi.
Muzikos gurmanų spektras platus, pagrindą sudaro klausytojai, jau turintys muzikinę patirtį. Vieni jų žurnale ieško egzotikos, kiti - konkrečių stilistinių pakraipų. Yra ir tokių, kurie išklauso kiekvieną kompiliaciją ir vertina ją kaip išskirtinį kokybišką produktą, taip nuolat atrasdami kažką naujo. Iš tiesų, sunku supaisyti ir nuspėti klausytoją, bet stengiamės būti saviti, ieškodami talentų įvairiose muzikinėse plotmėse.
Interviu skiltis žurnale jau spėjo pakalbinti tokius žymius lietuvių veikėjus, kaip žurnalistą Rytį Zemkauską, Niujorke gyvenantį menininką Aidą Bareikį, „Glitchr“ kūrėją Laimoną Zaką bei kelias pasaulyje garsias asmenybes - pianistą ir kompozitorių Nilsą Frahmą, profesorių, instaliacijų bei muzikos kūrėją Scannerį iš Didžiosios Britanijos. Kokius tikslus keliate šiai rubrikai ir kokių asmenybių interviu žurnalo skaitytojai gali tikėtis artimiausioje ateityje?
Ši skiltis yra nauja mūsų žurnale ir su ja siejame nemažai vilčių. Tikimės, kad interviu pritrauks dar daugiau ir įvairesnių skaitančių lankytojų, nes klausimų, kuriais kalbinami pašnekovai, spektras platus - menas, filosofija, socialinis požiūris, asmeninės patirtys ir pasiekimai. Pirminis sumanymas buvo suteikti kiekvienam pokalbininkui lygias galimybes ir pateikti tik trylika trumpų klausimų, tačiau to atsisakėme, prie komandos prisijungus žurnalistui Pauliui Ilevičiui. Šiuo metu ruošiami net dešimt interviu su išskirtinėmis asmenybėmis, tarp kurių - vienas garsiausių Izraelio video menininkų Ranas Slavinas (nesenai jo video darbų paroda buvo eksponuojama Galerijoje „Vartai“) ir pašėlęs interviu su nuostabia muzikos ir madų pasaulio moterimi iš Los Andželo Amanda Brown (LA Vampires/Not Not Fun Records). Planuojame pakalbinti ir su menais nesusijusius žmones - mokslininkus, dirbančius NASA labaratorijose, fizikus ir kt. Ši skiltis ateiančiais metais bus mūsų prioritetas, todėl stengsimės ją sukurti kuo lankstesnę ir turtingą pašnekovais.
Secretthirteen.org žurnalas internete.
Naujienas galite sekti ir Facebook puslapyje.
Įžanginis „Secret Thirteen“ žurnalo filmukas, sukurtas žymaus muzikos ir video menininko Ran Slavin iš Izraelio.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]