Įvykio kronika
Konfliktai tarp „Euromaidano“ šalininkų ir priešininkų Odesoje prasidėjo 2013 m. lapkričio 21 d., kai Ukrainos vyriausybė sustabdė asociacijos su ES sutarties pasirašymo procesą.
Iki 2014 m. sausio smurto Odesoje dėl šio dviprasmiškai vertinto įvykio neužfiksuota. 2014 m. sausio viduryje įvyko pirmieji smurtiniai susidūrimai, vasario pabaigoje – kovo pradžioje tapę vis dažnesni.
Gegužės 2-ąją tai peraugo į tragediją, kurios metu žuvo 48 žmonės.
Tragiški įvykiai prasidėjo 15 val., kai „Euromaidano“ šalininkai kartu su futbolo klubų „Černomorec“ ir „Metallist“ sirgaliais buvo suplanavę maršą „Už Ukrainos vienybę“, tad susirinko Soboro aikštėje. Teigiama, kad kai kurie „Dešiniojo sektoriaus“ ir „Maidano savigynos“ atstovai buvo ginkluoti kirviais, metalinėmis ir medinėmis lazdomis, šautuvais. Apie 15 val. 30 min. prasidėjo jų susirėmimas su „Antimaidano“ aktyvistais.
16 val. 30 min. Graikų aikštėje „Euromaidano“ šalininkai pradėjo mėtyti Molotovo kokteilius, šaudyti.
18 val. 30 m. „Euromaidano“ šalininkai jau buvo Kulikovo lauko aikštėje, už 2,6 km, kur sudaužė ir sudegino prie Profsąjungų rūmų įkurtą „Antimaidano“ aktyvistų palapinių stovyklą.
Tuo metu prasidėjo Profsąjungų rūmų gaisras. Ugniagesiams pavyko iš jų išvesti 350 žmonių. Tačiau daliai žmonių evakuotis iš pastato nebuvo leista: į juos šaudyta, jie mušti, daužyti žmonių su kaukėmis.
Daugelis žuvusiųjų nusinuodijo dujomis, mirė nuo apdegimų, kiti užsimušė iššokę iš langų, keli buvo nušauti. Aukų amžius – nuo 17 iki 70 metų.
Reakcijos
Ukraina dėl Odesos tragedijos apkaltino Rusijos saugumą (FSB). Rusija šią versiją pavadino „nesąmone ir visišku melu“.
Rusijos žiniasklaidą Odesą ėmė vadinti „banderiška“, o Ukrainos prezidentas Petro Porošenka dėl to net nudžiugo, pareiškęs, kad tai geriausias komplimentas.
JAV pasmerkė smurtą Odesoje, pareikalavo, kad Ukrainos valdžia ištirtų įvykį ir surastų kaltininkus.
Rusų dramaturgas, režisierius, aktorius ir rašytojas Jevgenijus Griškovecas tragediją Odesoje pavadino didžiule nelaime ir gėda.
Tuo tarpu Lietuvos atstovas Europos parlamente, liberalas petras Auštrevičius pritarė „koloradų“ naikinimui Odesoje, apie ką jis pranešė savo facebook paskyroje.
Įvykių tyrimas
Įvykius turėjo tikri Ukrainos saugumas, prokuratūra, tyrėjai, sukurta vyriausybinė ir parlamentinė komisijos.
Jungtinės Tautos konstatavo, kad tyrimas nieko nenustatė.
Nepaisant to, teisėsauga sulaikė 172 įtariamuosius, iš jų 127 apkaltinti dalyvavimu masiniuose neramumuose, daugelį jų paleido.
Susiję:
Jevgenijus Griškovecas: rusofobiška, antirusiška istorija – tai nesėkmės istorija