Aktyvi JAV sąjungininkė Saudo Arabija, kurią valdantis Saudų klanas nekenčia musulmonų šiitų, nusprendė paprovokuoti islamo pasaulį. Saudo Arabijos prokuroras, slepiantis savo vardą, pareikalavo žymų šiitų dvasininką Šeichą, ajatolą Nimrą al-Nimrą nuteisti mirties bausme.
Kovo 27-ąją Nimras al-Nimras apkaltintas „pagalba teroristams“ ir „neramumų kurstymu“. Pagal Saudo Arabijos įstatymus tai baudžiama mirtimi.
Šeichas Nimras al-Nimras užpultas, sužeistas ir areštuotas Saudo Arabijos saugumo pajėgų pakeliui į savo namus Rytų Saudo Arabijoje esančiame Kvatifo regione 2012-ųjų liepos 8 d.
Dvasininkas užkliuvo tuo, kad reikalavo išleisti politinius kalinius, kuriuos kalina Saudų režimas. Pernai liepą ir šį kovą vyko jo teismas.
Šeicho šeimos nariai pasakojo, kaip teigia „Press TV“ (http://www.presstv.ir/detail/2013/03/28/295506/saudi-prosecutor-wants-alnimr-executed), kad Saudo Arabijos kalėjime Nimras al-Nimras buvo žiauriai kankintas. Pasak jo sesers, kalėjimo valdžia atsisako suteikti jos broliui medicininę pagalbą.
Saudo Arabijos disidentų teigimu, daugelis politinių kalinių šioje šalyje režimo kalinami be teismo ir kaltinimų.
Nuo 2011-ųjų vasario Saudo Arabijoje, ypač Kvatifo ir Avamijaho miestuose Rytų provincijoje nuolat rengiamos prieš režimą nukreiptos taikios demonstracijos, kurių svarbiausias tikslas – kad būtų paleisti visi politiniai kaliniai, noras pasiekti išraiškos ir susirinkimų laisvę ir panaikinti šalyje paplitusią diskriminaciją.
Nuo 2011-ųjų lapkričio Saudų režimo saugumo pajėgos Rytų provincijoje nužudė penkis protestuotojus, dar daugybę sužeidė. Demonstracijos virto protestais prieš Saudų režimą.
Organizacijos „Human Rights Watch“ teigimu, Rijado režimas „reguliariai malšina bet kokią kritiką, skirtą Saudų vyriausybei“. Plačiau - https://www.hrw.org/sites/default/files/wr2013_web.pdf.
Nimras Baqr al-Nimras – nepriklausomas šiitų šeichas, populiarus tarp jaunimo, kritiškai nusiteikęs prieš Saudo Arabijos režimą. Saudų saugumas – „Mabahith“ – jį sumušęs buvo dar 2006-aisiais (http://wikileaks.org/cable/2008/08/08RIYADH1283.html). Jis kalintas dar 2004-aisiais. 2009 metais jis siūlė Rytų provincijai atsiskirti nuo Saudo Arabijos. 2011-2012 metais vykusiuose Saudo Arabijos protestuose šeichas protestuotojus kvietė nenaudoti jokios prievartos, tik „žodžio galią“.
Nimras al-Nimras apie dešimt metų studijavo Irano sostinėje Teherane, taip pat Sirijoje. Jis palaiko kurdų daugumą Irako Kurdistane, mano, kad šiitų ajatolos neturi „žudyti Dievo vardu ir palaikyti prievartos“, pritaria rinkimų idėjai. 2008-aisiais šeichas yra sakęs, kad JAV nori „pažeminti pasaulį“ (http://wikileaks.org/cable/2008/08/08RIYADH1283.html). Mirus Saudo Arabijos princui Nayefui bin Abdulazizui Al-Saudui (arba Naifui; 1934-2012), jis teigė, kad „žmonės turi džiaugtis Nayefo mirtimi“ ir kad „jį suės kirminai, o kape jį kankins pragaro kančios“.
2011-2012 metais Nimras al-Nimras tapo populiariausiu, įtakingiausiu šiitų dvasininku Saudo Arabijoje, ypač tarp jaunimo.
Nimro al-Nimro žmona Muna Jabir al-Shariyavi mirė Niujorko ligoninėje tuo metu, kai jis jau buvo kalėjime. Jos laidotuves aplankė 2000 žmonių. Šeichas kalėjime ilgai badavo.
Maždaug 15 procentų iš beveik 30 milijonų Saudo Arabijos gyventojų (t. y. apie 4,5 mln.) yra musulmonai šiitai. Daugiausia jų – Rytų provincijoje, kuri yra didžiausia Saudo Arabijoje (užima 31,3 proc. šalies teritorijos; joje gyvena daugiau kaip 4 mln. žmonių), čia didžiausios naftos atsargos pasaulyje. Rytų provincijos sostinė Damamas – labai svarbi Saudo Arabijai, nes joje yra ir Karaliaus Fahdo tarptautinis oro uostas (KFIA; didžiausias pasaulyje pagal plotą – net 780 kv. km), didžiausias Persijos įlankoje Damamo Karaliaus Abdul Azizo jūrų uostas. Rytų provincija klesti ir kaip vietinio turizmo rojus, ir kaip chemijos pramonės centras šalyje.
Saudo Arabijos karalystė įkurta 1932 metais pagal ekstremalią vahabitų salafitų islamo interpretaciją. Jau 1933-iaisiais JAV užmezgė glaudžius abipusius diplomatinius santykius su Saudo Arabija. 1933 metais Saudo Arabijos vadovas Ibn Saudas leido Rytinėje provincijoje JAV įkurti naftos kompaniją „Standard Oil of California“ už 35 000 svarų sterlingų. 1943 metais JAV prezidentas Franklinas D. Rooseveltas pareiškė, kad ginti Saudo Arabiją JAV yra gyvybiškai būtina. 1945 metais jis, susitikęs su karaliumi Ibn Saudu, pritarė Izraelio įkūrimui. Vėliau įkurta Arabijos-Amerikos naftos kompanija ("Aramco"), kuri yra didžiausia pasaulyje. Kompanijos vertė, kaip teigia „Financial Times“, - 10 trilijonų dolerių. Kasmet ji pagamina 7,9 milijardo barelių naftos. 1951 metais JAV įkūrė nuolatinę karinių apmokymų bazę, kuri užsiėmė Saudo Arabijos kareivių apmokymu. 2002-2008 metais Saudo Arabijos karalius Abdullah ir JAV prezidentas George‘as W. Bushas buvo susitikę net penkis kartus – juos domino bendras naftos verslas ir Palestinos konfliktas. 2010 m. spalio 20 d. JAV valstybės departamentas įvykdė didžiausią Jungtinių Valstijų istorijoje ginklų prekybos sutartį: Saudo Arabijos karalystei parduota ginklų už 60,5 milijardo dolerių.
[gallery link="file" order="DESC" columns="2" orderby="post_date"]
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]