Prokuratūra pranešė, kad „garbaus amžiaus vilnietį į teisiamųjų suolą atvedė jo iniciatyva lietuviškai išleista tendencinga užsienio žurnalistės knyga apie 1991-ųjų sausio 13-osios bei kitus skaudžius Lietuvai įvykius“.
„Vilniaus apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą byloje, kurioje knygų leidyba užsiimančios bendrovės vadovui, 78 metų P. M. pateikti kaltinimai dėl viešo pritarimo SSRS nusikaltimams Lietuvos Respublikai ar jos gyventojams, jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo“, - sakoma prokuratūros pranešime visuomenei.
Informuojama, kad ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas po to, kai 2017 metų vasario mėnesį P. M. vadovaujamos bendrovės „Mūsų gairės“ leidykla „Politika“ išleido knygą „Išdavystės kaina“. Ši knyga – žurnalistės Galinos Sapožnikovos knygos „Kas ką išdavė“ vertimas. Minėtame leidinyje tendencingai iškraipomi istoriniai faktai apie 1991 metais vykusias beginklių žmonių žudynes prie televizijos bokšto, Medininkų pasienio poste iššaudytus Lietuvos pareigūnus ir kitus 1990-1991 metų įvykius Lietuvoje. G. Sapožnikova dėl savo veiklos yra paskelbta Lietuvoje nepageidaujamu asmeniu ir į mūsų šalį neįleidžiama.
Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad P. M. savo iniciatyva G. Sapožnikovos knygą išvertė į lietuvių kalbą bei parašė lietuviškam leidiniui „Leidėjo žodį“, savo lėšomis sumokėjo spaustuvei už jos spausdinimą.
Ši knyga buvo išspausdinta 530 egzempliorių. Keletą jos egzempliorių P. M. perdavė bibliotekoms bei išdalino savo pažįstamiems, dar 100 knygų davė kitam asmeniui, pažadėjusiam jas parduoti. Taip pat pats bandė platinti šią knygą per knygynus, tačiau pastarieji atsisakė ją pardavinėti.
Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, o jiems vadovavo Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Tomas Uldukis.
Pasak prokuroro T. Uldukio, P. M. kaltinamas tuo, kad inicijuodamas išverstos G. Sapožnikovos knygos lietuvišką leidimą ir „Leidėjo žodyje“ pritardamas knygoje išsakytiems teiginiams, užgauliu ir įžeidžiančiu būdu, viešai pritarė ir šiurkščiai menkino 1990-1991 metais agresiją prieš Lietuvos Respubliką vykdžiusių ar joje dalyvavusių asmenų labai sunkius ir sunkius nusikaltimus Lietuvos valstybei bei jos gyventojams.
Už tokį nusikaltimą Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas numato baudą, laisvės apribojimą, areštą arba laisvės atėmimą iki 2 metų. Byla perduota nagrinėti Vilniaus miesto apylinkės teismui.
Šaltinis: prokuraturos.lt
P. S.
Ekspertai.eu dar praėjusių metų kovo 9 d. kreipėsi Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Vytautą Baką informuodami, kad knyga laisvai prieinama internete, todėl politinė valdžia į ją turėtų ryžtingai reaguoti, taip kaip sureagavo ir Lietuvos teisėsauga.
V. Bakas. Nuotr. facebook.com |
NSGK pirmininkui buvo siūloma į rankas paimti šią knygą, perskaityti, jei dar neperskaitė, ir pradžiai organizuoti spaudos konferenciją, kurios metu galima būtų demaskuoti knygoje skleidžiamą melą ar dezinformaciją, vėliau tai paviešinant visoje nepriklausomoje valstybinėje žiniasklaidoje.
Tik tokiu būdu būtų suduotas neatremiamas informacinis smūgis Lietuvos priešams, ko jie labiausiai ir bijo.
„Jokiu būdu negalima tylėti, kai įžūliai bandoma apnuodyti naivių Lietuvos piliečių smegenis“, - tąkart buvo sakoma kreipimesi į žaliajį valstietį.
Tačiau NSGK pirmininkas iki šios dienos niekaip į šį siūlymą nereagavo ir nėra informavęs, ar perskaitė priešiškų tarnybų knygą, ar ne.
Susiję:
Pradėtas tyrimas dėl TSRS agresijos neigimo leidinyje, įvykdytos kratos, kiti būtini procesiniai veiksmai