Vilniaus meras R. Šimašius (dešinėje). Nuotr. facebook.com |
Kai šių metų balandžio 8 d. Vilniaus centre buvo išmontuota atminimo lenta Lietuvos didvyriui, nacių kolaborantui Generolui Vėtrai (Jonui Noreikai), kilo didelis triukšmas.
Dėl lentos pašalinimo iš karto buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, tautiškai nusiteikusi bendruomenė toje vietoje, kur kabojo lenta, piketavo, buvo sakomos patriotinės kalbos, deginamos žvakutės, reikalaujama pakabinti atgal lentą.
Vilniaus meras Remigijus Šimašius iš pradžių sakęs, kad nereikia skubėti kabinti lentos atgal, kad reikalinga diskusija visuomenėje, per vieną dieną persigalvojo ir pasirūpino, kad ši lenta būtų kuo greičiau pakabinta ten kur kabojo nuo 1997 m.
Viskas būtų gerai, tačiau jau anksčiau viešojoje erdvėje sklido kalbos, kad minėta lenta Vilniaus centre buvo pakabinta nelegaliai, be jokių atitinkamų institucijų leidimų ir svarstymų visuomenėje.
Todėl kai kas interpretavo lentos išmontavimą nuo Vrublevskių bibliotekos sienos kaip paprasčiausią teisingumo atstatymą, pašalinant nelegaliai kabantį daiktą nuo pastato sienos Vilniaus centre.
Ekspertai.eu nutarė pasidomėti, kaip yra ištikrųjų lenta Lietuvos didvyriui-nacių kolaborantui nuo 1997 m. kabojo ir vėl nuo 2019 m. kabo teisėtai, ar pažeidžiant įstatymus. Buvo kreiptąsi į Vilniaus mieto savivaldybę prašant pateikti visą informaciją susijusią su šioss lentos gyvenimo keliu.
„2003 m. buvo surašyta 234 atminimo lentos. Atminimo lenta skirta Jonui Noreikai – generolui Vėtrai buvo įrengta savivaldybės lėšomis, vadovaujantis 1998 m. gegužės 19 d. Vilniaus miesto tarybos sprendimu. Atminimo lentos įrengiamos Vilniaus keisto savivaldybės Administracijos direktoriaus įsakymu“, - informavo Vilniaus miesto savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus
Vyriausioji specialistė Neringa Kolkaitė.
Pasirodė pakankamai keista, kad lenta, kuri Vilniuje kabo nuo 1997 m. pradžios, „įrengta savivaldybės lėšomis, vadovaujantis 1998 m. gegužės 19 d. Vilniaus miesto tarybos sprendimu“.
„Sakykite, kaip būtų galima susipažinti su visais dokumentais, kurie susiję su šia atminimo lenta? Nes iš jūsų informacijos iki galo taip ir neaišku, kas yra jos savininkas ir kokie buvo svarstymai dėl jos ir t. t.“, - vėl savivaldybės paklausė ekspertai.eu.
Tačiau paaiškėjo, kad savivaldybė dokumentų nebeturi.
„Visi sprendimai ir jų rengimo dokumentai mūsų Archyve jau nėra saugomi: vadovaujantis Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo 15 straipsniu, visi Vilniaus miesto savivaldybės nuolat saugomi dokumentai (tarybos, valdybos sprendimai, mero potvarkiai, administracijos direktoriaus įsakymai veiklos klausimais ir kt.), sudaryti iki 2000 m. įskaitytinai, yra perduoti saugoti į Vilniaus regioninį archyvą (O. Milašiaus g. 23, Vilnius), kuris turi teisę išduoti jų patvirtintas kopijas. Todėl šiuo atveju mes jokių dokumentų kopijų pateikti Jums negalime. Reikia kreiptis į nurodytą valstybinį archyvą“, linkėdama gražios dienos pranešė N. Kolkaitė.
Ekspertai.eu kreipėsi į Vilniaus regioninio valstybės archyvo direktorių Virgilijų Morosą, prašydami sudaryti galimybę susipažinti visa informacija ir dokumentais saugomais archyve, susijusiais su Jono Noreikos (Generolo Vėtros) atminimo lenta, kabančia Vilniuje ant Vrublevskių bibliotekos sienos.
Atlikus paiešką, archyvo direktorius V. Morosas informavo, kad Vilniaus miesto Tarybos 1997-1998 m. sprendimas ar Vilniaus miesto savivaldybės administratoriaus 1997-1998 m. įsakymas dėl atminimo lentos įrengimo Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai Vilniaus miesto savivaldybės administracijos dokumentuose nerastas.
Vienintelis dokumentas, kuri pavyko aptikti archyve, tai jau anksčiau viešojoje erdvėje klaidžiojęs dokumentas, apie Vilniaus miesto savivaldybės pinigų skyrimą šiai lentai:
Tuo ekspertai.eu savo nedidelį tyrimą dėl lentos ir baigė – lenta Lietuvos didvyriui-nacių kolaborantui Jonui Noreikai (Generolui Vėtrai) Vilniuje nuo 1997 m. iki dabar kabo pažeidžiant galiojančius įstatymus ir neturint būtinų atitinkamų institucijų leidimų.
Kodėl Vilniaus meras R. Šimašius nusižengė įstatymams ir 2019 m. balandžio m. išmontuotą nelegaliai kabančią lentą po mėnesio vėl pakabino, ekspertai.eu informacijos neturi.
Ekspertai.eu patarimas Vilniaus merui
Mere, geriau atminimo lentas kabinkite ne tiems, kurie kolaboravo su naciais, o tiems, kurie garbingai to nedarė ir pasitraukė iš užimamų pareigų negalėdami pasirašyti sprendimų, kuriuos visiškai be vargo galėjo pasirašyti jūsų nelegaliai pakabintoje lentoje įamžintas asmuo. Ir šiap, viską darykite laikantis įstatymų.
Todėl jums specialiai dar kartą primename ekspertai.eu komentarą, kuris buvo skelbtas publikacijoje „Vytautas Landsbergis išsakė savo kategorišką požiūrį į Jono Noreikos (Generolo Vėtros) veiklą“:
Keli susiję:
Lietuvos didvyris – žydus myriop siuntęs nacių kolaborantas – Lietuvoje bus gerbiamas dvigubai
Jonas Noreika turėjo griežtą poziciją ir kultūros klausimais: sulaikyti ir pristatyti man
Laisvės šventę žydai sutinka su sugrąžintu pagarbos ženklu geto organizatoriui
Vytautas Landsbergis išsakė savo kategorišką požiūrį į Jono Noreikos (Generolo Vėtros) veiklą
A. Juozaitis: Lietuvos didvyrio Jono Noreikos (Generolo Vėtros) atminimą turime saugoti ir dieną ir naktį
V. Radžvilas: tyčiojimasis iš partizanų iš pradžių paverstas norma knygose, o dabar persikelia į sostinės gatves
Jonas Noreika. Pakelk galvą, lietuvi!!!
Atsiribojimas nuo vandalizmo ir klausimas patriotams
Vilniaus centre sudaužytos atminimo lentos savininkas vis dar nežinomas. Jau žinomas!
Balandžio 8 d. ryte Vilniaus centre buvo išmontuota atminimo lenta Generolui Vėtrai (Jonui Noreikai)
D. Grybauskaitė: ilga klasių kova buvo kurstoma, remiantis radiopropaganda, tiekiant maistą ir ginklus iš užsienio