"Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" (VEKS) - tai šventė ne tik miestiečiams, bet ir visiems šalies gyventojams bei turistams. Ši šventė intensyviai švenčiama jau nuo 2006 metų.
Vienas pirmųjų įspūdingų VEKS projektų buvo „Vilnius sveikina Dubliną“. Tai išskirtinis, nebijantis iššūkių projektas, kuris, kaip ir dauguma VEKS projektų, turėjo būti ilgalaikis.Deja, atsitiko nelaimė. Ir ta nelaimė atsitiko, kaip išaiškėjo dabar, ne šiandieninės pasaulinės ekonominės krizės metu. Tai atsitiko kaip ant mielių augančioje Lietuvos ekonomikos ir BVP akivaizdoje prieš dvejus metus. Bet apie viską iš pradžių. 2006 lapkričio 8 d. Vilniaus savivaldybė paskelbė tokį nuotaikingą tekstą: "Vienoje iš centrinių Dublino miesto aikščių šįmet bus pastatyta tokia pat kalėdinė eglutė, kokia puoš ir Rotušės aikštę Vilniuje. Vilniaus miesto savivaldybės delegacija kartu su atsakingų kompanijų vadovais apsilankė Airijos sostinėje aptarti ir suderinti projektą „Vilnius sveikina Dubliną“. Dubline įvyko daug susitikimų su miesto valdžios atstovais, tarybos nariais, Lietuvos ambasados darbuotojais, lietuvių bendruomenės aktyvistais. Vilniaus delegacija su miesto šeimininkais išrinko būsimai Kalėdų eglei vietą, aptarė technines eglės atvežimo, surinkimo, stabilumo, atsparumo vėjui, papuošimų įžiebimo klausimus. Lietuvių bendruomenė su dideliu entuziazmu ir malonumu ėmėsi įgyvendinti šį projektą. Eglės surinkimo, puošybos darbus sutiko atlikti Airijos statybos kompanija, kuriai vadovauja ir dirba lietuviai. Eglė bus unikali, pusiau dirbtinė, suformuota iš žalių šakų...< ...> Šis projektas yra „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ programos dalis. Eglutę Dubline papuoš ir iš Vilniaus atvežti plakatai su užrašais – „Vilnius –Europos kultūros sostinė 2009“, „Kalėdų eglė – Vilniaus dovana Dublinui“. Vėliau ši eglė keliaus į kitus Europos miestus ir 2009 m. bus pastatyta Lince. Šis Austrijos miestas taip pat bus Europos kultūros sostinė 2009 metais."
Norėdami sužinoti gerosios Lietuvos ambasadorės Kalėdų eglutės likimą, "ekspertai.eu" kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę. Norėjome, kad atsakingi darbuotojai papasakotų apie šios eglutės kelią per Europos miestus, apie tai, kaip buvo skleidžiama Geroji žinia apie Lietuvą, apie šiandieninę Kalėdų eglutės geografinę vietą bei likimą.
2009 rugsėjo 1 d. klausimai Vilniaus savivaldybei: 1. Po kokius dar Europos miestus, kaip žadėta, ši Kalėdų eglutė keliavo? 2. Ar Kalėdų eglutė, kaip ir žadėta, buvo pastatyta ir Lince? 3. Kur šiuo metu yra (ar sandėliuojama) ši Kalėdų eglutė? 4. Ką planuojama su šia Kalėdų eglute daryti šiemet? 2009 rugsėjo 2 d. Vilniaus savivaldybės atsakymai: 1. Kiek žinoma, eglė daugiau nekeliavo. 2. Lince ji nebuvo pastatyta. 3. Departamento balanse eglės nėra, todėl galima manyti, kad ji iš Dublino negrįžo arba grįžo į privačias rankas. 4. Kadangi eglutės nėra, tai ir su ja susijusių planų nėra. Visuomenė šokiruota. Faktas - Kalėdų eglutės Gerosios žinios žygis per Europą pasibaigė pačioje pradžioje. Kodėl tai taip ilgai buvo nutylima, kas už tai atsakingas? Pagaliau kur dabar yra pati Kalėdų eglutė? Juk jai buvo paaukoti milžiniški Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigai. Kol kas "ekspertai.eu" dar neturi duomenų iš renginį organizavusios ir turėjusios organizuoti firmos, pagaliau ir iš tuometinio Vilniaus mero Artūro Zuoko, bet ryžtingai sieks aiškumo ir kreipsis į Dublino miesto policijos komisariatą, Airijos ambasadorių Lietuvoje ir galbūt į Lietuvos generalinę prokuratūrą, nors patirtis rodo, kad pastaroji įstaiga nelabai kuo gali padėti Lietuvos piliečiams. Ar negalėjo panašus likimas ištikti ir kitų VEKS projektų? Pavyzdžiui - kodėl taip ir neįvyko iki galo labai plačiai išreklamuotas ir didžiulio visuomenės susidomėjimo sulaukęs tarptautinis projektas "Gyvūnas", kur visi Vilniaus ir jo apylinkių darželinukai turėjo piešti gyvūnėlius? Klausimų kyla ne vienas... Gaila ne tik pačios eglutės, bet ir kiekvieno žaisliuko, kuris puošė šį dirbtinį unikalų medelį. Ir ne tiek svarbu žaisliukų, puošiančių Dublino Kalėdų eglutę, kaina (vieno žaisliuko kaina 1287 Lt), svarbu ne pati Dublino Kalėdų eglutės projekto kaina (gerokai daugiau kaip pusė milijono litų). Ne pinigais reikėtų matuoti skriaudą, kurią patyrė tiek Lietuvos, tiek Europos Sąjungos piliečiai. Svarbiausia - kas ir kaip kompensuos moralinę Kalėdų eglutės praradimo kainą? Čia galite susipažinti su daline Dublino eglutės sąmata:
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]