2024 m. gruodžio 22 d.

 

Pranešimas prokurorams dėl nusikalstamų veikų Nacionalinėje filharmonijoje ir FNTT

Paskelbta: 2010-03-14 05:00 Autorius: ekspertai.eu

Piketas prie FNTTDėl galimai įvykdytų ar vis dar vykdomų nusikalstamų veikų Nacionalinėje filharmonijoje ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyboje (FNTT) ekspertai.eu kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

Tolimais 2002 metais lapkričio 8 d. Valstybės kontrolė paskelbė audito ataskaitą dėl Lietuvos nacionalinės filharmonijos veiklos, organizuojant koncertines keliones bei meno festivalius. Audito metu buvo pastebėta daugybė smulkių ir didelių pažeidimų. Štai viena nedidelė ištrauka iš šios ataskaitos:

„Organizuojant užsienio atlikėjų koncertus Lietuvoje, atskirais atvejais buvo surašomi vienos sutarties keli egzemplioriai su galimai skirtingais atlikėjų parašais.

Pavyzdžiui 2000-07-13 autorinė sutartis Nr. 435 surašyta dviem egzemplioriais su skirtingais nurodyto atlikėjo parašais. Pagal atsakingų LNF buhalterijos darbuotojų paaiškinimą, autorinėje sutartyje nurodyto atlikėjo paso duomenys į kasos išlaidų orderį buvo nurašytos nuo autorinės sutarties, o LNF kasininkė negalėjo konkrečiai nurodyti, kam išmokėjo honorarą 5900,34 Lt.

Be to, 2000 m. gegužės 1 d. buvęs LNF generalinis direktorius G.Kėvišas, veikdamas juridinio asmens statuso neturinčio Vilniaus festivalio vardu, su Šveicarijoe reziduojančia agentūra Interarts Riviera S.A pasirašė sutartį Nr.224 dėl orkestro Filharmonica della Scala koncerto Vilniuje 2000 m. birželio 4 d.

Sutarties 6.7 punktas nustatė koncerto kainą 100000 USD ir atsiskaitymo tvarką, t.y 70000,- USD pervedant į sąskaitą ir 30000 USD išmokant grynaisiais pinigais koncerto dieną. Kitą sutartį tuo pačiu numeriu 224 dėl minėto koncerto, tačiau jau Filharmonijos vardu 2000-05-29 su Interarts Riviera S.A pasirašė tuomet eidamas direktoriaus pavaduotojo pareigas E.Mikšys. Pagal šios sutarties sąlygas grynuosius pinigus 30000 USD už orkestro Filharmonica della Scala koncertą 2000-06-04 numatyta išmokėti Interarts Riviera S.A atstovui Ettore F.Volontieri.

Vykdant minėtas sutartis 2000 m birželio 5 d. iš Filharmonijos kasos buvo išmokėta 120 tūkstančių 303 litai 6 centai valstybės biudžeto lėšų. Kasos išlaidų orderyje nurodyta Ettore F.Volontieri pavardė, tačiau išmokėjimo aplinkybės ir buhalteriniai dokumentai verčia tuo abejoti. Vizualiai vertinant minėto asmens parašai sutartyje ir pinigų išmokėjimo orderyje nėra panašūs, užpildyta kasos išlaidų orderio forma skiriasi nuo tuo metu kasoje naudotų blankų. Be to, pagal gautą iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos informaciją, Ettore F.Volontieri iš Lietuvos išvyko 2000 m. birželio 5 d ryte. Analizuojant tos dienos mokėjimų seką, tokia biudžeto lėšų suma iš LNF kasos minėtos dienos ryte negalėjo būti išmokėta, t.y. biudžeto lėšų suma galėjo būti išmokėti vėliau, kai iš Lietuvos jau buvo išvykęs nurodytas pinigų gavėjas.

Vadovaujantis Valstybės kontrolės įstatymo 21 straipsniu, informacija apie paminėtus faktus audito metu buvo perduota teisėsaugos institucijoms tolesniam tyrimui.“

Kitaip tariant iš Filharmonijos kasos sukčiavimo būdu, t.y. suklastojus parašą buvo pasisavinta daugiau negu 120 tūkstančių litų. Toks nusikaltimas laikytinas sukčiavimu stambiu mastu. Pagal dabartinį Lietuvos Respublikos Baudžiamojo Kodekso dvyliktojo skirsnio 274 straipsnį už tai baudžiama laisvės atėmimu nuo vienerių iki dešimties metų su bauda ar be baudos.

