Seimo narys Naglis Puteikis neseniai pareiškė, kad atsisakys padidintos algos, kuri po Konstitucinio Teismo išaiškinimo buvo atkurta į prieškrizinį lygį. Štai pensininkams teks laukti 3 metus, kol bus grąžintos nurėžtos pensijos, daugiavaikėms motinoms, kaip sako N. Puteikis, jos buvo užšaldytos, o Seimo nariai gana greitai priėmė sprendimą savo atlyginimą pasikelti po 1500 Lt.
– Atsisakėte padidinto Seimo nario atlyginimo. Kodėl?
– Todėl, kad laikau Konstitucinio Teismo sprendimą neteisingu. Lietuvoje ir taip vienas didžiausių skirtumų tarp mažiausiai ir daugiausiai uždirbančių. Politikai ir teisėjai Konstitucinio Teismo sprendimu, po to Seimo atliktomis manipuliacijomis tą skirtumą dar labiau padidino. Turtinė nelygybė neatitinka senosios Europos kultūrinės tradicijų, tai kelia didžiulį žmonių susierzinimą ir aš nenoriu būti šito Lietuvos pseudoelito žaidimų dalyviu. Todėl tą 1500 litų, pridėtą nuo sausio 1 dienos, pervesiu į biudžetą, bet prieš tai dar turiu sumokėti už 3 autobusus, kuriais daugiavaikės motinos važiavo ginti savo pensijų į Seimą. Valstybė 7 vaikų motinoms skiria valstybinę pensiją, o toms, kurios turi 5 ir 6 vaikus, užšaldė per krizę, nes neturi reikiamo darbo stažo. Jos prašė atšaldyti, politikai atsakė: „Mes neturime pinigų.“ Iš Seimo tribūnos sakiau, kaip jūs neturite pinigų, jeigu 150 milijonų litų ruošiatės išleisti vykdydami Konstitucinio Teismo sprendimą: ruošiatės pasididinti atlyginimus teisėjams ir sau, tai duokite 10 procentų nuo šitos sumos daugiavaikėms motinoms. Aš motinoms patariau – važiuokite į Seimo posėdžius, sėdėkite balkone ir žiūrėkite Seimo nariams į akis tol, kol jums tas pensijas atšildys. Moterys neturėjo lėšų, todėl kelionėms iš visos Lietuvos aš apmokėsiu 5100 litų. Po to tuos kas mėnesį gaunamus 1500 Lt, nustatęs elektroninėje bankininkystėje automatinį pavedimą, grąžinsiu atgal į biudžetą.
– Bet juk taip nusprendė Konstitucinis Teismas...
– Po to, kai teisėjas Gediminas Viederis Interpolo ieškomą gruzinų mafiozą paleido už juokingą užstatą ir šis pasislėpė, o niekas to G. Viederio net pirštu nepalietė, aš manau, kad normalus Konstitucinio Teismo teisėjas atsistatydintų arba pasakytų: „Duodu Lietuvos politikams mėnesį laiko, jeigu nebus atleistas G. Viederis, aš nedirbsiu Konstitucinio Teismo teisėju“. (G. Viederis tuo metu dirbo Vilniaus miesto apylinkės teisme ir dirba iki šiol; red. past.)
Latvijos Konstitucinio Teismo teisėjai, pamatę, kad Latvijos Seimas perkėlė krizės naštą ant pensininkų, sumažindami jiems pensijas, iš karto susirinko į neeilinį posėdį ir pripažino neteisėtu šitą sprendimą. Latvijos pensininkams nereikėjo nešti krizės naštos, ją neša turtingiausieji. Latvijos Konstitucijos dalis, kuria rėmėsi teismas, panaši į mūsų. Kodėl jų teisėjai gina nepasiturinčius žmones, teisingumą ir solidarumą, o mūsų ne? Jie (Lietuvos Konstitucinio Teismo teisėjai) pirmiausiai žiūri savo kišenės, juk jų sprendimas pirmiausiai juos pačius paliečia, kaip teisėjas gali būti teisėju savo paties byloje? Normalus Seimas po tokio sprendimo (atlyginimų pakėlimo) pakeistų visus Konstitucinio Teismo teisėjus. Deja, Lietuvoje Seimas toks pats, kaip ir tie teisėjai, – žiūri tik savęs ir savo interesų. Jam visiškai nusispjaut, kad ir toliau didinama turtinė nelygybė. Atotrūkis tarp daugiausiai ir mažiausiai uždirbančių didesnis negu Rumunijoje.
– Pakalbėkime šiek tiek kita tema, Jūsų partija artėjančiuose prezidento rinkimuose palaikys dabartinę šalies vadovę Dalią Grybauskaitę. Ar ir Jūs palaikote šią idėją?
– Faktiškai Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai deklaruoja skaidrumą ir moralumą. Ši partija pirmoji turėjo pareikalauti pakeisti Konstitucinio Teismo teisėjus po tokio amoralaus jų sprendimo (algų padidinimo), kuris buvo pavadintas algų atkūrimu. Seimas džiugiai sutiko šį sprendimą ir jį tuoj pat realizavo. Tuo tarpu 2000 m. Konstitucinio Teismo sprendimas dėl lygių teisės galimybių nepriklausomiems kandidatams, kaip ir partiniams, savivaldos rinkimuose (pastarieji turi lengvatų, o nepriklausomi yra apsunkinti) jau 13 metų Seimo nevykdomas. Konstitucinio Teismo sprendimą dėl demokratijos plėtros Lietuvoje nevykdo, o dėl algų įvykdė iškart, ir prezidentė pasirašė, užuot vetavusi. Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai turėjo kreiptis į prezidentę, prašydami vetuoti šituos įstatymus, bet to nepadarė. Prezidentei nevetavus šitų įstatymų, partija privalėjo pareikšti, kad jie smerkia tokį Seimo, Konstitucinio Teismo ir prezidentės poelgį. Užuot tai padarę, konservatoriai remia prezidentę antrajai kadencijai. Tai prieštarauja partijos deklaruotai sąžiningumo, krikščioniškų vertybių puoselėjimo ir teisingumo politikai. Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai pažeidinėja savo deklaracijas ir programą.
– Tai kas Jūsų favoritas?
– Povilas Urbšys, Algirdas Patackas, Antanas Terleckas, Nijolė Sadūnaitė.
– Kol kas nei vienas nekandidatuoja...
– Yra laiko iki vasario 20 d.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]