Tai archyvinė, kelerių metų senumo ekspertai.eu publikacija. Manome, kad šiandien, klausantis ryžtingų šalies prezidentės kalbų apie didžiulius Lietuvos pasiekimus, ši publikacija apie vieną žymiausių šalies konservatorių skaitytojams bus įdomi, žinant, kad iš tiesų šalyje, skirtingai nuo to, ką užtikrintai drąsiai teigia prezidentė, absoliučiai niekas nepasikeitė ir politinė korupcija per pastaruosius penkerius metus Lietuvoje kaip niekad stipriai suklestėjo. Ekspertai.eu, 2014 03 30
•••••••
Kas yra nukentėjusysis bylose dėl viešojo intereso gynimo? Tokiose kaip VEKS, Nacionalinio stadiono griaučių, „abonento“, Lietuvos kino teatro ar Lietuvos kino studijos sunaikinimo, „flyLAL“ sužlugdymo ar begalėje neteisėtų viešųjų pirkimų?
Prokurorai, pakraipę galvas, į tokį klausimą atsako, kad nukentėjusysis visais šiais atvejais yra valstybė. Tačiau toks nukentėjusysis yra labai abstraktus. Nes bet kuris valstybės pilietis, pavyzdžiui, panorėjęs susipažinti su jau nutrauktų ikiteisminių tyrimų medžiaga ir suprasti, kodėl teisėsaugininkai absoliučiai nieko nusikalstamo tokiose bylose metų metais nesuranda, tokios teisės neturi.
Kitaip tariant, konkretaus nukentėjusiojo iš esmės ir nėra. Ir piliečiams tokiose bylose niekas neatstovauja. O kadangi nukentėjusiojo nėra, būtent todėl visos iki vienos bylos niekada nėra ištiriamos.
Jos arba neribotą laiką vilkinamos ir galiausiai nutraukiamos, arba – vis labiau mėgstama prokurorų mada – esant akivaizdžiausiems nusikalstamos veikos faktams, ikiteisminiai tyrimai iš viso nėra pradedami.
Dar 2010 metų pradžioje visuomeninė organizacija „Piliečių Santalka“ viešai kreipėsi į Seimo pirmininkę ir visus Seimo narius išskirtinai svarbiu klausimu – pakvietė atskiru įstatymu įteisinti Ypatingojo prokuroro instituciją ir taip užtikrinti geresnį teisingumo įgyvendinimą Lietuvos valstybėje (visas kreipimasis ČIA).
Atsižvelgdama, kad tuo metu Seime buvo sudaryta darbo grupė „LR prokuratūros teisinei padėčiai ir vietai valstybės valdžios institucijų sistemoje nustatyti“, Seimo pirmininkė Irena Degutienė šį siūlymą dėl Ypatingojo prokuroro statuso persiuntė minėtai darbo grupei ir paprašė atsižvelgti į šį piliečių siūlymą. Apie tai rašėme publikacijoje Seimo pirmininkė pritaria ekspertai.eu siūlymui tiriant pedofilijos bylą. Buvo nustatyta, kad iki š. m. birželio 30 dienos ši darbo grupė pateiks nuveiktus darbus, tarp jų ir vertinimus Seimui dėl Ypatingojo prokuroro statuso.
Iki to laiko ekspertai.eu dar ne vieną kartą kreipėsi į šios darbo grupės vadovą, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininką Stasį Šedbarą, kuris visada patikindavo, kad vyksta darbas ir rezultatai bus paskelbti numatytą dieną. Apie tai plačiau rašėme publikacijoje Priimti gyvybiškai reikalingų įstatymų Seimo nariai neskuba.
Atėjus šiai dienai ir pasidomėjus, kur galima susipažinti su minėtos darbo grupės darbo rezultatais dėl Ypatingojo prokuroro institucijos, paaiškėjo, kad jokių rezultatų nėra. S. Šedbaro vadovaujama darbo grupė net neprisilietė prie šio klausimo svarstymo ir jokių vertinimų Seimui dėl Ypatingojo prokuroro statuso nepateikė.
„Darbo grupė darbą baigė ir pateikė ataskaitą Seimo valdybai 2011 05 29 (valdybos posėdžio protokolą (klausimas Nr. 9) galite rasti paspaudę šią nuorodą). Darbo grupė parengė Prokuratūros įstatymo 4, 10, 11, 17, 22, 23, 25, 34 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą Nr. XIP-2143, kuris Seimo posėdžių sekretoriate registruotas 2011 05 25“, – informavo Seimo kanceliarijos Komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyriaus vedėja.
Susipažinus su šiuo posėdžio protokolu, nesunkiai galima pastebėti, kad daugiausia dėmesio ir pasisakymų sulaukė Seimo narių įvairiausių komandiruočių aptarimai. Štai, pavyzdžiui, S. Šedbaro komandiruotės klausimu į egzotiškosios Indonezijos Respublikos Džakartos miestą kalbėjo net trys parlamentarai. Kitų komandiruočių klausimų svarstymuose aktyvumas taip pat pastebimas labai didelis. Tačiau šios komandiruotės tėra dėmesio nevertos detalės.
Pagrindinis dalykas – S. Šedbaro vadovaujama darbo grupė savo pataisomis nepalietė svarbiausio ir aktualiausio – viešojo intereso gynimo – klausimo. S. Šedbaras labai aiškiai keliais gudriais parfumeriniais pataisymais pademonstravo, kad šio esminio teisėsaugos sferoje klausimo, kuris galėtų padėti perlaužti stuburą visiškai korumpuotai ir ranka rankon su valstybinio masto nusikalstamu pasauliu dirbančiai prokuratūrai, jis ir jo kompanija net nesiruošia liesti.
Kitaip tariant, S. Šedbaras visus metus melavo ir kvailino visą visuomenę, patvirtindamas, kad jis yra stropus paprastai liaudyje vadinamos valstybinės mafijos narys.
Šis įstatyminės valdžios parazitas uoliai saugo nusistovėjusios korumpuotos sistemos, kuri leidžia panašiems parazitams vegetuoti, pagrindus.
„Mes teisinė valstybė“, – labai dažnai mėgsta kartoti tūli šedbarai. Labai gerai leisdami suprasti, kad vešinti valstybinio masto korupcija ir tai korupcijai tarnaujanti prokuratūra jiems taip pat yra teisinė ir teisėta.
Iš lietuvių kalbos žodyno:
Susiję:
Niekšai politinės korupcijos sargyboje