Prieš išvykdama oficialaus vizito į Šveicariją, Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė LRT radijui sakė: „Labai įdomu, kad Šveicarija, turinti 8 mln. gyventojų, turi net 137 tūkst. karių ir visi jie šauktiniai, o gynybai skiria net 7 proc. metinio šalies biudžeto. Šauktinių kariuomenėje yra per 1 000 moterų ir 39 tūkst. rezervas. Taigi šalis, būdama neutrali, labai rimtai investuoja į savo saugumą. Mums gražus pavyzdys, kai tokia palyginti vidutinio dydžio šalis turi tokią reikšmingą ir, svarbiausia, šauktinių pagrindu grįstą kariuomenę. Taigi nacionalinis saugumas mums taip pat svarbus ir svarbu pasidalinti, pasižiūrėti, kaip tokia šalis tvarkosi.“
Prezidentė pastebėjo, kad „Šveicarija skiria savo gynybai, t. y. 7 proc. – daugiausia už visas ES šalis nares ir net NATO nares. Be to, matome, kokią kariuomenę turi. Antra, kadangi Šveicarija labai aktyviai dalyvauja tarptautinėse organizacijose, tokiose kaip JT, kalbėsime apie saugumo situaciją Europoje ir Sirijoje, pabėgėlių krizės klausimais. Šveicarija labai aktyvi tarptautinėje erdvėje taikos palaikymo klausimais, žmogaus teisių gynimo klausimais ir t. t., taigi tikrai yra apie ką kalbėti“.
Būtų buvę nuoseklu, jei prezidentė būtų paminėjusi Šveicariją kaip tiesioginės demokratijos lyderę pasaulyje, kurioje referendumai, organizuojami piliečių valia, gali keisti visą šalies politiką. „Konstitucija leidžia šimtui tūktančių piliečių sušaukti referendumą dėl visiškos arba dalinės Konstitucijos peržiūros. Be to, 50-ies tūkstančių rinkėjų grupės gali inicijuoti referendumus dėl (beveik visų) parlamente priimtų, bet dar neįsigaliojusių įstatymų patvirtinimo arba atmetimo bei dėl tarptautinių sutarčių patvirtinimo arba atmetimo. Taip pat leidžiama inicijuoti referendumus dėl konstitucinių nepaprastųjų dekretų, skirtų galioti daugiau kaip metus panaikinimo. Taigi rinkėjai gali pasipriešinti politinio elito valiai (...)“. Vien per 1994 m. Šveicarijoje surengta net 16 referendumų, ir bendras jų skaičius pasiekė 430.
Taip pat prezidentė neakcentavo, kad Šveicarija 7 proc. gynybai skiria iš savo biudžeto savo suvereniai gynybos sričiai, nes Šveicarija nėra kokių nors karinių aljansų narė. Taip pat Šveicarija savo nuožiūra skiria paramą kitoms valstybėms ar tarptautiniams reikalams, nes nėra ir jokių sąjungų narė ir neprivalo nei vykdyti nurodymų, nei mokėti mokesčių į bendrą biudžetą bendram reikalui.
Todėl klausimas, kiek nepriklausoma, mažiausia pasaulio federacinė valstybė skiria savo gynybai ar savo pensininkams, nėrai visai korektiškas. O pastebėjimas, kad beveik visi šalies piliečiai moka valdyti ginklą ir gali stoti savo valstybės gynybon, vertas dėmesio. Gal būtų „mums gražus pavyzdys, kai tokia palyginti vidutinio dydžio šalis“ geba turėti vieną stipriausių ekonomikų pasaulyje ir išlikti neutrali bei suvereni, net ir apsupta iš visų pusių ES.
Susiję:
Ištrauka iš gruodžio 15 d. LRT laidos „Dėmesio centre“, kurioje konservatorius Vytautas Landsbergis meluoja apie prezidentės tėvelį (visa laida čia):
„Ekspertai.eu“ turimi dokumentai rodo, kad prezidentės tėvelis Polikarpas Grybauskas tarnavo NKVD
Lietuvos įstatymai patikimai saugo žinias apie buvusio NKVD darbuotojo Polikarpo Grybausko teistumą
Naujausi
Naujausi komentarai
S
IP 51.37.2.142 | 03:45:36
https://youtu.be/Yvk8psRjTK8?si=p1yJtEbrIwvwar5S - turbut ir Dievas rusu?...
jeronimas
IP 51.37.24.248 | 00:28:01
Kiek prisimenu ,tai to zaliumo pagrindinis zodis budavo meshlas??Netikit,paziurekit irasus,kur vieshai,pries tv kameras ,zaliumas isvadina Kazimiera Juraiti meshlu?Apgailetinas ponas tas zaliumas,kad net i tevus tinkanti zmogu taip vadina.O tai ne koks ministeris sunkia vaikyste isgyvenes,bet netgi ...