2010 m. kovo 1 dieną, praėjus beveik dešimčiai metų nuo nusikaltimo įvykdymo ekspertai.eu kreipėsi į FNTT su vienu paprastu klausimu - kuo tas tyrimas baigėsi, ar buvo nutrauktas ar buvo pasiekti kokie nors konkretūs rezultatai?Iš Filharmonijos kasos sukčiavimo būdu, t.y. suklastojus parašą buvo pasisavinta daugiau negu 120 tūkstančių litų. Toks nusikaltimas laikytinas sukčiavimu stambiu mastu. Pagal dabartinį Lietuvos Respublikos Baudžiamojo Kodekso dvyliktojo skirsnio 274 straipsnį už tai baudžiama laisvės atėmimu nuo vienerių iki dešimties metų su bauda ar be baudos.

2010 m. kovo 9 dieną FNTT atsakė, kad „išnagrinėjus gautą medžiagą FNTT kompetencijos klausimais, 2003 m. kovo mėnesį buvo priimtas nutarimas atsakyti kelti baudžiamąją bylą, nesant nusikaltimo, nustatyto LR baudžiamojo kodekso 323 str. 1 d., požymių.

Šis FNTT atsakymas sukėlė nemažai klausimų. Pirmiausia nėra gerai, jei svarbiausia šalies finansinių nusikaltimų institucija tyrė tik tai ką nurodė Valstybės kontrolė. Nesuprantama kodėl FNTT savo iniciatyva netikrino nieko daugiau. Keista, kai FNTT, kurioje dirba geriausi Lietuvos finansinių nusikaltimų tyrimo specialistai vadovaujami paties generolo Romualdo Boreikos, gavus tokį pranešimą nesugebėjo įžvelgti daugiau negu paprastos Valstybės kontrolės darbuotojos, į kurių darbą, kaip žinoma, teisėsaugos institucijos rimtai ir nežiūri.

Maža to, FNTT ne tik kad nerado nieko daugiau ką nurodė Valstybės kontrolė savo audito ataskaitoje, bet atvirkščiai - nustatė kad joks nusikaltimas nebuvo įvykdytas ir pinigai sukčiavimo būdu, be kitų galimų nusikaltimų, iš Filharmonijos kasos nebuvo pasisavinti. Galima suprasti, kad suklastotas parašas – tai tik naivių Valstybės kontrolės darbuotojų fantazijos, todėl FNTT priėmė nutarimą „atsakyti kelti baudžiamąją bylą, nesant nusikaltimo, nustatyto LR baudžiamojo kodekso 323 str. 1 d., požymių“.

Tačiau neaišku, kodėl FNTT nepabandė priimti nutarimo kelti bylą pagal kitus Lietuvos Respublikos Baudžiamojo Kodekso straipsnius, pavyzdžiui 323 straipsnio 2 dalį (apgaulingas apskaitos tvarkymas), ar 326 straipsnį (pinigų plovimas), ar 274 straipsnį (sukčiavimas)?

Todėl ekspertai.eu, jau šia tema prieš kelias savaites kalbėjęsi su Generaliniu prokuroru Romualdu Petrausku, prašo Generalinės prokuratūros pradėti ikiteisminį tyrimą remiantis 2002 lapkričio 8 d. Valstybės kontrolės audito ataskaita, o dar svarbiau - prašo pradėti ikiteisminį tyrimą ir dėl galimai nusikalstamos FNTT veikos.

„Laukiame, kad į šiuos ir visus kitus klausimus Generalinė prokuratūra, pasitelkus „pagreitinto proceso tvarką“, pateiks atsakymus visuomenei. O skubėti reikia todėl, kad jau greitai minėtiems finansiniams nusikaltimams įsigalios senaties terminas, o galimai nusikalstama FNTT veika daro milžinišką kasdienę žalą valstybei“, - sakoma ekspertai.eu pranešime Generalinei prokuratūrai.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras